Jak rozplanować osprzęt?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00
Jak rozplanować osprzęt?

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę planując osprzęt elektroinstalacyjny w domu.

Planując osprzęt pamiętajmy, aby:

  • Liczbę i lokalizację gniazd, łączników oraz pozostałych urządzeń konkretyzuje się w projekcie instalacji elektrycznej. Planując ich rozmieszczenie warto sporządzić plan każdego pomieszczenia, uwzględniając rozlokowanie mebli i innych sprzętów.

  • Tam, gdzie potrzeba kilku elementów osprzętu (np. przy kinie domowym, komputerze albo w kuchni), najlepiej zamontować go modułowo, używając ramek i puszek kilkusekcyjnych. Zgrupowane urządzenia wyglądają estetycznie i zajmują mniej miejsca. W pionowych lub poziomych blokach można zestawiać gniazda i łączniki o różnym stopniu zaawansowania. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie produkty przeznaczone są do montażu w ramce wielokrotnej – tzw. modele kompletne mają już zintegrowaną ramkę.

  • W łazience potrzeba zwykle przynajmniej trzech kontaktów. Powinny się znajdować przynajmniej 60 cm od stref mokrych, czyli natrysku lub wanny. Ten do przyłączenia pralki musi być odrębnym obwodem. We wszystkich pomieszczeniach wilgotnych (łazience, pralni, kuchni) należy przewidzieć gniazda i łączniki bryzgoszczelne - z klapką (z oznaczeniem IP-44). W garażu natomiast te odporne na wilgoć, pył i uszkodzenia.

  • Zaplanowanie osprzętu w kuchni wymaga szczególnej uwagi - mamy tu wiele sprzętów i strefy mokre. Na pewno potrzeba kilku kontaktów nad blatem (do podłączenia drobnego AGD) oraz osobnych, ukrytych zwykle za zabudową meblową, do urządzeń montowanych na stałe (lodówki, zmywarki, kuchenki, piekarnika).

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jasiu

26 Kwi 2009, 00:41

dobrze wyjaśnione

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje