Mieszkaj wygodnie! Jak optymalnie rozmieścić gniazdka elektryczne i włączniki światła.

Mieszkaj wygodnie! Jak optymalnie rozmieścić gniazdka elektryczne i włączniki światła.

Budując dom czy urządzając mieszkanie inwestorzy wiele uwagi poświęcają estetyce wnętrz, niejednokrotnie pomijając kwestie ich funkcjonalności. Wygoda korzystania z danego pomieszczenia, a raczej jej brak, potrafi skutecznie zniechęcić do przebywania w najpiękniej urządzonej przestrzeni. Niefunkcjonalne rozmieszczenie gniazdek lub ich za mała liczba, włączniki światła umieszczone w niewłaściwych miejscach - mogą wydawać się detalami, ale w praktyce - potrafią dać się we znaki. Jak optymalnie rozmieścić osprzęt elektryczny?

Planowanie - klucz do sukcesu

To, czy wnętrze będzie ergonomiczne, zależy od rozmieszczenia mebli i sprzętów oraz oświetlenia. Aby rozmieścić gniazda elektryczne i włączniki tak, by wygodnie je użytkować, należy wcześniej zaplanować umeblowanie. Na etapie stanu surowego większości inwestorów wydaje się, że mają na to jeszcze mnóstwo czasu, a kolej na meblowanie wnętrz przyjdzie dopiero za parę miesięcy. Praktyka pokazuje jednak, że urządzanie wnętrz to projekt interdyscyplinarny i wieloma sprawami należy zająć się równocześnie, a ci, którzy podjęli to wyzwanie mogą cieszyć się zarówno pięknymi, jak i funkcjonalnymi wnętrzami.

Poradniki podpowiadają, aby na każde 5 m2 zaplanować jedno gniazdo elektryczne. Warto o tym pamiętać, ale planując instalację elektryczną, najlepiej jest zrobić listę urządzeń, które będą używane w danym wnętrzu stale i okazjonalnie i na tej podstawie przeliczyć liczbę gniazd potrzebnych do ich zasilania. Na wszelki wypadek w każdym pomieszczeniu warto dodać jeszcze dwa dodatkowe gniazdka.

Niech moc będzie z Tobą (przez cały czas)

Z liczbą gniazd nierozerwalnie łączy się temat liczby obwodów elektrycznych. Złota zasada brzmi „im więcej - tym bezpieczniej”.A także wygodniej. Jeśli jeden obwód ulegnie awarii - pozostałe wciąż będą działać, zasilając oświetlenie i urządzenia wpięte do sieci. Z tego względu praktykuje się zasilanie źródeł światła i gniazd elektrycznych z oddzielnych obwodów.

Szacuje się, że jeden obwód powinien obejmować maksymalnie 10 gniazdek albo 20 źródeł stałego świata. Należy jednak wziąć poprawkę na to, jaką moc mają urządzenia, które chcemy użytkować. Dobre praktyki nakazują wydzielenie odrębnego obwodu dla każdego urządzenia o mocy większej niż 2000 W. Zwłaszcza jeśli urządzenia te bywają włączone w tym samym czasie. Są to m.in. kuchenki elektryczne czy urządzenia grzewcze. Takie sprzęty wymagają zastosowania bardziej skomplikowanej instalacji trójfazowej (tzw. obwód siły).

Jak rozmieścić gniazda elektryczne w kuchni?

W kuchni znajduje się najwięcej elektrycznych sprzętów, stąd należy szczególnie dokładnie przemyśleć rozmieszczenie gniazd elektrycznych i ich liczbę. Lodówka wymaga stałego podłączenia do sieci. Płyta indukcyjna i wszystkie pozostałe sprzęty w zabudowie: zmywarka, mikrofalówka, piekarnik czy okap - ze względu na wygodę także należy praktycznie na stałe podpiąć do sieci. Gniazdko do okapu należy zainstalować odpowiednio wysoko i można ukryć je w sąsiadującej z wyciągiem szafce. Podobnie urządzenia używane wielokrotnie w ciągu dnia takie jak: czajnik elektryczny, ekspres do kawy czy krajalnica. Ponieważ są one w stałym użytku - nie chowa się ich po skorzystaniu z nich. Dla wszystkich takich urządzeń należy zarezerwować na stałe po jednym gniazdku.

Gniazda elektryczne w kuchni powinny zostać umieszczone w takich miejscach, aby można było wygodnie korzystać z urządzeń, które będą do nich podłączane. Z mikserów, blenderów, multicookerów zwykle korzysta się na blacie roboczym lub wyspie kuchennej. Wysokie urządzenia lub takie, które wytwarzają parę, nie powinny być umieszczane pod szafkami. To również należy mieć na uwadze, planując rozmieszczenie gniazdek. Wygodnym rozwiązaniem są tzw. gniazda meblowe podszafkowe, lub najzwyklejsze, ale umieszczone na ściance blatu lub wyspy. Kable do takiego gniazda prowadzi się wewnątrz szafki i ukrywa pod listwą - nie zaburzają więc one estetyki wnętrza.

Nowością w ofercie wybranych producentów są gniazda nablatowe kuchenne. Gniazda nablatowe są zwykle stosowane w salach konferencyjnych i w biurach, ale ich praktyczne zalety sprawiają, że gniazdka wpuszczane w blat dobrze sprawdzą się także w kuchni. Szczególnie te bryzgosczelne.

Projektując, w jaki sposób rozmieścić w kuchni osprzęt elektryczny, warto też pomyśleć o punktowym oświetleniu w strefach roboczych i włącznikach umożliwiających sterowania nim. Producenci osprzętu oferują całe systemy gniazd i włączników w obrębie jednej serii, dzięki czemu różne mechanizmy można umieścić we wspólnej ramce, uzyskując tym samym estetyczny efekt.

Jak rozplanować gniazda elektryczne w łazience?

Gniazda elektryczne w łazience zaleca się montować poza tzw. strefą mokrą - czyli z dala od wanny i prysznica, aby nie narażać ich na zalanie. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, w których panuje wyższa wilgotność - zaleca się stosowanie włączników i gniazd elektrycznych w klasie szczelności IP 44 i wyższych, choć gniazda hermetyczne są też potrzebne tam, gdzie mocno się pyli - np. w domowym warsztacie.

Liczba i rozmieszczenie gniazd zależne jest od ilości urządzeń wymagających podłączenia do sieci. Podobnie jak w kuchni - w nowoczesnej łazience znajdą się sprzęty na stałe wpięte do kontaktu takie jak: wanna z hydromasażem, prysznic z sauną infrared, toaleta z funkcją myjącą oraz oczywiście pralka i suszarka do ubrań. Stałego dopływu prądu potrzebują również elektryczne bądź soniczne szczoteczki do zębów i golarki z ładowarkami. Gniazdka zasilające te urządzenia należy umieścić tam, gdzie sprzęty te będą ustawione - zwykle na blacie lub na krawędzi umywalki. Niektórzy inwestorzy, ze względów estetycznych decydują się jednak trzymać je w zamknięte szafce - wówczas należy tylko wyciąć w odpowiednim miejscu otwór na gniazdko w jej tylnej ściance.

Oprócz urządzeń na stałe wpiętych do sieci - w łazience okazjonalnie korzysta się także z suszarki i innych akcesoriów do stylizacji włosów, depilatorów, frezarek do paznokci, lamp UV i innych urządzeń do mani- i pedicure, szczoteczek elektrycznych do oczyszczania twarzy, domowych urządzeń do mikrodermobrazji itd. Niektóre mają znaczne rozmiary. Należy podłączyć je do prądu w takim miejscu, aby móc wygodnie z nich korzystać - idealnym miejscem będzie więc gniazdko nad blatem lub szafką. W takich miejscach warto zdecydować się na montaż kilku gniazdek w jednej ramce zamontowanych pionowo bądź poziomo. W tej samej ramce można też umieścić np. włącznik oświetlenia podświetlającego lustro. Producenci osprzętu elektrycznego coraz bardziej zwracają uwagę na estetykę swoich produktów i tak w ofercie hurtowni elektrycznej asaj.pl dostępne są gniazda i włączniki montowane w ramkach o strukturze kamienia, szczotkowanych metali czy szkła.

Gdzie umieścić włączniki oświetlenia?

Oświetlenie pełni nie tylko praktyczną funkcję. Dzięki niemu można kreować nastrój wnętrza, a także akcentować wybrane jego fragmenty. Specjaliści od urządzania wnętrz doradzają, aby w każdym pomieszczeniu zastosować od 5 do 7 źródeł światła, w tym górne (żyrandole, plafony, listwy led w suficie, oświetleniowe systemy szynowe, czy innego rodzaju reflektory), boczne (kinkiety, lampy stojące - stołowe i podłogowe). Ostatnio często stosuje się też podświetlenie regałów.

Licznymi źródłami światła zwykle steruje się z różnych miejsc. Włączniki światła standardowo montuje się na wysokości ok. 140 cm od podłogi, choć niektórzy decydują się na umieszczenie ich niżej. Zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci lub osoby poruszające się na wózku. Włączniki powinny znajdować się tuż przy drzwiach i po stronie klamki, aby wchodząc do pomieszczenia móc od razu zapalić w nim światło.

Coraz częściej w pomieszczeniach takich jak sypialnie czy salon stosuje się łączniki schodowe lub krzyżowe - tradycyjnie stosowane na klatkach schodowych i korytarzach. Umożliwiają one włączanie i wyłączanie światła z różnych punktów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zgasić światło w sypialni już po położeniu się do łóżka. Na schodach i w korytarzach z kolei coraz częściej stosuje się oświetlenie z czujnikiem ruchu.

Amatorzy automatyki docenią systemy inteligentnego sterowania oświetleniem, które pozwalają włączyć określony zestaw lamp jednym kliknięciem. Niektóre pozwalają też na regulację jasności i barwy światła. Wszystko to daje możliwość tworzenia tzw. scen świetlnych i harmonogramów, czyli uruchamiania konkretnych źródeł światła w określonym trybie we wskazanych porach.

Osprzęt elektryczny dobrze zaplanowany

Planowanie liczby i rozmieszczenia osprzętu elektrycznego nie jest proste - przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc porozmawiać z elektrykiem, który będzie wykonywał instalację i skonsultować z nim swoje pomysły. Warto jednak dobrze przygotować się do tej rozmowy, chociażby robiąc listę urządzeń, z których planujemy korzystać w danym pomieszczeniu. Aby ułatwić to zadanie - opracowaliśmy listę sprzętów, z którą łatwiej będzie przeanalizować potrzeby i rozmieszczenie gniazd i włączników.

Check-lista urządzeń wymagających podłączenia do sieci w poszczególnych pomieszczeniach

Kuchnia

  • Kuchenka elektryczna/płyta indukcyjna
  • Okap
  • Piekarnik
  • Kuchenka mikrofalowa
  • Lodówka
  • Zmywarka
  • Czajnik
  • Ekspres do kawy
  • Młynek do kawy
  • Krajalnica
  • Mikser
  • Młynek elektryczny
  • Blender kielichowy
  • Blender ręczny
  • Multicooker
  • Toster
  • Gofrownica
  • Opiekacz
  • Frytkownica
  • Grill elektryczny
  • Suszarka do owoców i grzybów
  • Wyciskarka wolnoobrotowa
  • Sokowirówka
  • Szybkowar
  • Parowar
  • Urządzenia sous vide
  • Szatkownica
  • Wypiekacz do chleba
  • Malakser

Łazienka

  • Wanna z hydromasażem,
  • Prysznic z sauną infrared,
  • Toaleta z funkcją myjącą
  • Pralka
  • Suszarka do ubrań
  • Suszarka do włosów
  • Prostownica
  • Lokówka
  • Szczoteczka do zębów
  • Irygator
  • Golarka
  • Trymer
  • Depilator
  • Frezarka do paznokci
  • Lampa UV
  • Szczotka soniczna do oczyszczania twarzy,
  • Urządzenie do mikrodermobrazji
  • Przyrząd do masażu
  • Grzejnik elektryczny
  • Podświetlenie lustra
  • Oświetlenie boczne

Sypialnia

  • Lampka przy łóżku
  • Ładowarka do telefonu
  • Oczyszczacz powietrza
  • Nawilżacz powietrza
  • Telewizor
  • Głośniki
  • Oświetlenie boczne

Gabinet

  • Laptop
  • Router
  • Drukarka
  • Monitor
  • Tablet
  • Ładowarka do telefonu
  • Lampka biurkowa

Pokój malucha

  • Lamka nocna
  • Projektor
  • Podgrzewacz do butelek
  • Sterylizator do butelek
  • Inhalator
  • Nawilżacz powietrza

Pokój starszego dziecka

  • Telewizor
  • Głośnik
  • Tablet
  • Konsola
  • Ładowarka do telefonu
  • Lampka nocna
  • Lampka biurkowa

Pokój nastolatka

  • Telewizor
  • Laptop
  • Głośnik
  • Konsola
  • Ładowarka do telefonu
  • Lampka nocna
  • Lampka biurkowa
  • Garderoba i schowek
  • Żelazko
  • Stacja parowa
  • Odkurzacz
  • Odkurzacz pionowy
  • Odkurzacz piorący
  • Odkurzacz ręczny
  • Robot sprzątający
  • Myjka do szyb
  • Mop parowy
  • Parownica

Salon

  • Klimatyzator przenośny
  • Wentylator
  • Kino domowe
  • Projektor
  • Ekran rozwijany
  • Telewizor
  • Ładowarka do telefonu

Hobby

  • Urządzenia do fitnessu
  • Urządzenia do pielęgnacji zwierząt
  • Sprzęt do akwarium/terrarium
  • Aparat fotograficzny
  • Kamera
  • Ładowarka do hulajnogi
  • Narzędzia warsztatowe
  • Narzędzia ogrodowe z ładowarką

Artykuł firmy ASAJ

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz