Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - rady i przestrogi

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - rady i przestrogi

Latem 2017 r. kupiłem kocioł kondensacyjny, który potrzebował nowocześniejszego stalowego wkładu, rura w rurze. Należało wyjąć stary wkład i włożyć nowy. Fachowiec uporał się z tym w 2 dni - mówi Leszek, Czytelnik Budujemy Dom, który komin użytkuje od 1997 r.

aktualizacja: 2018-05-07 12:30:40

Dom: powierzchnia 254 m2, murowany, parterowy z użytkowym poddaszem. Ogrzewany kondensacyjnym kotłem na gaz z sieci. Wentylacja grawitacyjna.

Kominy:

 • 2 jednowarstwowe, wymurowane z cegły ceramicznej, a ponad dachem z cegły klinkierowej. Wysokość 6 m i 7,40 m. 
 • Kanały w kotłowni - 1 spalinowy o przekroju 240 × 240 mm (w nim stalowy wkład powietrzno-spalinowy) i 3 wentylacyjne 140 × 140 mm; w salonie - kanał dymowy i 4 wentylacyjne. Oddzielnie 1 kanał odpowietrzający kanalizację. 
 • Lokalizacja wewnątrz budynku.

Decyzja: stawiałem dom w 1997 r. i wtedy kominy się murowało. Do tej pracy szef mojej ekipy budowlanej wytypował najlepszego murarza, ja kupiłem dobrej jakości cegłę pełną i klinkierową. W kanale spalinowym w kotłowni murarz od razu oprawił wkład ze stali kwasoodpornej, który odprowadzał spaliny z dwufunkcyjnego kotła na gaz z sieci. Pracował 20 lat. Latem 2017 r. kupiłem kocioł kondensacyjny, który potrzebował nowocześniejszego stalowego wkładu, rura w rurze. Należało wyjąć stary wkład i włożyć nowy.

Murowany komin
Podczas modernizacji systemu grzewczego, do murowanego komina i kanału spalinowego włożono kwasoodporny wkład stalowy.

Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - rady i przestrogi:

 • Fachowiec uporał się z tym w 2 dni. Rozkuł kanał spalinowy od strony kotłowni i wprowadził elementy stalowe, po czym zamurował szczelinę. Było trochę demolki, ale operacja nie była trudna. Nowy wkład bez problemu zmieścił się w kanale spalinowym i dobrze działa. Już podczas wznoszenia komina w kotłowni przezornie poprosiłem o przygotowanie przy nim rury połączonej z rurą kanalizacyjną. Przydała się po zmianie modelu kotła i monter mógł łatwo skierować kondensat do kanalizacji. Obyło się bez prucia ścian i posadzki. Warto pamiętać o tym w trakcie budowy.

  Uczulam również na inny aspekt. Po zakupie kotła zaprosiłem do siebie trzech fachowców i każdy miał inny pomysł na poprowadzenie wkładu spalinowego rura w rurze. Jeden z nich chciał postawić kocioł przy ścianie zewnętrznej i wypuścić spaliny przez ścianę, twierdząc że montaż będzie wtedy tańszy. Ale nie o takie oszczędności mi chodziło! Inny uświadomił mi, że urządzenie osiągnie większy odzysk ciepła, jeśli rura będzie dłuższa - u mnie ma prawie 5 m - i będzie biegła w istniejącym kanale spalinowym.

 • W kanale dymowym do kominka w salonie murarz nie wsadził żadnego wkładu, tylko bardzo starannie wyrobił spoiny między cegłami. Widziałem, jak się stara, żeby wewnętrzne ścianki były gładkie, a spoiny pełne. Taka precyzyjna robota trwała wieki. To wada murowanych kominów. Przewód dymowy nie nastręcza jednak od lat żadnego problemu.

  Przed jego budową poprosiłem sąsiada, który prowadzi firmę kominkarską, o polecenie najlepszego przekroju do kominka o mocy 16 kW. Cug jest tak dobry, że nie potrzebuję wymuszać go strażakiem. Operuję jedynie szybrami przy żeliwnym wkładzie kominkowym. Tylko raz w roku wzywam kominiarza, ale jeśli palę często w kominku, jeszcze sam wchodzę 1 lub 2 razy na dach z kompletem narzędzi - liną, kulą, pięcioma różnymi szczotkami. Dla ułatwienia obsługi kominów z dachu, zamontowałem stopnie i ławy kominiarskie - to ważna sprawa!

  Sadzy nie ma dużo, z wyczystki raz na 2 lata wyjmuję najwyżej ¼ wiadra. Od początku pomyślałem o wygodnym zlokalizowaniu dostępu do niej. Drzwiczki umieściłem od strony kuchni, bo tam jest kamienna posadzka, nietrudno ją umyć. Po dwudziestu latach, cegła klinkierowa i betonowe czapy obrobione blachą na obu kominach wyglądają dobrze. Z jednego kanału wentylacyjnego wypadły kratki, które trzeba założyć od nowa.

Wymiana wkładu stalowego w kominie murowanym - koszty:

 • 2 kominy z materiałem i robocizną 6500 zł; 
 • nowy wkład stalowy 600 zł,
 • robocizna 800 zł; 
 • usługa kominiarska 100 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Drugi komin ma przewód dymowy do obsługi kominka.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość krytyka

26 Lis 2018, 22:23

Prawie 250m2 a facet sam łazi po dachu by zaoszczędzić na usługach kominiarza ;-) Generalnie Polacy mamy manie na temat budowy domów na które nas nie stać. Byc może z racji małego nasłonecznienia i braku aktywności na zewnatrz? Tak czy owak, wielu ludzi zaharowywuje się na dom zamiast ...

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Naprawa ubytków i pęknięć na ścianach wewnętrznych
Naprawa ubytków i pęknięć na ścianach wewnętrznych
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny