Jakie są najpopularniejsze rodzaje technologii zewnętrznych źródeł światła do domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są najpopularniejsze rodzaje technologii zewnętrznych źródeł światła do domu?

Zewnętrzne źródła światła od zawsze kojarzone są ze światłem mocnym, o dużym natężeniu. Dlatego prym wiodły źródła halogenowe, które były trwalsze niż tradycyjne żarówki i miały dużo silniejszy strumień świetlny, co za tym idzie były też mocno "prądożerne".

aktualizacja: 2023-07-25 11:01:00

Popularne zewnętrzne oprawy dogruntowe o mocy 150 W prezentowały się dobrze, jednak zużycie prądu mogło nam mocno drenować portfel. Dziś zastępują je źródła LED o mocach do 10 W.

W Polsce bardzo chętnie wykorzystuje się oprawy zewnętrzne z wymiennymi źródłami światła - sami dobieramy wtedy barwę i moc. W większości krajów Europy popularniejsze są natomiast oprawy LED z niewymiennym źródłem. Pewne jest jednak, że w obu tych przypadkach wykorzystywana jest technologia LED - trwałość i energooszczędność jest tu dużo większa niż w źródłach halogenowych.

Dzięki zastosowaniu LED mamy też więcej rodzajów oświetlenia zewnętrznego. Lampy elewacyjne, plafoniery, słupki, lampy do umieszczenia w oczku wodnym, kostki, kule świetlne, oprawy asymetryczne, a nawet paski LED - to wszystko jest do naszej dyspozycji przy oświetlaniu przestrzeni dookoła domu.

Łukasz Kłys
Manager ds. komunikacji Kanlux SA
fot. otwierająca: Kanlux

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!