Jaki regulator wybrać?

Jaki regulator wybrać?

Kupując do swojego domu czy biura regulator temperatury, kierujemy się funkcjonalnością, wyglądem i, co oczywiste, ceną. Chcemy, by działał wydajnie, a jego obsługa nie sprawiała trudności. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, inwestując w sterownik do ogrzewania?

Sposób podłączenia i sterowania

Na początku musimy zdecydować, czy kupić regulator przewodowy, bezprzewodowy, czy może taki, który pozwoli na obsługę przez Internet (aplikacja mobilna). W mieszkaniach i domach, które dopiero powstają, częściej wybiera się urządzenia przewodowe - "po kablu". W lokalach, które już są użytkowane, łatwiej wdrożyć system bezprzewodowy, aby uniknąć prowadzenia przewodów i naruszenia ścian. Regulatory sterowane online pozwalają z kolei na zdalną obsługę ogrzewania z dowolnego miejsca, jak również umożliwiają wplecenie sterowania temperaturą w pakiet reguł i "scenariuszy" inteligentnego domu.

Algorytm sterujący

Warto zwrócić uwagę na rodzaj algorytmu sterującego ogrzewaniem, jaki oferuje regulator, którego zakup rozważamy. Jeżeli chcemy sterować ogrzewaniem podłogowym, warto lepiej sterownik z nowoczesnym programem sterującym, np. TPI, ponieważ tradycyjna histereza może nie przynieść oczekiwanego efektu cieplnego. Podłogówka ma stosunkowo długi czas reakcji, dla którego ten algorytm jest niewystarczająco dokładny. Jednak jeśli już zdecydujemy się na zakup regulatora z histerezą, zwróćmy uwagę, aby produkt miał opcję zmiany jej zakresu. Przemyślane urządzenia wysokiej klasy zapewniają użytkownikowi wybór jednego z dwóch dostępnych algorytmów sterujących, co także jest świetną opcją (np. ten model).

Programowanie i uniwersalność

Typ dostępnych harmonogramów również ma wpływ na komfort użytkowania regulatora. Chodzi o to, w jaki sposób możemy ustawić jego pracę. W cyklu dobowym (czyli 24-godzinnym) wskazujemy jedynie temperaturę komfortową (wyższa) i ekonomiczną (niższa). Natomiast w układzie tygodniowym możemy wybrać schemat grzania dla wybranych godzin w poszczególnych dniach tygodnia, co daje dużo większy wachlarz możliwości i lepsze dopasowanie na naszego stylu życia.

Jednocześnie zachęcamy do wyboru najnowocześniejszego sprzętu, bo taki również jest w przystępnej cenie, a znacznie poprawia komfort obsługi. Dlaczego? Nie chodzi tylko o precyzję sterowania, ale także o spokojne korzystanie z urządzenia na co dzień. W starszych regulatorach bezprzewodowych zdarza się, że nadajnik nie komunikuje się płynnie z odbiornikiem albo, co równie frustrujące, że inne, niepowołane do tego urządzenia, sterują naszym termostatem (np. regulator współlokatora czy najemcy sąsiedniego biura, który działa na tej samej częstotliwości). Taka sytuacja zawsze wymaga ręcznej zmiany kodów komunikacyjnych.

Nowoczesne regulatory temperatury w ogóle nie zakładaj ręcznego ustawiania kodów. Zawierają tysiące możliwych kombinacji, które eliminują powyższe ryzyko.

Wybierając idealny regulator do swojego domu czy biura, zwróćmy na to wszystko uwagę, ponieważ w ostatecznym rozrachunku liczy się nie tyle efektowny wygląd urządzenia czy jego wyjściowa cena, lecz skuteczność działania, bezawaryjność i długa żywotność (tak baterii, jak i wszystkich pozostałych elementów regulatora). Pamiętajmy, żeby dokładnie przejrzeć kartę produktu i schematy podłączeń. Pobrać instrukcję i zawczasu prześledzić typy harmonogramów, które najlepiej dopasują się do naszego dnia. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby zrobić to samemu, zadzwońmy do serwisu czy na linię techniczną producenta wybranego urządzenia i o wszystko dopytajmy. Regulator regulatorowi nie jest równy. To tylko kilka minut, które wszystko nam rozjaśnią i pomogą dokonać najlepszego wyboru.

engocontrols.com

Komentarze

Oczywiście, że tak, nie ma oszczędności bez poprawnego sterowania odbiorem ciepła. Jeszcze lepsze efekty daje wentylacja mechaniczna zamiast grawitacyjnej. Wtedy mamy wszystko pod kontrolą - temperaturę i wymianę powietrza. Wystarczy prosty, ale skuteczny system smart home - np. Venture ...
Zdaniem Czytelnika
04-07-2024 16:17
Komentarz dodany przez Bajkopisarz: Najlepiej bezprzewodowy, który można przenosić między pomieszczeniami. Po sezonie grzewczym widać już pierwsze oszczędności, bo kocioł nie musi przepalać gazu bez potrzeby. Są też takie regulatory, które współpracują z bezprzewodowym głowicami ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz