Jak rozplanować osprzęt?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00
Jak rozplanować osprzęt?

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę planując osprzęt elektroinstalacyjny w domu.

Planując osprzęt pamiętajmy, aby:

  • Liczbę i lokalizację gniazd, łączników oraz pozostałych urządzeń konkretyzuje się w projekcie instalacji elektrycznej. Planując ich rozmieszczenie warto sporządzić plan każdego pomieszczenia, uwzględniając rozlokowanie mebli i innych sprzętów.

  • Tam, gdzie potrzeba kilku elementów osprzętu (np. przy kinie domowym, komputerze albo w kuchni), najlepiej zamontować go modułowo, używając ramek i puszek kilkusekcyjnych. Zgrupowane urządzenia wyglądają estetycznie i zajmują mniej miejsca. W pionowych lub poziomych blokach można zestawiać gniazda i łączniki o różnym stopniu zaawansowania. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie produkty przeznaczone są do montażu w ramce wielokrotnej – tzw. modele kompletne mają już zintegrowaną ramkę.

  • W łazience potrzeba zwykle przynajmniej trzech kontaktów. Powinny się znajdować przynajmniej 60 cm od stref mokrych, czyli natrysku lub wanny. Ten do przyłączenia pralki musi być odrębnym obwodem. We wszystkich pomieszczeniach wilgotnych (łazience, pralni, kuchni) należy przewidzieć gniazda i łączniki bryzgoszczelne - z klapką (z oznaczeniem IP-44). W garażu natomiast te odporne na wilgoć, pył i uszkodzenia.

  • Zaplanowanie osprzętu w kuchni wymaga szczególnej uwagi - mamy tu wiele sprzętów i strefy mokre. Na pewno potrzeba kilku kontaktów nad blatem (do podłączenia drobnego AGD) oraz osobnych, ukrytych zwykle za zabudową meblową, do urządzeń montowanych na stałe (lodówki, zmywarki, kuchenki, piekarnika).

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Jasiu

26 Kwi 2009, 00:41

dobrze wyjaśnione

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny