Modernizacja instalacji wodnej - łatwiejsza niż myślisz!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Modernizacja instalacji wodnej - łatwiejsza niż myślisz!

Modernizacja instalacji wodnej w domu często budzi niepokój związany z obawą przed skomplikowanymi i kosztownymi pracami remontowymi. Na szczęście, odświeżenie systemu wodociągowego nie musi być tak wielkim wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać, szczególnie w porównaniu z remontem kanalizacji.

aktualizacja: 2024-04-03 07:45:57

Modernizacja instalacji wodnej nie powinna sprawić takich kłopotów jak remont kanalizacji. Demontaż jest prosty - jeżeli rury stalowe (takie stosowano dawniej powszechnie) są w dobrym stanie, być może uda się je po prostu wykręcić, ewentualnie łatwo wyciąć szlifierką. Mają one znacznie mniejszą średnicę od kanalizacyjnych (zazwyczaj do 25 mm), dlatego również ich ukrycie, np. w bruzdach ściennych, nie powinno stanowić problemu. Tym bardziej, że woda płynie w nich pod dużym ciśnieniem, w związku z czym kształt rurociągu nie ma tak dużego znaczenia.

Obecnie instalacje wodne wykonuje się głównie z rur z tworzyw sztucznych i miedzi. Zastosowanie mają też wyroby wielowarstwowe, które są połączeniem tworzyw sztucznych z wkładką z folii aluminiowej. Właściwości tych materiałów są podobne. Miedź uchodzi za droższą, ale gdy porównamy koszt zakupu nie samych rur, ale też łączników (kolana, trójniki itp.), okaże się, że wydatki nie będą aż tak duże. Stosując rury plastikowe trzeba tylko pamiętać o tym, że mają one dużą rozszerzalność cieplną, dlatego na długich prostych odcinkach należy montować specjalne kształtki kompensacyjne.

Inny jest natomiast sposób łączenia tych elementów. Rury z miedzi zazwyczaj się lutuje, choć w przypadku niewielkiego remontu można zastosować też złączki skręcane. Elementy z plastiku łączy się natomiast na różne sposoby, w zależności od tego, z jakiego tworzywa sztucznego są wykonane. Może to być klejenie (rury z PVC), zgrzewanie (polipropylen), albo - w przypadku pozostałych rodzajów - zaprasowywanie, łączenie na wcisk bądź za pomocą złączek skręcanych.

Uwaga! Łącząc rury stalowe i miedziane należy zachować odpowiednią kolejność - woda powinna przepływać najpierw przez te pierwsze, bo inaczej stal szybko skoroduje. Z tego samego powodu nie wolno łączyć tych materiałów w rurociągach z cyrkulacją ciepłej wody. Z kolei miedź ulega przyspieszonej korozji, mając kontakt z wodą o odczynie kwaśnym (pH poniżej 7).

Będziesz modernizować instalację wodną w domu? ➡️ Przeczytaj o tym, jakie są sposoby układania rur w instalacji wodociągowej.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Niektóre rodzaje rur z tworzywa sztucznego można łączyć za pomocą zaciskarki. (fot. Geberit)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!