Dom wielopokoleniowy (niestety z piwnicą)

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
aktualizacja: 2012-04-23 09:54:48
Dom wielopokoleniowy (niestety z piwnicą)
– W domu mieszkają moi rodzice Maria i Wojciech, siostra Ola z mężem Piotrem, a także moja żona Beata, ja oraz nasz niedawno narodzony synek Wojtuś – mówi Michał Szewczyk znany na forum Budujemy Dom jako coolibeer.

Aaa… Byłbym zapomniał! Domownikami są jeszcze dwie papugi, aleksandretty obrożne o imionach Sisi i Rico oraz kot o imieniu Boni. Z całą pewnością jest to zatem dom, który zasługuje na miano „rodzinnego”.

Kiedy jeszcze nie mieszkałem w tym domu, tylko w bloku na jednym z częstochowskich osiedli… Była tam kawiarnia, która nazywała się „Cool Beer” – wspomina Michał. – A ponieważ spędziłem w niej kilka fajnych chwil, mam luzackie podejście do życia i lubię piwko, więc uznałem, że ta nazwa doskonale nadaje się na forumowy pseudonim.

Dom wielopokoleniowy

Mały na duży

Praktycznie całe dzieciństwo i lata młodzieńcze Michał spędził w typowym PRL-owskim bloku.

 

Czy był typowy? Nie jestem pewien. Ale jedno wiem na pewno, miałem już absolutnie dosyć życia w budynku wielorodzinnym – podkreśla Coolibeer.

 

A dlaczego nie jestem przekonany o typowości naszego poprzedniego lokum? Otóż… Nie wiem na przykład, czy normą jest to, że sąsiedzi rozpoczynają prace remontowe, kolejno jeden po drugim. Dosłownie jakby się umówili. Jeden kończył, to drugi zaczynał. Naprawdę! Nie przesadzam! Tam naprawdę prawie zawsze ktoś prowadził jakiś remont!

 

A w dodatku największe hałasy pojawiały się po 22.00. To był jeden z ważnych powodów, który zadecydował o tym, że po wielu latach spędzonych w bloku postanowiłem wspólnie z rodzicami, iż rozbudujemy mały dom, który należał wcześniej do dziadków. Dla mojej mamy była to jakby sentymentalna podróż w krainę dzieciństwa. Wychowała się bowiem w tym domku położonym w jednej z peryferyjnych dzielnic Częstochowy.

 

Można zatem powiedzieć, że po niemal dwudziestu latach spędzonych w bloku wróciła, jak to się mówi, na stare śmieci. Wcześniej bywaliśmy tu zresztą dosyć często, gdyż na działce otaczającej dom
[2,5 tys. m2 – przyp. red.] uprawialiśmy na własne potrzeby warzywa, ziemniaki, owoce. Stary dom był naprawdę malutki. Parterowy ze stryszkiem. Trzy izby, mała łazienka… Zanim podjęliśmy ostateczną decyzję, bardzo długo rozważaliśmy wszystkie za i przeciw.

 

Jednym z ważnych problemów były oczywiście pieniądze. To zapewne najczęstsze zmartwienie inwestorów. Ciągle zadawaliśmy sobie pytanie: czy starczy kasy na naszą ambitną inwestycję? Od czego zacząć, żeby wszystko było OK? Mówiąc o długich rozważaniach, również nie przesadzam. Odległość czasowa pomiędzy uzyskaniem planów nowego domu a rozpoczęciem budowy była naprawdę znaczna.

Cierpliwość – ważna cecha

Projekt, według którego wzniesiony jest dom, powstał na zamówienie i przez wiele miesięcy był dopieszczany w szczegółach.

