Jaką rolę odgrywa układ hydrauliczny w pompie ciepła?

Jaką rolę odgrywa układ hydrauliczny w pompie ciepła?

Odpowiedź eksperta: Pompy ciepła nie powinno się traktować jako urządzenia do ogrzewania budynku, lecz jako system ogrzewania, którego składową jest hydraulika. To właśnie hydraulika jest odpowiedzialna za przeniesienie na system grzewczy budynku mocy grzewczej wyprodukowanej przez pompę ciepła.

Zupełnie jak w samochodzie - moc silnika bez sprzęgła i skrzyni biegów nie ma szans zostać przeniesiona na koła a tym samym wprawić samochodu w ruch. Niestety często spotykane są zaniedbania oraz błędy w sztuce właśnie w montażu kotłowni oraz hydraulice. Należy zdać sobie sprawę, że zbyt małe średnice rur powodują zwiększenie prędkości przepływu i znaczne wzrosty oporów przepływu gdyż te rosną wykładniczo. To automatycznie powoduje brak zachowania wymaganego objętościowego strumienia przepływu wody, czyli brak przeniesienia na układ grzewczy mocy wytworzonej przez pompę.

Należy również zwrócić uwagę na średnicę nominalną oraz wewnętrzną materiału z którego zdecydowaliśmy się wykonać kotłownię, gdyż na przykład rury ze stali nierdzewnej mają zdecydowanie mniejszą grubość ścianki niż rury z polipropylenu. W praktyce wygląda to tak, że teoretycznie ta sama średnica nominalna rur z różnych materiałów wcale nie oznacza również tej samej średnicy wewnętrznej.

Drugim ważnym aspektem jest korozja użytych elementów, szczególnie ocynkowanych. Niektóre połączenia materiałów dodatkowo przyspieszają tą korozję, na przykład połączenie stali nierdzewnej z "ocynkiem" powoduje powstanie ogniwa galwanicznego i przyspieszoną korozję elementów ocynkowanych. Korozja ta z kolei prowadzi do blokowania przepływu po stronie hydraulicznej w skraplaczu pompy ciepła a w konsekwencji do konieczności jego wymiany co naraża Klienta na niepotrzebne wydatki.

Tomasz Tchórzewski
Manager ds. technicznych Sofath

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz