Planując osprzęt pamiętajmy, aby:
- Liczbę i lokalizację gniazd, łączników oraz pozostałych urządzeń konkretyzuje się w projekcie instalacji elektrycznej. Planując ich rozmieszczenie warto sporządzić plan każdego pomieszczenia, uwzględniając rozlokowanie mebli i innych sprzętów.
- Tam, gdzie potrzeba kilku elementów osprzętu (np. przy kinie domowym, komputerze albo w kuchni), najlepiej zamontować go modułowo, używając ramek i puszek kilkusekcyjnych. Zgrupowane urządzenia wyglądają estetycznie i zajmują mniej miejsca. W pionowych lub poziomych blokach można zestawiać gniazda i łączniki o różnym stopniu zaawansowania. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie produkty przeznaczone są do montażu w ramce wielokrotnej – tzw. modele kompletne mają już zintegrowaną ramkę.
- W łazience potrzeba zwykle przynajmniej trzech kontaktów. Powinny się znajdować przynajmniej 60 cm od stref mokrych, czyli natrysku lub wanny. Ten do przyłączenia pralki musi być odrębnym obwodem. We wszystkich pomieszczeniach wilgotnych (łazience, pralni, kuchni) należy przewidzieć gniazda i łączniki bryzgoszczelne - z klapką (z oznaczeniem IP-44). W garażu natomiast te odporne na wilgoć, pył i uszkodzenia.
- Zaplanowanie osprzętu w kuchni wymaga szczególnej uwagi - mamy tu wiele sprzętów i strefy mokre. Na pewno potrzeba kilku kontaktów nad blatem (do podłączenia drobnego AGD) oraz osobnych, ukrytych zwykle za zabudową meblową, do urządzeń montowanych na stałe (lodówki, zmywarki, kuchenki, piekarnika).
Małgorzata Kolmus
fot. Ospel