Jak zapobiec "wybuchowi" halogenowego reflektorka podczas włączania światła?
Jak zapobiec "wybuchowi" halogenowego reflektorka podczas włączania światła?
Moim znajomym przydarzył się przykry wypadek – halogenowy reflektorek "wybuchł" podczas włączania światła. Sam zamierzałem zamontować takie reflektorki w korytarzu i łazience, ale teraz zastanawiam się czy nie stworzą one podobnego zagrożenia. W jaki sposób można zabezpieczyć się przed taką niespodziewaną eksplozją?
Żarówka halogenowa powinna być zabezpieczona szybką umieszczoną w oprawie (fot. Paulmann)
Odpowiedź eksperta: Teoretycznie taki przypadek nie powinien się zdarzyć, gdyż oprawy żarówek halogenowych są wyposażone w szybkę ochronną zapobiegającą oparzeniu w razie dotknięcia oraz zabezpieczającą przed odłamkami w przypadku pęknięcia bańki.
Jednak w przypadku silnej eksplozji lub słabego osadzenia szybki ochronnej albo niskiej jej wytrzymałości elementy te mogą ulec uszkodzeniu i rozprysnąć się na zewnątrz.
Eksplozja następuje zwykle w momencie włączania światła, gdyż właśnie wtedy najczęściej dochodzi do uszkodzenia żarnika czyli drucianej spirali wewnątrz bańki żarówki. Przerwanie spirali może z kolei spowodować powstanie łuku elektrycznego o dużej energii, co prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz bańki i w efekcie jej rozerwanie.
Na tego typu uszkodzenia podatne są zwłaszcza żarówki halogenowe przystosowane do napięcia sieciowego 230 V, gdyż przepływający przez nie prąd ograniczają jedynie zabezpieczenia umieszczone w rozdzielnicy domowej. Natomiast w żarówkach niskonapięciowych prąd ogranicza także transformator obniżający napięcie (najczęściej do 12 V), a przy niskim napięciu mniejsze jest prawdopodobieństwo pojawienia się łuku w żarniku.
Zabezpieczenie przed eksplozją żarówki można zapewnić osłaniając ją szybą lub kloszem, co nie zawsze jest możliwe lub kierując halogen w stronę gdzie nie stworzy zagrożenia.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.
Moi znajomi również na niskim poddaszu mieli halogeny, a z racji tego, że mają mało okien to chcieli silne żarówki. U nich był inny problem mianowicie grzały się strasznie, a, że dach drewniany to bali się o samozapłon. Teoretycznie powinny być jakieś osłonki do tych wewnętrznych ...
Cytat
no niestety żarniki halogenowe są podatne na wybuchy zwłaszcza te nie osłonięte,zbierze sie troche kurzu na bańce czy na szkiełku i sytuacja taka może sie wydarzyć choć nie powinna,proponuje zastąpić je lampkami ledowymi, może ...
no niestety żarniki halogenowe są podatne na wybuchy zwłaszcza te nie osłonięte,zbierze sie troche kurzu na bańce czy na szkiełku i sytuacja taka może sie wydarzyć choć nie powinna,proponuje zastąpić je lampkami ledowymi, może droższe ale wydają sie być bezpieczniejszymi niz ...