Instalacja solarna głównie do podgrzewania wody w basenie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacja solarna głównie do podgrzewania wody w basenie

Być może dopiero po zamontowaniu osłony na basen, niewymiarowa instalacja solarna wystarczy do podgrzania wody i w basenie i w domu. Korzystanie przez kilka miesięcy w roku z darmowej ciepłej wody w domu jest oczywiście przez nas pożądane, ale w przypadku naszego gospodarstwa domowego drugorzędne. Wolimy mieć cieplejszą wodę w basenie - Kajetan, czytelnik Budujemy Dom, który użytkuje instalację solarną od 4 lat.

Panele połączono równolegle (po 5 sztuk), a nie szeregowo

Instalacja solarna:

 • kolektory – płaskie; 10 paneli o powierzchni 1 m2 każdy; nachylenie 45°; wystawa południowa;

   

 • inne elementy – rury w budynku o dł. 2 x 13 m, poza budynkiem 30 m; bufor o poj. 1000 l.

Cel: głównie podgrzanie wody w basenie pod chmurką o poj. 52 m3; poza okresem korzystania z basenu – przygotowanie c.w.u. w budynku.

 

Liczba użytkowników: 4 osoby.

 

Decyzja: kupiliśmy z żoną siedmioletni dom, przy którym w ogrodzie był już odkryty basen. Podczas remontu budynku założyłem instalację solarną do podgrzania wody użytkowej w domu i w basenie. Monterzy z autoryzowanej firmy doradzali zamontowanie 14 paneli płaskich, ale na dachu zmieściło się jedynie 10. To spowodowało, że tylko na początku korzystaliśmy z podgrzanej przez solary wody w domu.

 

Potem zakręciłem zawór przy buforze c.w.u. i ograniczyłem przeznaczenie instalacji tylko do basenu, ponieważ brak mu przykrycia, a lustro wody ma ok. 50 m2 i woda szybko wychładza się w nocy. Dzięki kolektorom w najgorętsze dni woda osiąga temperaturę 30°C, ale w nocy spada do 26–28°C. W pochmurne dni, kiedy nie działają kolektory, temperatura wody wynosi natomiast zaledwie 20–24°C i kąpiel nie jest wtedy przyjemna.

 

Ponieważ temperatura wody w ogromnym stopniu zależy od pogody w nocy, planuję modernizację basenu i założenie stałej osłony nad lustrem wody. Być może dopiero po zamontowaniu osłony, niewymiarowa instalacja solarna wystarczy do podgrzania wody i w basenie, i w domu. Korzystanie przez kilka miesięcy w roku z darmowej ciepłej wody w domu jest oczywiście przez nas pożądane, ale w przypadku naszego gospodarstwa domowego drugorzędne. Wolimy mieć cieplejszą wodę w basenie.

 

Nie ubiegałem się o dotację, bo kiedy zakładałem instalację, programy dofinansowania dla zbiorowych i indywidualnych odbiorców dopiero raczkowały i obawiałem się, że nie obejmą aż tak dużej instalacji na potrzeby głównie przydomowego basenu.

Panele zamontowano na południowej połaci dachu o nachyleniu 45° Na dachu zmieściło się jedynie 10 z 14 płaskich paneli, zaprojektowanych w instalacji solarnej do podgrzania wody w domu i w basenie

Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie - rady i przestrogi:

 • Żałuję, że na dachu zabrakło miejsca na potrzebne w instalacji 4 panele. Mogłyby skutecznie poprawić komfort cieplny wody w basenie. W obecnej konfiguracji rocznie ogrzewanie basenu kosztuje ok. 2500 zł. Chętnie podgrzewamy wodę, bo nie ma nic lepszego, jak poranne i wieczorne pływanie dla relaksu. Ogrzewanie wody w domu i w basenie kolektorami słonecznymi ma podstawową wadę – kiedy nie ma słońca, kolektory nie absorbują energii cieplnej. Dlatego, gdybym sam budował przydomowy basen, założyłbym pompę ciepła.

   

 • Chciałem mieć urządzenia grzewcze i solarne od jednego markowego producenta, żeby ze sobą dobrze "rozmawiały" i nie sprawiały kłopotów monterom, serwisantom i nam – użytkownikom. Zależało mi też na długiej gwarancji i późniejszej fachowej obsłudze, dlatego szukałem w najbliższej okolicy tylko autoryzowanych monterów. Znalazłem aż 6 firm, jednak tylko jedna z nich podjęła się wykonania podziemnego przyłącza do basenu. Inni monterzy cenią się tak bardzo, że odmówili wykonania prac ziemnych w ogrodzie. Wszyscy byli chętni do zaprojektowania i sporządzenia instalacji solarnej w obrębie domu, ale nie poza nim.

   

 • Bufor c.w.u. o poj. 1000 l wymagał poszerzenia otworu wejściowego do kotłowni (w piwnicy)
  Wykonawcy przeprowadzili prace fachowo. Mieli problem z wniesieniem do niskiej piwnicy ogromnego bufora c.w.u. Musieli zdemontować framugę drzwi i poszerzyć otwór wejściowy. Dom ma trzy kondygnacje, więc przebijali się również przez 2 stropy typu teriva. Na szczęście, zbiegło się to z remontem domu, więc nie było uciążliwe.

   

  Działania w ogrodzie okazały się pracochłonne, bo wykonywano je ręcznie, a instalacja jest długa – od kotłowni do technicznej studni przy basenie ma ok. 30 m. Zaizolowane otuliną z tworzywa sztucznego rury ułożono na głębokości 1,30 m, a w studni rewizyjnej umieszczono wymiennik ciepła. Zerwane odcinki darni i ziemię z wykopu wykonawca składował na pasie folii, rozwiniętej wzdłuż rowu, więc rozległe prace ziemne nie zdewastowały ogrodu.

   

  "Wykopki" zajęły 2 dni i tyle samo prace wewnątrz budynku i na dachu. Żeby przystąpić do robót na dachu, monterzy czekali na pochmurną pogodę.

   

  Znajomy podpowiedział mi, żeby połączyć absorbery równolegle, bo w połączonych szeregowo może następować utrata ciepła. Dopilnowałem więc, żeby nasze były połączone po 5 sztuk w dwóch równoległych rzędach. Nawet gdybym od razu wiedział, że kolektory posłużą jedynie do ogrzewania wody w basenie, nie zamontowałbym ich w ogrodzie, choć jest duży – ma powierzchnię 2600 m2.

   

  Panele na stelażu zajmują zbyt dużo miejsca i nie dekorują przestrzeni wypoczynkowej, dlatego wolę mieć je na dachu. Teren jest zarośnięty, więc nie jest proste znalezienie dla nich na ziemi odpowiedniej lokalizacji i dobrej ekspozycji. Ograniczyłyby też uprawianie gier sportowych na trawniku przy basenie.

   

 • Choć w zasadzie mógłbym na potrzeby basenu wpuścić do instalacji samą wodę, używam w niej roztworu glikolu. Monter poinstruował mnie, jak kontrolować ciśnienie tego płynu w instalacji oraz kiedy i jak go uzupełniać. Przygotował mi do tego zbiornik z pompką, który umożliwia dopompowanie glikolu przez specjalny zawór w instalacji. Czynność jest banalnie prosta. Wykonałem ją zaledwie raz, 2 lata po założeniu instalacji solarnej.

   

 • Na wypadek braku prądu, system solarny i grzewczy zaopatrzyłem w przetwornicę i zestaw akumulatorów. Zdarzyło się, że takie zabezpieczenie podtrzymało pracę systemu grzewczego przez 9 godzin. Nie było jeszcze konieczne do podtrzymania pracy instalacji solarnej, bo latem braki w zasilaniu elektrycznym z sieci są w naszej okolicy krótkotrwałe. Układ działa bezawaryjnie i niemal bezobsługowo. Musiałem jednak kupić wyższy model regulatora pokojowego, bo ten po poprzednikach nie potrafił skoordynować pracy instalacji grzewczej z solarną.

   

  Żeby prawidłowo zaprogramować nowy regulator, nasz monter musiał poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego informatyka. Wielu instalatorów, nawet autoryzowanych, jest z wykształcenia tylko hydraulikami i mają problemy z opanowaniem nowoczesnego automatycznego sterowania. Od tych autoryzowanych wymaga się jednak więcej, więc powinni ciągle się dokształcać.

Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie - koszty:

 • instalacja z montażem 30 000 zł; 
 • eksploatacja – coroczny serwis 200 zł.
Zakupiony dom miał już w ogrodzie odkryty basen Przez lustro wody o powierzchni 52 m2 ucieka dużo ciepła (szczególnie w nocy)
Na wypadek przerwy w dostawie prądu, instalację solarną (i grzewczą) zabezpiecza przetwornica i akumulatory Rury instalacji solarnej przed utratą ciepła chroni otulina z tworzywa sztucznego

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny