Instalacja centralnego odkurzacza za 6 tysięcy złotych
Instalacja centralnego odkurzacza za 6 tysięcy złotych
O zaprojektowanie instalacji i wykonanie systemu centralnego odkurzania mąż poprosił doświadczonego montera, którego realizacje poznał już wcześniej. - mówi Basia, która wraz z mężem Marcinem, są czytelnikami Budujemy Dom.
Charakterystyka domu: dom dwukondygnacyjny; powierzchnia z garażem: 215 m2.
Instalacja: 4 gniazda ssące (w jadalni, w korytarzu przy sypialniach i w garażu oraz na poddaszu); 2 automatyczne szufelki – w kuchni i w szatni przy wiatrołapie; siedmioelementowy zestaw akcesoriów, w tym – wąż elastyczny o dł. 9 m, sztywna rura teleskopowa z włącznikiem w rącze, 4 ssawki, wieszak na akcesoria, separator popiołu. Dokupiono turboszczotkę do tapicerki.
Jednostka centralna: kompaktowa z podwójnym cyklonem i wkładem filtracyjnym.
Decyzja: byłam przyzwyczajona do tradycyjnego odkurzacza, ale mąż szybko przekonał mnie do zainstalowania systemu centralnego odkurzania. Zawodowo zajmuje się automatyką budynków i wiedział, jak ta instalacja jest przydatna, funkcjonalna i wygodna. Poza tym jest alergikiem i chciał go mieć ze względów zdrowotnych.
O zaprojektowanie instalacji i wykonanie systemu centralnego odkurzania poprosił doświadczonego montera, którego realizacje poznał już wcześniej. Starannie pilnowaliśmy, żeby wszystkie instalacje w naszym domu powstawały w odpowiednim dla nich momencie i tak stało się też z odkurzaczem. I etap odbył się podczas budowy, a w ostatniej fazie wykańczania wnętrz – kolejny.
Jednostka centralna wisi na zewnętrznej ścianie garażu, a pod nią wieszak na akcesoria
Elastyczny wąż o długości 9 m sięga do najdalszych części domu
W zimie komorę kominka sprząta się co dwa dni, zasysając popiół do separatora
Centralne odkurzanie - rady i przestrogi:
Monter dobrał do naszego domu odpowiednią długość rur i miejsca gniazd ssących, a potem nowoczesną jednostkę centralną. Jesteśmy z niej zadowoleni, ponieważ ma trójstopniowy system filtracji zanieczyszczeń – podwójny cyklon i wkład filtracyjny. Powietrze kierowane do wyrzutni jest doskonale oczyszczone z kurzu, natomiast dla nas podczas odkurzania ważne jest, że siła ssania jest zawsze wysoka i stała.
Zbiornik ze śmieciami opróżniamy co 3 miesiące. Niedługo przeprowadzamy pierwsze serwisowanie systemu i wtedy zapewne monter oczyści lub wymieni wkład filtracyjny.
Niczego nie brakuje nam w instalacji centralnego odkurzania. Jest dobrana optymalnie. Szufelkę w szatni zamontowaliśmy, żeby łatwiej sprzątać piasek z butów i z posadzki. Trafna decyzja! Wąż o długości 9 m dosięga do każdego punktu domu.
Podłoga przy dwojgu małych dzieci ciągle się brudzi, więc kilka razy dziennie używamy odkurzacza. Kiedy nie mamy gości, nawet nie wynosimy węża do garażu, gdzie umieściliśmy wieszak. Leży pod schodami na poddasze. Z obsługą odkurzacza nie mamy żadnych problemów. Radzą sobie z nim nawet córeczki. Działa bez zarzutu.
W zimie często palimy w kominku z płaszczem wodnym, dlatego przydaje się nam separator popiołu. Kupiliśmy go od razu w firmowym zestawie akcesoriów. Jest prosty w obsłudze. Poza tym mamy pewność, że nie zepsujemy silnika odkurzacza. Używamy go co drugi dzień. Zbiornik separatora zapełnia się po tygodniu.
Centralne odkurzanie - koszty:
I etap instalacji 2000 zł.
Zestaw jednostka centralna i akcesoria – 4012 zł + VAT.
Automatyczną szufelkę łatwo uruchamia się stopą
Automatyczna szufelka bardzo przydaje się w szatni przy wiatrołapie
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.