Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - rady i przestrogi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - rady i przestrogi

Latem 2017 r. kupiłem kocioł kondensacyjny, który potrzebował nowocześniejszego stalowego wkładu, rura w rurze. Należało wyjąć stary wkład i włożyć nowy. Fachowiec uporał się z tym w 2 dni - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który komin użytkuje od 1997 r.

aktualizacja: 2021-01-07 11:20:06

Dom: powierzchnia 254 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewany kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

  • 2 jednowarstwowe, wymurowane z cegły ceramicznej, a ponad dachem z cegły klinkierowej. Wysokość 6 m i 7,40 m. 
  • Kanały w kotłowni - 1 spalinowy o przekroju 240 × 240 mm (w nim stalowy wkład powietrzno-spalinowy) i 3 wentylacyjne 140 × 140 mm; w salonie - kanał dymowy i 4 wentylacyjne. Oddzielnie 1 kanał odpowietrzający kanalizację. 
  • Lokalizacja wewnątrz budynku.

Decyzja: stawiałem dom w 1997 r. i wtedy kominy się murowało. Do tej pracy szef mojej ekipy budowlanej wytypował najlepszego murarza, ja kupiłem dobrej jakości cegłę pełną i klinkierową. W kanale spalinowym w kotłowni murarz od razu oprawił wkład ze stali kwasoodpornej, który odprowadzał spaliny z dwufunkcyjnego kotła na gaz z sieci. Pracował 20 lat. Latem 2017 r. kupiłem kocioł kondensacyjny, który potrzebował nowocześniejszego stalowego wkładu, rura w rurze. Należało wyjąć stary wkład i włożyć nowy.

Murowany komin
Podczas modernizacji systemu grzewczego, do murowanego komina i kanału spalinowego włożono kwasoodporny wkład stalowy.

Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - rady i przestrogi:

  • Fachowiec uporał się z tym w 2 dni. Rozkuł kanał spalinowy od strony kotłowni i wprowadził elementy stalowe, po czym zamurował szczelinę. Było trochę demolki, ale operacja nie była trudna. Nowy wkład bez problemu zmieścił się w kanale spalinowym i dobrze działa. Już podczas wznoszenia komina w kotłowni przezornie poprosiłem o przygotowanie przy nim rury połączonej z rurą kanalizacyjną. Przydała się po zmianie modelu kotła i monter mógł łatwo skierować kondensat do kanalizacji. Obyło się bez prucia ścian i posadzki. Warto pamiętać o tym w trakcie budowy.

    Uczulam również na inny aspekt. Po zakupie kotła zaprosiłem do siebie trzech fachowców i każdy miał inny pomysł na poprowadzenie wkładu spalinowego rura w rurze. Jeden z nich chciał postawić kocioł przy ścianie zewnętrznej i wypuścić spaliny przez ścianę, twierdząc że montaż będzie wtedy tańszy. Ale nie o takie oszczędności mi chodziło! Inny uświadomił mi, że urządzenie osiągnie większy odzysk ciepła, jeśli rura będzie dłuższa - u mnie ma prawie 5 m - i będzie biegła w istniejącym kanale spalinowym.

  • W kanale dymowym do kominka w salonie murarz nie wsadził żadnego wkładu, tylko bardzo starannie wyrobił spoiny między cegłami. Widziałem, jak się stara, żeby wewnętrzne ścianki były gładkie, a spoiny pełne. Taka precyzyjna robota trwała wieki. To wada murowanych kominów. Przewód dymowy nie nastręcza jednak od lat żadnego problemu.

    Przed jego budową poprosiłem sąsiada, który prowadzi firmę kominkarską, o polecenie najlepszego przekroju do kominka o mocy 16 kW. Cug jest tak dobry, że nie potrzebuję wymuszać go strażakiem. Operuję jedynie szybrami przy żeliwnym wkładzie kominkowym. Tylko raz w roku wzywam kominiarza, ale jeśli palę często w kominku, jeszcze sam wchodzę 1 lub 2 razy na dach z kompletem narzędzi - liną, kulą, pięcioma różnymi szczotkami. Dla ułatwienia obsługi kominów z dachu, zamontowałem stopnie i ławy kominiarskie - to ważna sprawa!

    Sadzy nie ma dużo, z wyczystki raz na 2 lata wyjmuję najwyżej ¼ wiadra. Od początku pomyślałem o wygodnym zlokalizowaniu dostępu do niej. Drzwiczki umieściłem od strony kuchni, bo tam jest kamienna posadzka, nietrudno ją umyć. Po dwudziestu latach, cegła klinkierowa i betonowe czapy obrobione blachą na obu kominach wyglądają dobrze. Z jednego kanału wentylacyjnego wypadły kratki, które trzeba założyć od nowa.

Koszty wymianay wkładu stalowego w kominie murowanym:

  • 2 kominy z materiałem i robocizną 6500 zł; 
  • nowy wkład stalowy 600 zł,
  • robocizna 800 zł; 
  • usługa kominiarska 100 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Drugi komin ma przewód dymowy do obsługi kominka.

Zdaniem naszych Czytelników

Ja też przeszedłem z węgla na gaz (na szczęście z sieci). Kocioł kupiłem za pieniądze z dofinansowania miasta (zwrot kwoty z faktury po zaopiniowaniu modelu kotła i wizji lokalnej), potem wkład kominowy do kotła kondensacyjnego + zamknięcie instalacji grzewczej, naczynie przeponowe, ...

Gość Głupek co chce zadbać o Świerze powietrze

20 Jul 2021, 09:31

Mamy w Polsce takie podatki itp.że masakra.mam stary domek chce przejść z ogrzewania drzewem na gazowe i co niby walka ze smogiem tak!!!to czemu mnie kosztuje tyle kwitologia tyle spraw papierkowych tyle nerwów a jeszcze kupić kocioł przerobić fachowcy masakra już wiem czemu dużo ludzi ...

Gość Robert

05 Jul 2020, 17:58

Są tacy co umieją liczyć drobne pieniądze, bez względu ile pieniędzy mają na kontach. Tak się składa, że mnie stać na takiego, czy innego fachowca, a mimo to wiele rzeczy robię samodzielnie. Dlaczego: bo mam czas (pracuję żeby żyć, a nie żyję żeby pracować), bo lubię, bo ...

Gość krytyka

26 Nov 2018, 23:23

Prawie 250m2 a facet sam łazi po dachu by zaoszczędzić na usługach kominiarza ;-) Generalnie Polacy mamy manie na temat budowy domów na które nas nie stać. Byc może z racji małego nasłonecznienia i braku aktywności na zewnatrz? Tak czy owak, wielu ludzi zaharowywuje się na dom zamiast ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Od beżu do blasku: Jak odmienić toaletę w jeden weekend?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!