 

Nie było mowy o czymś typowym. Dom miał być domem z marzeń. Dlatego też jego projekt był dopracowany w najdrobniejszych detalach. Powiem szczerze… Mogliśmy trochę grymasić i dokonywać wielu zmian, gdyż przekuciem naszych fantazji na język projektu zajęła się moja ciocia, która jest architektem. Nie przesadzę zatem, mówiąc, że wszystko zostało w rodzinie – stwierdza Michał, a po chwili zastanowienia dodaje:

 

– Nie wiem, jakie cechy powinien mieć dobry architekt, ale jedną wymienię bez wahania: cierpliwość! Moja ciocia wykazała naprawdę stoicki spokój podczas całego procesu projektowania. A zważywszy, że potrafiliśmy dokonywać zmian w koncepcjach, ogólnych i szczegółowych, nawet kilka razy w tygodniu… I tak przez dwa, może nawet dwa i pół miesiąca. Duży podziw oraz szacunek za opanowanie.

 

Witrażowe okno w salonie budzi zainteresowania wszystkich odwiedzających
Witrażowe okno w salonie budzi zainteresowania wszystkich odwiedzających

Zimowy start

Budowa domu rozpoczęła się w początkach grudnia 2008 roku.

 

Może to trochę nietypowa pora na rozpoczynanie inwestycji, ale prognozy meteorologiczne były dobre, więc postanowiliśmy nie czekać. W grudniu rozebrana została część strychowa starego domu oraz uprzątnęliśmy plac budowy. Pogoda sprzyjała, ale oczywiście do czasu. Na początku stycznia trochę sypnęło śniegiem. Było trudniej, ale nie zrażaliśmy się. Z gorliwością wykorzystywaliśmy każdą okazję do prowadzenia prac.

 

I tak do starego domu dobudowane zostały, w niezłym tempie, nowe ściany. Bryła budynku powiększyła się i to znacznie. Wiele prac wykonywaliśmy własnoręcznie, chodziło o to, aby zaoszczędzić pieniądze.

 

Zdawaliśmy sobie bowiem sprawę, że do końca budowy jeszcze daleko i gotówka przyda się na dalszych etapach budowy. Oczywiście najważniejsze prace wykonywała wyspecjalizowana ekipa. Trzeba oszczędzać, ale zdecydowanie odradzam oszczędzanie na siłę! Tego po prostu nie wolno robić! Rzeczy, na których człowiek się nie zna, powinni… muszą wykonywać specjaliści.

Parapetówka à la coolibeer

Przeprowadzka odbyła się w czerwcu 2010 roku.

 

Pamiętam doskonale, gdyż zorganizowaliśmy dużą parapetówkę, w której wzięło udział wielu moich przyjaciół z internetowego forum – podkreśla Michał. – Na imprezie pojawili się: Adiqq i Ewiq, Ciril z mężem, Dżempel z mężem, Gaweł, Baru, Labas, Yeti z żoną, Xavieer, Mandingo i daggulka. Zorganizowali prawdziwe pospolite ruszenie. To praktycznie oni pomogli nam przenieść się do nowego domu. A zatem najpierw intensywna przeprowadzka, a potem huczna i z całą pewnością niezapomniana zabawa do samego rana.

 

Dmuchawce namalowane na półpiętrze przez daggulkę
Dmuchawce namalowane na półpiętrze przez daggulkę
Polecam każdemu takie połączenie parapetówki z przeprowadzką. Kiedy tylu ludzi wzięło się do roboty, to wszystko poszło naprawdę błyskawicznie. A i jeszcze jedna sprawa związana z parapetówką.

 

W czasie imprezy daggulka, znana ze smykałki plastycznej, zgodziła się namalować, na klatce schodowej, dmuchawce. Ot, taka fajna pamiątka.
[Podczas imprezy daggulka naszkicowała kwiaty, a pomalowała je w późniejszym czasie – przyp. red.] Wprawdzie autorka narzekała później, że „kompletnie jej nie wyszło”, ale wszystkim domownikom kwiatki bardzo się spodobały.

Szczegóły techniczne

Powierzchnia użytkowa budynku to 280 m2. Ściany zewnętrzne domu wykonane są z pustaka Max, podobnie jak część ścian działowych. Do wzniesienia tych ostatnich wykorzystane zostały również cegły pochodzące z rozbiórki części strychowej starego domu. Strop nad parterem budynku wykonany został z pustaków Ackermana. Ściany zewnętrzne ocieplone są czternastocentymetrową warstwą styropianu i wykończone tynkiem ozdobnym.

 

Konstrukcja dachu wykonana jest z drewna i pokryta płytą OSB, nad którą znajduje się włóknina firmy Icopal. Zewnętrzna warstwa to gont papowy. Ocieplenie połaci stanowią dwie warstwy wełny mineralnej 15 i 5 centymetrów. Pod częścią domu wykopana została piwnica. Składa się ona z trzech pomieszczeń: kotłowni, w której znajduje się piec oraz zbiornik c.w.u., schowka pod schodami i niewielkiego składziku na przetwory, ziemniaki oraz kwiaty. Część podziemna zabezpieczona jest styrodurem.

 

Niestety, piwnica nie jest idealna. Dom stoi wprawdzie w najwyższym punkcie w okolicy, ale i tak wiosną pojawiają się w niej ślady wilgoci. Trzeba to będzie chyba poprawić.

 

Ciepło w domu zapewnia kocioł na groszek o mocy 35 kW z podajnikiem tłokowym. Opcjonalnie można w nim zainstalować również dodatkowy ruszt i spalać inne paliwa stałe.

 

Praca kotła, w zakresie przygotowania ciepłej wody użytkowej, jest wspomagana trzema panelami solarnymi Hewalexu, które współpracują z trzystulitrowym zbiornikiem. Są w nim zainstalowane aż dwie wężownice. Jedna z nich obsługiwana jest przez solary, druga przez kocioł oraz kominek.

 

Kocioł na paliwo stałe z podajnikiem tłokowym jest ustawiony w piwnicyPrzyjemnie jest posiedzieć przy kominku i popatrzeć w ogień. Ale „domowe ognisko” w domu coolibeer’a pełni jeszcze jedną rolę – wspomaga pracę kotła na paliwo stałe
Kocioł na paliwo stałe z podajnikiem tłokowym jest ustawiony w piwnicyPrzyjemnie jest posiedzieć przy kominku i popatrzeć w ogień. Ale „domowe ognisko” w domu coolibeer’a pełni jeszcze jedną rolę – wspomaga pracę kotła na paliwo stałe

Kominek w salonie ma płaszcz wodny i może wspomagać zarówno c.o. jak i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. A jest to wspomożenie niemałe, gdyż ma on moc 25 kW – stwierdza Coolibeer.

 

W domu zainstalowane są zarówno grzejniki ścienne, jak i ogrzewanie podłogowe. Na parterze to ostatnie znajduje się w kuchni, łazienkach oraz w ogrodzie zimowym. Natomiast na piętrze podłogówka zapewnia ciepło tylko w łazience.

Duży dom – spełnione marzenie

Łazienka na piętrze
Łazienka na piętrze
Osoby odwiedzające dom Michała przechodzą najpierw przez niewielki wiatrołap. Tuż za tą swoistą śluzą, oddzielającą wnętrze budynku od podwórka, znajduje się otwarty na salon korytarzyk, z którego można wejść również do znajdującej się po prawej stronie kuchni lub położonej naprzeciw łazienki dla gości.

 

Kolejne pomieszczenie to duży salon z kominkiem oraz wydzielonymi strefami – wypoczynkową i jadalną. Z całą pewnością jest to najważniejsze pomieszczenie w domu. Krzyżują się tu szlaki wszystkich domowników oraz kwitnie życie rodzinne.

 

Z salonu można przejść do obszernego ogrodu czy tarasu zimowego. O każdej porze roku natknąć można się tam na masę zieleni. Ale to również doskonałe miejsce na przechowywanie zimą roślin, które słabo tolerują chłody. Ogród zimowy był marzeniem mojej mamy, która uwielbia pielęgnować kwiaty i cieszyć się ich pięknem. A latem, kiedy okna tarasu są rozsunięte, stanowi on ulubione miejsce spotkań z sąsiadami i znajomymi.

 

Ogród zimowy robi duże wrażenie na gościach, ale i tak niemal wszyscy pytają o szybę z witrażem, która oddziela salon od innego pokoju.

 

To gabinet mojego ojca – uśmiecha się Coolibeer. – Tata jest miłośnikiem książek i wymarzył sobie, aby zgromadzić księgozbiór w jednym miejscu. W miejscu, które byłoby jednocześnie czytelnią. W pokoju można spokojnie usiąść, pogrążyć się w lekturze, podumać… ale nie traci się kontaktu wzrokowego z resztą domu.

 

Szyba oddzielająca pomieszczenia jest ozdobiona witrażem wykonanym przez moją siostrę. Ola ma dużą smykałkę do takich prac i moim skromnym zdaniem spory talent. Witraż nie jest jeszcze skończony. W centralnej części ma się znaleźć ptak. Notabene koliberek
– śmieje się Michał.

 

Łazienka na parterze
Łazienka na parterze

Zatem osoby, które w taki sposób odczytywały mój internetowy nick, miały trochę racji. Z salonu można przejść do garderoby oraz sypialni rodziców, przy której znajduje się osobna łazienka. Ach, na parterze jest jeszcze przedsionek zejścia do piwnicy. I to właściwie wszystko na tej kondygnacji… ale nie do końca! Parter składa się jakby z dwóch niezależnych, niepołączonych ze sobą mieszkań. Drugie wejście z podjazdu przed domem prowadzi do niewielkiego lokum: pokoju z aneksem kuchennym i łazienką. Należy ono do naszego wujka Pawła, brata mamy.

 

Kolorowe oświetlenie w jednym z pokojów na poddaszu
Kolorowe oświetlenie w jednym z pokojów na poddaszu
Poddasze użytkowe to duży hol, pomieszczenie gospodarcze, łazienka, pralnia z suszarnią oraz trzy pokoje.

Dom rodzinny – to jest to!

O wystroju zewnętrznym domu decydowała przede wszystkim mama – mówi Michał. – Wnętrza urządzała już wspólnie z siostrą. Kobiecy zmysł estetyczny zdecydowanie się sprawdził. Mężczyźni mieli niewiele do powiedzenia i teraz z perspektywy stwierdzam, że chyba dobrze się stało.

 

Dobrym przykładem jest kominek. Mówiąc szczerze, w życiu nie przyszłoby mi do głowy, aby obudować go kaflami. A efekt jest naprawdę doskonały.

 

Męska część rodziny dała natomiast popis inwencji, jeśli chodzi o instalacje. Wielu ludzi pyta mnie, czy mieszkanie w takim wielopokoleniowym domu rodzi wiele konfliktów. Muszę sprawić zawód wszystkim łowcom sensacji… Mieszkamy tu od ponad roku, a nie pamiętam jakichś poważnych „iskrzeń”. Drobne nieporozumienia oczywiście się zdarzają, ale komu się nie zdarzają?

 

A życie w przyjaznej, rodzinnej atmosferze jest naprawdę godne polecenia. Dzisiaj mogę już z pełnym przekonaniem powiedzieć, że decyzja o budowie domu była przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

 

Mieszkamy w granicach miasta, ale – spokoju, ciszy oraz pięknych widoków mogą nam pozazdrościć nawet mieszkańcy wsi. Przy siatce ogrodzeniowej pojawiają się czasami sarny. A wszystko to… siedem kilometrów od Jasnej Góry! Pozazdrościć można nam również sąsiadów. Są naprawdę sympatyczni i uczynni. A to bardzo, bardzo ważne!

 

Koszty

Koszty inwestycyjne związane z rozbudową domu – około 400 000 zł. Stan surowy zamknięty około 120 000 zł.

 

Wybrane koszty eksploatacyjne:
 • W ciągu sezonu grzewczego domownicy zużyli 3 tony groszku – 2100 zł.
Niby niewiele, ale w czasie cieplejszych dni kocioł był wygaszany i paliliśmy w kominku drewnem, które pozostało z okresu budowy – podkreśla Michał.
 • Energia elektryczna – 160 zł/mc;
 • Woda i ścieki około 140 zł/mc;
 • Wywóz śmieci – 20 zł/mc;
 • Telewizja + telefon + Internet – 110 zł/mc.
 

Trafione decyzje i rady właścicieli

 • Michał - na forum.budujemydom.pl znany jako coolibeerBudując dom drugi raz, z całą pewnością nie kopałbym już piwnicy. Problem z wilgocią nie jest może dramatyczny, ale nieco zatruwa życie. Jeśli wody gruntowe mają wysoki poziom, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest pomieszczenie gospodarcze na parterze albo większy garaż.

   

 • Jeżeli miałbym polecać jakieś rozwiązania, to z całą pewnością byłyby to solary.

   

  Na różnych forach internetowych, w tym również na forum „Budujemy Dom”, zdania na temat takiego sposobu wspomagania produkcji c.w.u. są podzielone. Podnoszone są przede wszystkim kwestie nadprodukcji ciepła, przegrzewania się instalacji, wybijania zaworu bezpieczeństwa… Nie wiem, czy są to realne problemy, nic takiego, jak dotąd, jeszcze się nie zdarzyło.

   

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że nie zdecydowaliśmy się na płytki podłogowe w salonie. Wybraliśmy podłogę z desek i proszę mi wierzyć, człowiek naprawdę inaczej czuje się w takim pomieszczeniu. Jest po prostu przytulniej.

   

  Mam okazję bywać w wielu domach i dlatego wiem na pewno, że drewno jest przyjaznym materiałem, który nadaje wnętrzom wiele ciepła i przytulności. Zresztą, może to tylko subiektywne odczucie? Możliwe. W każdym razie moim zdaniem płytki są dobre do przedpokoju, łazienki, kuchni. Tam sprawdzają się doskonale. A wnętrza mieszkalne… drewno! Zdecydowanie drewno.

   

 • Kominek z płaszczem wodnym to doskonałe zabezpieczenie w razie awarii kotła. Daje poczucie bezpieczeństwa, nawet jeśli za oknem szaleje śnieżyca, a temperatura spada na łeb, na szyję.

   

 • W przypadku wielu domowników, większa liczba łazienek w domu jest doskonałym rozwiązaniem, a właściwie koniecznością. To wprawdzie wyższy koszt inwestycyjny, ale komfort codziennego życia jest później również zdecydowanie wyższy.

   

 • Czasami myślę, że rezygnacja z garażu była błędem. Szczególnie w czasie mroźnej zimy takie refleksje są szczególnie intensywne. Nikomu, kto odpala mroźnym rankiem samochód stojący pod chmurką, nie muszę nic więcej tłumaczyć. Z drugiej strony… garaż zmieniłby bryłę budynku. Myślę, że na niekorzyść.

   

 • Bardzo polecam zainstalowanie odkurzacza centralnego. My zdecydowaliśmy się na jednostkę workową firmy Beam oraz dziewięć gniazd i tak zwaną szufelkę w kuchni. Dzisiaj już wiem, że trochę za dużo tych gniazd! Ale mówię to z perspektywy doświadczonego użytkownika. Przy dziewięciometrowym wężu wystarczyłyby dwa gniazda na parterze i jedno na poddaszu.

   

 • System alarmowy w domu jest bardzo ważny. Nasz współpracuje z czterema kamerami monitoringu. Ponadto w każdym pomieszczeniu domu zainstalowana jest czujka ruchu. Obraz z kamer jest zapisywany na twardym dysku, a miejsce jego ukrycia jest dobrze strzeżoną tajemnicą.

Marek Żelkowski

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny