Nowoczesny osprzęt elektryczny: estetyka, która zmienia przestrzeń
Producenci osprzętu prześcigają się w pomysłach na funkcjonalne rozwiązania. Zakup gniazdek i włączników już dawno przestał być czysto technicznym tematem. Różnorodność dostępnych opcji sprawia, że decyzja o wyborze osprzętu elektrycznego w znacznym stopniu podyktowana jest względami estetycznymi. Jakie trendy aktualnie panują na rynku?
Wyszukane odcienie
Białe gniazdka są nudne. Zwolennicy klasyki wybierają osprzęt elektryczny w odcieniach szarości i beżu lub - zwłaszcza w przypadku osprzętu dotykowego - czerni. Odważniejsi wolą pastele. Hitem są też złote gniazdka. Amatorzy stylu glamour, którzy wolą subtelniejsze złote akcenty - mogą skompletować gniazdka i łączniki z tzw. ramką pośrednią w kolorze tego szlachetnego metalu.
Szlachetne materiały
Zwykłe plastikowe włączniki i gniazdka nie prezentują się szczególnie elegancko. Szlachetniejszy wygląd tych elementów można uzyskać dzięki ramkom wykonanym z materiałów takich jak: drewno, kamień, cement, metal gładki lub szczotkowany, szkło, skóra lub ich udane imitacje w różnych odcieniach. Gniazdka szklane wykonywane są m.in. ze szkła akrylowego. Szeroką gamę ramek w różnych fakturach oferuje seria Deco.
Oryginalne kształty
Coraz popularniejszą nowością są na rynku łączniki i gniazdka okrągłe lub kwadratowe o zaokrąglonych rogach. Niektórzy producenci oferują okrągłe ramki do osprzętu elektrycznego, inni zaś okrągłe mechanizmy umieszczają w kwadratowych ramkach, co również pozwala osiągnąć nowoczesny efekt. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w serii Odace.
Wyważone proporcje
Rosnącym uznaniem cieszy się osprzęt o jak najmniejszych rozmiarach. Najważniejszym wymiarem jest jego grubość - im bardziej gniazdka i łączniki są płaskie i przylegające do ściany - tym subtelniejszy uzyskuje się efekt. Gniazda natynkowe slim łatwo zaadaptować w pomieszczeniu utrzymanym w każdym stylu. W topowych seriach osprzętu także klawisze mechanizmów są mniejsze lub zupełnie wąskie. Ten trend jest szczególnie ceniony przez amatorów nowocześnie urządzonych przestrzeni.
Detale przykuwające uwagę
Klienci poszukują oryginalnych rozwiązań, dlatego w ofercie wybranych producentów dostępne są włączniki w postaci dźwigni. Tzw. wyłącznik światła amerykański komponuje się doskonale zarówno w nowoczesnych wnętrzach jak i tych utrzymanych w stylistyce retro.
Futurystyczne akcenty
Włączniki światła dotykowe to przebojowe rozwiązanie, które łączy w sobie wyszukaną estetykę i funkcjonalność. Tego rodzaju osprzęt zamiast tradycyjnych klawiszy wyposażony jest w elektroniczne sterowniki umieszczone pod panelem dotykowym wykonanym ze szkła. Tego typu włączniki w standardzie wyposażone są w podświetlenie stref sterowania, które dodatkowo ułatwia ich lokalizację w ciemnym pomieszczeniu, a przy okazji nadaje im ultranowoczesny wygląd.
Montaż - jeszcze więcej możliwości w estetyce i funkcjonalności
Gniazdka na ścianie nie zawsze są najwygodniejszą opcją. W nowoczesnych domach montuje się coraz częściej gniazda blatowe - stosowane od dawna w biurach i salach konferencyjnych. Takie gniazda dobrze sprawdzą się w kuchni, w domowym biurze, na biurku gamingowym w pokoju nastolatka czy w przydomowym warsztacie. Gniazdo blatowe kuchenne umożliwia zasilanie i wygodniejsze korzystanie ze sprzętów, z których korzysta się okazjonalnie - mikserów, sokowirówek, szybkowarów itd. Gniazdo wpuszczane w blat jest doskonałym rozwiązaniem jeśli brakuje miejsca na gniazdka natynkowe lub gdy korzystanie z nich wymaga reorganizacji sprzętów stojących na blatach, których w przypadku kuchni zawsze jest dużo.
Gniazda elektryczne meblowe wyposażone w mediaporty będą świetnym wyjściem w miejscach, gdzie ładuje się wiele urządzeń elektronicznych - na biurku w gabinecie czy w pokoju nastolatka. Tu również dobrze sprawdzą się gniazda nablatowe i gniazdka podszafkowe, które nie zajmują miejsca na biurku. Tak umieszczone gniazdka elektryczne pozwalają ograniczyć plątanie się kabli od różnych urządzeń.
Ciekawą opcją są również gniazdka podłogowe do montażu w pomieszczeniach i na zewnątrz. Floorbox, czyli puszka podłogowa może zostać zamontowana w różnych rodzajach podłóg i wyposażona w dowolne gniazda. Gniazdo podłogowe może służyć do podłączenia sprzętów komputerowych w domowym biurze, dobrze się sprawdzi także do podłączania lamp stojących w różnych pomieszczeniach. Hermetyczne gniazdo posadzkowe przyda się do zasilania np. lamp stojących na tarasie.
Aby optymalnie wykorzystać miejsce i nie psuć estetyki pomieszczenia nadmiarem gniazd i włączników rozsianych po całej powierzchni ścian - warto jest stosować ramki wielokrotne, w których umieścić można razem różne mechanizmy: włączniki światła, łączniki żaluzjowe, regulatory temperatury, ściemniacze, głośniki, czy gniazda elektryczne i multimedialne. Ramki wielokrotne wielu producentów dostosowane są do montażu w pionie i w poziomie, co daje szerokie możliwości dopasowania osprzętu do pomieszczenia. Najpopularniejsze są ramki podwójne i potrójne, ale na rynku nie brakuje też ramek 4-, 5-, a nawet 6-krotnych.
Nowoczesne rozwiązania - ergonomia na pierwszym miejscu
Nowoczesne materiały, z których wykonywany jest osprzęt elektryczny wpływają nie tylko na jego estetykę, lecz zapewniają także wygodę obsługi i łatwość utrzymania go w czystości. W niektórych seriach osprzętu dostępne są takie akcesoria jak np. haczyk na klucze, który świetnie się sprawdzi przy włączniku światła w korytarzu przy drzwiach wejściowych, czy półka na telefon przy gnieździe USB, na której bezpiecznie można odłożyć ładujący się sprzęt.
Praktycznym rozwiązaniem są podświetlenia włączników światła ułatwiające odnalezienie ich w ciemności. W niektórych seriach osprzętu są one dostępne jako dodatkowy element, w innych - są integralną częścią klawisza włącznika. Włączniki dotykowe w standardzie posiadają podświetlenie wskazujące na stan załączenia przekaźnika, o czym wspominaliśmy już wyżej. Osprzęt dotykowy niektórych producentów nie wymaga nawet… dotykania, aby sterować oświetleniem. Wystarczy samo zbliżenie palca do panelu. Dzięki temu na szkle nie zostają nieestetyczne ślady.
Najnowocześniejsze propozycje producentów osprzętu - to gniazda i włączniki z opcją zdalnego sterowania. Urządzeniami, do obsługi których służą (oświetlenie, rolety, brama, wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie) można sterować tradycyjnie, ale też za pomocą aplikacji na smartfon czy za pomocą komend głosowych.
Osprzęt elektryczny - jak wybrać?
Odkąd osprzęt elektryczny stanowi element dekoracyjny, a często też atrakcyjny gadżet - jego zakup staje się przyjemnością. Aby dokonać właściwego wyboru - najpierw dobrze jest zaplanować ile i jakich gniazd oraz włączników i innych mechanizmów będziemy potrzebować w danym pomieszczeniu, a także gdzie chcemy je umieścić. Jeśli planujemy umieszczenie kilku mechanizmów w jednej ramce - dobrze jest upewnić się, że w serii, którą planujemy zakupić dostępne są ramki wielokrotne z odpowiednią liczbą miejsc. Jeśli planujemy montaż mniej typowych elementów - takich jak np. łączniki żaluzjowe - dobrze jest zacząć od znalezienia serii, w której takie elementy są dostępne. To zawęzi i ułatwi wybór właściwego rozwiązania.
Zdjęcia użyte w artykule: materiały prasowe firmy Schneider Electric Polska i Karlik Elektrotechnik