Instalacje inteligentne - doświadczenia użytkowników (Maciej)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacje inteligentne - doświadczenia użytkowników (Maciej)
O godzinie 18 światło w całym domu ustawia się automatycznie na ok. 80% mocy i schodzi powoli i samoczynnie do 40–50% o godzinie 21. To pozwala wyhamować rytm pracy i wejść w tryb snu i odpoczynku - mówi Maciej, członek Klubu Budujących Dom

Parametry domu: budynek parterowy, powierzchnia użytkowa 80 m2, 3 pokoje, kuchnia, łazienka, balkon. Domek letniskowy o powierzchni 20 m2.

 

Charakterystyka instalacji: Jestem elektronikiem konstruktorem, więc początkowo system automatyki robiłem sam na własnych elementach. Od kiedy poznałem system Z-Wave przy okazji pracy w jednym z biur projektowych, porzuciłem swoje projekty, przechodząc właśnie na ten system. Zamontowałem oczywiście sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, monitoring oraz czujniki otwarcia drzwi. System użytkuję od 4 lat.

 

Decyzja: O wyborze tego systemu przesądziło kilka elementów: ogrom różnych urządzeń w systemie (ponad 200 znanych producentów), cena oraz bezinwazyjna instalacja: system komunikuje się drogą radiową, więc nie wymaga układania kabli. Dodatkowo ma dużo funkcji oraz możliwość samodzielnej rozbudowy i programowania bez potrzeby wzywania instalatora.

Centrum dowodzenia czyli SmartPhon z darmową aplikacją do zarządzania domem oraz przełącznik ścienny, który wygląda jak zwykły włącznik i tak samo się go montuje. Komunikuje się z każdym urządzeniem Z-Wave za pomocą fal radiowychCentrum dowodzenia czyli SmartPhon z darmową aplikacją do zarządzania domem oraz przełącznik ścienny, który wygląda jak zwykły włącznik i tak samo się go montuje. Komunikuje się z każdym urządzeniem Z-Wave za pomocą fal radiowych

Porady i przestrogi:

 • Zawsze byłem fanatykiem oświetlenia i możliwości światłem, dlatego w suficie podwieszanym w salonie zamontowanie aż 9 żarówek o mocy ok. 60 W (co dało łącznie 560 W mocy), dodatkowo 3 punkty podświetlenia i dwie lampki. Ponieważ zawsze miałem problemy ze snem, jest dla mnie bardzo przydatną funkcją wprogramowanie do sterownika zmiany natężenia światła w zależności od pory dnia. I tak u mnie o godzinie 18 światło w całym domu ustawia się automatycznie na ok. 80% mocy i schodzi powoli i samoczynnie do do 40–50% o godzinie 21. To pozwala wyhamować rytm pracy i wejść w tryb snu i odpoczynku.

   

 • Początkowo systemem sterowałem pilotem i za pomocą komputera, obecnie od kiedy przeszedłem na SmartPhona z systemem Android, najczęściej korzystam z telefonu. Widok z kamer wyświetla się na pulpicie telefonu jako widget.

   

 • Zawory grzejnikowe współpracują z instalacją inteligentną. Temperatura mierzona jest przez dwa niezależne czujniki elektroniczne
  Zawory grzejnikowe współpracują z instalacją inteligentną. Temperatura mierzona jest przez dwa niezależne czujniki elektroniczne
  Ogrzewanie w domu ma zaprogramowanych kilka funkcji czasowych ale najczęściej wykorzystuję jednak funkcję sprawdzania obecności. System sprawdza obecność w domu telefonu mojego i żony przez fingowanie wi-fi. Jeśli w domu nie ma nas przez trzy godziny, to wyłącza ogrzewanie. To pozwoliło zaoszczędzić już sporo pieniędzy, bowiem często zdarzało się tak, że zapominaliśmy wyłączyć jakiegoś grzejnika przed dłuższym wyjazdem.

   

 • System w domku letniskowym był założony w celu zdalnej kontroli ogrzewania, ale jednocześnie zostały założone czujki ruchu oraz kamery. Domek nie ogrzewany całą zimą zachodził pleśnią. Dlatego bardzo przydatne jest włączanie ogrzewania zdalnie, żeby podgrzać domek raz na jakiś czas. Problem pleśni zniknął. Kamery i czujki ruchu zostały zamontowane aby zrezygnować z opłat agencji ochrony. Jeśli jest alarm to dostaje powiadomienie na telefon, wchodzę na podgląd z kamery i w razie włamania wykonuje telefon do sąsiada lub na policję. Miesięczny abonament biura ochrony mam w kieszeni.

   

 • Nietrafioną decyzją było tylko sterowanie z komputera. To niewygodne włączać komputer żeby zmienić natężenie światła. Trzeba było dokupić pilota oraz telefon na którym można zainstalować oprogramowanie.

   

 • Pozostałe decyzje były trafione, ponieważ system był przemyślany i rozbudowany do konkretnych potrzeb. Jeśli pojawiała się nowa potrzeba, to dokupowałem konkretne urządzenie spełniające wymagania.

   

 • Rada z tego wynikająca jest prosta: nie warto kupować od razu całego systemu. Lepiej zamontować sterowanie tam gdzie jest obecnie potrzebne, ale wybrać system, który umożliwi dokupienie konkretnej funkcji gdy ta będzie potrzebna.

Koszty: serwer – 800 zł, 15 punktów świetlnych– 3750 zł ( 250 zł/szt.), 5 zaworów grzejnikowych – 1125 zł, pilot – 250 zł, kamera – 300 zł, 2 czujniki otwarcia drzwi – 400 zł (200 zł/szt.). Łączny koszt to 6625 zł. Montaż wykonałem samodzielnie.

Serwer odbiera sygnały od wszystkich urządzeń i przesyła do sterowanych urządzeń0Serwer odbiera sygnały od wszystkich urządzeń i przesyła do sterowanych urządzeń

Joanna Dąbrowska

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A Twój to mądry? W którym miejscu? Jak Cię stać, to instaluj sobie sracz ze złota, tylko nie wmawiaj, że to kaprys powszechny.Tak, bo komputer ułatwia nam prace, których bez niego nigdy by nie było. Prawo Murphy'ego się kłania. ...

time image

26 Gru 2012, 15:04

Cytat Czasem oczywiście, że gadżeciarstwo, ale w większości obecnie budowanych domów jest już tyle elektroniki i sterowników, że automatyka budynkowa integrująca nam poszczególne systemy (ogrzewanie, rolety, światło, Piec CO, rekuperator, ...

time image

26 Gru 2012, 14:45

Cytat Moi poprzednicy chyba nie rozumieją że nie dla psa kiełbasa Jak Cię nie stać to nie instalujesz więc po co te głupie docinki?. A Twój to mądry? W którym miejscu? Jak Cię stać, to instaluj sobie sracz ze złota, ...

Cytat Gadżeciarstwo. Punkt świetlny 250 zł./szt. - u mnie 5zł./szt. ( z Lidla). Zawory grzejnikowe? - U mnie 0zł. bo ta funkcja jest realizowana przez sterownik pieca C.O. Spuszczanie wody w klopiku - ręcznie, bez konieczności posiadania ...

time image

Gość Tak czytam i nie wierze :)

20 Wrz 2012, 13:49

Moi poprzednicy chyba nie rozumieją że nie dla psa kiełbasa :) Jak Cię nie stać to nie instalujesz więc po co te głupie docinki?.

time image

18 Kwi 2012, 13:36

6 600 PLN bez robocizny, same materiały dla 80 m kw... Czyli 10 tysięcy wywalone w błoto. Ale jak ktoś ma kaprys...Dziękuję, postoję.

time image

Gość FIB

18 Kwi 2012, 12:03

Proszę o informacje jakiej firmy jest serwer ??.

time image

Gość młody zadłużony

10 Mar 2012, 20:58

Gadżeciarstwo. Punkt świetlny 250 zł./szt. - u mnie 5zł./szt. ( z Lidla). Zawory grzejnikowe? - U mnie 0zł. bo ta funkcja jest realizowana przez sterownik pieca C.O. Spuszczanie wody w klopiku - ręcznie, bez konieczności posiadania "serwera sanitarnego"..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny