Dom daleko od miasta

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dom daleko od miasta
Dom Ewy i Artura znajduje się w odległości dwudziestu paru kilometrów od Warszawy. Jest starannie zbudowany i wyposażony, i daje małżeństwu wiele radości. Lubią go, ale żałują, że… nie powstał na obrzeżach miasta. Okazuje się, że dla miłośników miejskiego stylu życia takie oddalenie rodzinnego gniazda nie jest w pełni komfortowe.
Dom parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; ściany jednowarstwowe z bloczków silikatowych, ocieplone na zewnątrz wełną mineralną (15 cm); dach pokryty dachówką cementową.
Powierzchnia działki: 1050 m2
Powierzchnia domu: 165 m2
Powierzchnia garażu 32 m2
Roczne koszty utrzymania domu: 8500–9000 zł

Przypadek Ewy i Artura to ważna przestroga dla „mieszczuchów”, planujących budowę domu. Ma za zadanie sprawić, by rozważnie wybierali miejsce pod budowę rodzinnego gniazda. Bo życie w oddaleniu od miasta ma swoje blaski i cienie.

Dla wypoczynku i ciszy

Początkowo kupno działki pod miastem Ewa i Artur traktowali tylko jako inwestycję oszczędności. O budowie domu zaczęli myśleć dopiero po jakimś czasie, kiedy dotarło do nich, że choć bardzo lubią własne mieszkanie (37 m2), to męczy ich jego zatłoczone i hałaśliwe otoczenie. Zdecydowali się na przeprowadzkę, aby codziennie, choćby przez chwilę, móc oddychać powietrzem bez spalin i odpoczywać w ciszy wśród zieleni. Wykorzystali do tego celu posiadaną już ziemię, bo była znakomicie położona i uzbrojona (w elektryczność, wodociąg, gaz i miała perspektywę skanalizowania w krótkim czasie).

 

Kiedy po dwóch latach od rozpoczęcia budowy opuszczali miasto, zupełnie nie spodziewali się, że to rozstanie okaże się tak bolesne.

 

Choć dom Ewy i Artura skierowany jest w strony świata nietypowo (strefa dzienna na zachód i północ, a garaż – na południe), nie zakłóciło to wygody w jego użytkowaniuCementowa dachówka w grafitowym kolorze na łamanym dachu kontrastuje z beżowym akrylowym tynkiem. Na poddaszu od strony ogrodu właściciele zdecydowali się na lukarnę, a nie na okno połaciowe. Pokój jest przez to bardziej ustawny i przestronny
Choć dom Ewy i Artura skierowany jest w strony świata nietypowo (strefa dzienna na zachód i północ, a garaż – na południe), nie zakłóciło to wygody w jego użytkowaniuCementowa dachówka w grafitowym kolorze na łamanym dachu kontrastuje z beżowym akrylowym tynkiem. Na poddaszu od strony ogrodu właściciele zdecydowali się na lukarnę, a nie na okno połaciowe. Pokój jest przez to bardziej ustawny i przestronny

Już kilka miesięcy po zamieszkaniu na wsi zatęskniłam za wygodą miejskiego życia – mówi pani Ewa. – Dopiero w konfrontacji z szarą rzeczywistością podmiejskiej miejscowości doceniłam, że w Warszawie sklepy i poczty czynne są do późna, a nie tylko do 15. Nie mówiąc już o dostępie do teatru, kina czy lekarza. Okazało się, że miasto jest w wielu dziedzinach wygodniejsze, a po gazetę nie trzeba jechać kilka kilometrów. Po pracy chciałam nadal uczestniczyć w życiu kulturalnym stolicy, ale często sprawiało nam to trudności organizacyjne. Jakiś czas byłam poważnie rozczarowana obrotem spraw.

Oddalona od miasta, za to cicha i tania

Kryzys już minął, a małżeństwo stara się dzielnie stawiać czoło rzeczywistości. Przede wszystkim zlikwidowali konieczność uciążliwych dojazdów do pracy, zatrudniając się w okolicy. I to był znakomity, poprawiający komfort życia, krok.

 

Ponadto, prace w ogrodzie i spacery po okolicy potwierdzają, że tak położona działka daje naprawdę zdrowy wypoczynek. Znajduje się bowiem w pobliżu lasu i w strefie chronionego krajobrazu, więc nie zagraża jej przemysł ani nawet budownictwo wielorodzinne. Mieszkanie w cichej enklawie jednorodzinnych domów ma wiele uroku.

 

Zakup działki okazał się ekonomicznym sukcesem, ponieważ Ewa i Artur perfekcyjnie przekuli na swoją korzyść jej wady. Wyjściowa cena ziemi uległa obniżeniu z powodu nieforemnego kształtu (trapez), położenia na końcu ślepej uliczki i wąskiego dostępu (tylko 6 m), sąsiedztwa rowu melioracyjnego (dom musiał być od niego odpowiednio oddalony) oraz faktu, że drugim nabywcą bliźniaczej działki był brat pani Ewy (przeprowadzili kupno dwóch działek w pakiecie). Koszt działki o powierzchni 1050 m2 – 84 000 zł.

Inwestować, ale nie przeinwestować

Choć wszystko wskazywało na to, że nietypowy układ działki względem stron świata oraz wąski wjazd od strony zachodniej spowodują konieczność zamówienia droższego od katalogowego, indywidualnego projektu, stało się inaczej.

 

Długie terminy realizacji projektu na zamówienie spowodowały, że małżeństwo wybrało projekt z katalogu, a następnie zleciło jego adaptację do istniejących na posesji warunków (autor projektu: Marek Jankowski, autor adaptacji projektu: Wojciech Smółkowski). Bardziej, niż na indywidualnym projekcie, zależało im na prowadzeniu budowy domu równolegle z bratem, by wypracować kolejne oszczędności (ekipy budowlane chętniej podejmowały prace i udzielały rabatów, mając w perspektywie dwie budowy).

 

Narożny i częściowo zadaszony taras ma powierzchnię 22 m2. Podłoga wykończona jest mrozoodpornym gresem. Właściciele zamierzają dobudować płytę z kostki brukowej (na poziomie trawnika) na potrzeby większych przyjęćSalon z aneksem jadalnym ma 33 m2 i urządzony jest nowoczesnymi meblami w skandynawskim stylu. Duża liczba okien sprawia, że strefa dzienna jest jasna i przytulna. Właściciele lubią ją „otuloną” łagodnym zachodnim światłem
Narożny i częściowo zadaszony taras ma powierzchnię 22 m2. Podłoga wykończona jest mrozoodpornym gresem. Właściciele zamierzają dobudować płytę z kostki brukowej (na poziomie trawnika) na potrzeby większych przyjęćSalon z aneksem jadalnym ma 33 m2 i urządzony jest nowoczesnymi meblami w skandynawskim stylu. Duża liczba okien sprawia, że strefa dzienna jest jasna i przytulna. Właściciele lubią ją „otuloną” łagodnym zachodnim światłem

Staraliśmy się nie mieć rozbuchanych potrzeb, by koszt budowy domu nie przekroczył rozsądnych granic, czyli około 550 000 zł – opowiada pan Artur. – Uznaliśmy, że dom to tylko dom i nie ma żadnego powodu do przeinwestowania. Życie daje jeszcze inne ciekawe możliwości rozwoju i wydania pieniędzy.

 

Dlatego Ewa i Artur zdecydowali się na nieduży, ale wygodny dla czterech osób (planują dwoje dzieci), dom. Wybrali budynek z łamanym dachem ozdobionym tylko dwoma lukarnami, nie zapominając o odpowiedniej wielkości zapleczu gospodarczym (pralni i spiżarni) ani o zadaszonym tarasie.

 

Świadomie postawili na klasyczny rozkład wnętrz. Na parterze znajdują się: salon częściowo połączony z jadalnią i kuchnią (przy niej spiżarnia) oraz łazienka i gabinet, natomiast na poddaszu – trzy pokoje i wspólna łazienka. Nie chcieli mieć więcej niż dwie łazienki, aby nie generować dodatkowych kosztów i prac porządkowych. Główne zmiany w pierwotnym projekcie dotyczyły powiększenia: garażu (miał pomieścić nie jeden, a dwa samochody) oraz kotłowni (do 10 m2). Natomiast na piętrze przestrzeń nad powiększonym garażem przeznaczyli na większą łazienkę z wygodnym aneksem na pralnię, suszarnię i prasowalnię. Ten krok był szczególnie udany.

Wygodny, mimo nietypowego układu

Uznaliśmy, że dom to tylko dom i nie ma żadnego powodu do przeinwestowania.
Właściciele odetchnęli z ulgą, kiedy przekonali się, że lokalizacja strefy dziennej i tarasu od strony zachodniej i północnej ma swoje zalety. Wnętrza i taras latem nie nagrzewają się nadmiernie, a zachodzące słońce łagodnym światłem otula wnętrza.

 

Aby przestrzeń dzienna była przez cały rok jasna, wystarczyło doświetlić wnętrza „na przestrzał”, z trzech stron budynku. Właściciele ostrzegają jednak przed zastosowaniem zbyt dużej liczby okien, szczególnie w otwartych wnętrzach, z małą liczbą ścian działowych. Utrudnia to ogromnie funkcjonalne umeblowanie wnętrz. Mieli z tym kłopot podczas urządzania kuchni.

 

W trakcie wyposażania i meblowania górnej kondygnacji stwierdzili, że poddasze ze skośnymi ścianami to poważna strata przestrzeni, nawet jeśli zaplanowano odpowiednio wysokie ścianki kolankowe. Pod tym względem uznają teraz wyższość nowoczesnej architektury, z pełnym piętrem i płaskim dachem, nad tradycyjną.

Dla mieszczuchów na wsi

Stylowe meble, bibeloty i nadmiar sprzętów nie jest w guście Ewy i Artura, podobnie jak surowa minimalistyczna stylistyka. Starali się więc utrzymać kurs na współczesne i funkcjonalne, ale przytulne wnętrze. Są zadowoleni z osiągniętego efektu, mimo że nie posiłkowali się pomocą fachowców.

 

Wnętrza urządzili nowoczesnymi meblami w skandynawskim stylu. Podłogi na obu kondygnacjach wykończyli tradycyjną klepką z jesionu ułożoną w jodełkę. W ten sposób udało się im połączyć trwały materiał z rozsądnym kosztem (podłogi z egzotycznego drewna są o wiele droższe).

 

W całym domu podłogi wykończono jasną drewnianą klepką ułożoną w jodełkę.– Doceniamy walory jednorodzinnego domu, jednak żałujemy, że powstał daleko od miasta. Dziś, bogatsi o pewne doświadczenia, radzimy innym, by mając podobne potrzeby do naszych, zbudowali dom bliżej – mówią Ewa i Artur
W całym domu podłogi wykończono jasną drewnianą klepką ułożoną w jodełkę. Jasna podłoga idealnie współgra z kolorem mebli. Obudowę kominka wykonano z jasnego marmuru, jego prosta forma pasuje do nowoczesnych mebli– Doceniamy walory jednorodzinnego domu, jednak żałujemy, że powstał daleko od miasta. Dziś, bogatsi o pewne doświadczenia, radzimy innym, by mając podobne potrzeby do naszych, zbudowali dom bliżej – mówią Ewa i Artur

Wykańczając budynek na zewnątrz, działali w porozumieniu z rodziną brata. Obu małżeństwom zależało na tym, aby domy, choć różne, harmonizowały ze sobą. Świetnym posunięciem było nieprzedzielenie obu sąsiadujących ze sobą działek wewnętrznym ogrodzeniem. Przestrzeń pozostała otwarta, co ją optycznie powiększa.

 

Oswoiliśmy się już z trybem życia na wsi i doceniamy wyższą jakość życia w jednorodzinnym domu w porównaniu z mieszkaniem w bloku – mówi pani Ewa. – Jednak z sentymentem wspominamy życie w mieście. W Warszawie dzieją się często interesujące rzeczy, a dotarcie do nich jest dla nas specjalną wyprawą. Faktem jest, że rozsądnie staraliśmy się wybierać działkę, kładąc nacisk na uzbrojenie terenu i optymalną cenę. Ale kilku aspektów nie byliśmy po prostu wtedy świadomi. Dziś, bogatsi o pewne doświadczenia, radzimy innym, by mając podobne potrzeby do naszych, zamieszkali jak najbliżej miasta.

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość misio1

11 Paź 2010, 16:25

Jeśli chodzi o oszczędność to w tym wypadku, rezygncja z ogrzewania podłogowego na rzecz elektrycznych mat grzewczych to jakiś debilizm - zwłaszcza przy piecu kondensacyjnym. A turbokominek ma się nijak do oszczedności..

time image

Gość Aleks

11 Paź 2010, 06:26

"Nie mówiąc już o dostępie do teatru, kina czy lekarza. Okazało się, że miasto jest w wielu dziedzinach wygodniejsze, a po gazetę nie trzeba jechać kilka kilometrów". Tak czytam i myślę, że leniwi strasznie jesteście. Chyba, że do teatru chodzicie codziennie. Co do gazety proponuję ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny