Czy energooszczędne świetlówki dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach?

Czy energooszczędne świetlówki dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach?

Elektryk odradza mi zastosowanie energooszczędnych świetlówek na zewnątrz domu (przy bramie, drzwiach wejściowych, w ogrodzie). Twierdzi, że w niskich temperaturach świecą bardzo słabo. Chciałbym jakieś oszczędne źródło światła, bo często zostawiam tam oświetlenie na dłużej.

Odpowiedź eksperta: Energooszczędne świetlówki rzeczywiście świecą zdecydowanie słabiej w niskich temperaturach, co może być dokuczliwe. Wydzielają przy tym niewiele ciepła i nie są w stanie same rozgrzać się w trakcie pracy.

 

Tego problemu nie ma jeśli na zewnątrz stosuje się np. zwykłe lub halogenowe żarówki. Będą one lepszym wyborem szczególnie wówczas jeśli oświetlenie jest włączane na krótki czas lub często włączane i wyłączane, co jest niekorzystne dla świetlówek.

 

Jeśli zaś oświetlenie działa nieprzerwanie przez kilka godzin (np. pozostawiane na noc oświetlenie bramy wjazdowej), to dobrym wyborem mogą być lampy stosowane głównie jako oświetlenie uliczne – sodówki niskoprężne i rtęciowe wysokoprężne.

 

Są energooszczędne i choć nie zapewniają naturalnego odwzorowania kolorów, to w świetle lamp sodowych doskonale prezentują się mury z cegły ceramicznej lub piaskowca, w świetle rtęciówek zaś dobrze wygląda zieleń ogrodowa.

Redakcja BD

fot. Integrator KNX – EIB (forum.budujemydom.pl)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz