Budowa domu bez niespodzianek

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa domu bez niespodzianek

Budowa domu trwała rok i przebiegła bez niespodzianek, a oni koncentrowali się na dopasowaniu prac do kolejnych transz kredytu. W 2004 roku wprowadzili się do domu, który nie był jeszcze wykończony. Jakub sam zamontować osprzęt instalacji elektrycznej i położył podłogi z paneli.

Budowa domu bez niespodzianek

Wynajmowali mieszkanie w bloku, ale cały czas marzyli o przestrzeni – dużym salonie z kominkiem, dwustanowiskowym garażem w bryle budynku, praktycznej piwnicy i przestronnych sypialniach.

Kiedy dostali działkę, natychmiast podjęli decyzję o zaciągnięciu kredytu na 75 proc. inwestycji i rozpoczęciu prac.

Budowa trwała rok i przebiegła bez niespodzianek, a oni koncentrowali się na dopasowaniu prac do kolejnych transz kredytu.

W 2004 roku wprowadzili się do domu, który nie był jeszcze wykończony. Jakub sam zamontować osprzęt instalacji elektrycznej i położył podłogi z paneli.

Minęły prawie trzy lata, a my jesteśmy bardzo zadowoleni z domu. Kiedy szukaliśmy projektu, wybór był naprawdę ograniczony, ponieważ zależało nam na podpiwniczeniu. Szczęśliwie trafiliśmy na  projekt "GL 140a" ze studia Atrium – przeglądając plany Joanna opowiada o wprowadzonych poprawkach.

Kuchnia

Wszystkie zmiany konsultowali z architektem, który namówił ich, na przykład, na przesunięcie drzwi wejściowych. Znajdują się teraz na osi budynku, co dobrze wygląda na elewacji, ale też i od wnętrza domu. Okrągły przekrój kolumn zamienili na kwadratowy. Poszerzyli garaż o 30 cm, a dwie bramy zamienili na jedną – jest dużo wygodniejsza. Narożne okno w gabinecie zastąpili dwoma zwykłymi, unikając w ten sposób dopłaty za nietypową stolarkę.

Największą zmianą, widoczną w bryle budynku, jest brak podcienia na tarasie. Właściciele skrócili dach, który miał być wsparty na słupach i sięgałby aż do połowy okien. Joanna bała się, że takie rozwiązanie zaciemniłoby pokój dzienny. Główne zmiany na poddaszu to łazienki. Wejście do łazienki zostało przeniesione z korytarza do sypialni. To wymusiło wygospodarowanie drugiej łazienki, przy pokoju córki. Wydzielono ją z jej pokoju.

Nie sprawdził się nasz pomysł z rezygnacją z wiatrołapu. Chcieliśmy, żeby do domu wchodziło się w "amerykańskim" stylu, bezpośrednio do holu. Pierwsza, polska, zima pokazała, że trzeba wydzielić wiatrołap – śmieje się Jakub. Dla niego dom nie musi być bardziej przyjazny niż inteligentny. Stąd odkurzacz centralny, podgrzewane schody wejściowe czy zsyp na bieliznę, w postaci szerokiej, zabudowanej rury przeprowadzonej z poddasza do piwnicy.
+

  • Koytarz na piętrze
    Przestrzenny hol na poddaszu.
  • Pokój nad garażem można bez problemu podzieli na dwa mniejsze.
  • Zsyp na bieliznę: niewielka, prosta inwestycja ułatwiające życie.

-

  • Zawyżony kosztorys dołączony do projektu.
  • Garaż jest za wąski, mimo że został poszerzony przez właścicieli.
  • Zaprojektowane w gabinecie okno narożne jest blisko dwa razy droższe niż dwa pojedyncze.
  • Budowa domu z piwnicą podwyższa jego koszt o ok. 30 proc.
{single-image 18482}

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak, Aneta Demianowicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość WXC

10 Lut 2009, 13:49

Nawiązując do tytułu: chyba przy każdej budowie domu są jakieś niespodzianki - inaczej byłoby zbyt pięknie :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny