Instalacja wod.-kan. - co można zmienić, a czego nie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Instalacja wod.-kan. - co można zmienić, a czego nie?

Modernizacja instalacji wod.-kan. to często konieczność, gdy chcemy odświeżyć wygląd łazienki lub przenieść ją w inne miejsce. Dowiedz się, jakie są wyzwania i rozwiązania związane z modernizacją instalacji.

aktualizacja: 2024-04-03 07:45:30

Dosyć często modernizacji instalacji wod.-kan. dokonuje się niejako przy okazji, bo głównym powodem jest np. chęć zaaranżowania na nowo łazienki czy przeniesienia jej w inne miejsce. Zakres zmian może być bardzo szeroki, ale nie zawsze wszystkie pomysły da się łatwo wcielić w życie.

Przykładowo gdy chcemy przenieść toaletę lub łazienkę na drugi koniec domu, powinniśmy sprawdzić, czy rury nie będą zbyt długie i czy da się je ułożyć ze spadkiem. Można co prawda zamontować zestaw rozdrabniająco-przepompowujący, który pozwala przepompować ścieki na znaczną odległość (i to bez zachowania spadków), ale problemem może być ukrycie instalacji w wykończonych już przecież wnętrzach (mimo, że prowadząca do niego rura ma tylko 50 mm średnicy). Generalnie nowe pomieszczenie najlepiej zaplanować jak najbliżej istniejących pionów kanalizacyjnych i rur doprowadzających wodę.

Dużo łatwiej dokonać zmian wewnątrz np. toalety lub łazienki. W pierwszym przypadku modernizacja często polega na zastąpieniu stojącej miski ustępowej nowoczesnym sedesem podwieszanym. Z technicznego punktu widzenie nie jest to skomplikowane - trzeba tylko wykonać stelaż, obudować go płytami g-k i wykończyć płytkami ceramicznymi. Nowa okładzina będzie też potrzebna na podłodze.

Z kolei w nowych i remontowanych łazienkach bardzo często wykonuje się odpływ liniowy, który zastępuje tradycyjny brodzik prysznicowy. Składa się on z listwy zamontowanej na poziomie płytek, umieszczonej pod nią rynienki odpływowej, do której spływa woda z prysznica, a także syfonu podłączonego do podejścia kanalizacyjnego. Całość ma ok. 15 cm wysokości, dlatego podłoga lub strop muszą być odpowiednio grube. Przed wykonaniem takiego odpływu trzeba też sprawdzić, czy podejście nie uszkodzi ich konstrukcji. Jeżeli nie ma dość miejsca na odpływ w stropie lub podłodze, to zamiast niego można tuż nad podłogą zamontować model ścienny.

Planujesz remont łazienki? ➡️ Przeczytaj artykuł: Wymiana instalacji wodnej i kanalizacyjnej - nie tylko nowe rury!

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Modernizacja kanalizacji to dobry moment, aby wyciszyć piony kanalizacyjne, które znajdują się np. blisko sypialni. (fot. Armacell)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!