Co to jest okablowanie strukturalne?

Co to jest okablowanie strukturalne?

W domu, oprócz instalacji mocy, mamy ich znacznie więcej - telefoniczną, antenową, alarmową, domo- lub bramofonową, coraz częściej komputerową, sterowanie ogrzewaniem i wentylacją, włączanie i wyłączanie oświetlenia zmierzchowego...

Zwykłe mnożenie przewodów i gniazd nie tylko tworzy bałagan, ale także uniemożliwia pełne i wygodne korzystanie z naszej elektrycznej chudoby. Mamy kłopoty z właściwym rozgałęzieniem sygnału RTV, by np. na piętrze można było oglądać jeden program, nie zakłócając oglądania innego na parterze, trudno też kilka aparatów telefonicznych połączyć inaczej niż równolegle. A jeszcze dochodzi perspektywa kolejnych generacji urządzeń, pozwalających uczynić nasz dom "inteligentnym".

Rozwiązaniem całościowym jest tzw. system okablowania strukturalnego. Nazwa nieco myli, bo chodzi tu o więcej niż o samą tylko sieć przewodów. Dom jednorodzinny z tego punktu widzenia jest obiektem małym.

Nasza sieć zatem może mieć strukturę najkorzystniejszą, promienistą. Polega ona na tym, że wszystkie linie zewnętrzne i wewnętrzne sprowadza się do jednego węzła centralnego, zwanego węzłem krosowo-centralowym lub takąż tablicą.

Schemat promienistego okablowania strukturalnego w domu jednorodzinnym (wg Kablomedia)
Schemat promienistego okablowania strukturalnego w domu jednorodzinnym (wg Kablomedia)

Inną strukturę mogą mieć jedynie linie zasilania elektrycznego. Wiązki przewodzące są rozprowadzane po domu w kanałach kablowych. Taka instalacja jest nieco droższa w wykonaniu. Stwarza za to praktycznie nieograniczone możliwości sterowania i wymiany danych. Co więcej, jej struktura podnosi sprawność i niezawodność wkomponowanego w nią systemu przeciwwłamaniowego.

Przy użyciu dwóch tylko rodzajów przewodów: tzw. skrętki ekranowanej i kabla koncentrycznego (jak do anteny TV) można do bieżącego wykorzystania połączyć elementy bardzo różne, np. czujniki ruchu czy klawiatury drzwiowe, normalnie stosowane tylko jako przeciwwłamaniowe, mogą posłużyć do wyłączania zbędnego oświetlenia lub regulowania dostępu do poszczególnych pomieszczeń.

Podobnie - czujniki zmierzchowe, zwykle służące tylko jako oświetleniowe. Natężenie wentylacji mogą regulować czujniki temperatury, na ogół używane tylko do sterowania ogrzewaniem.

Redakcja BD
fot. otwierająca: A. Papliński
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz