Zmodernizowałam oświetlenie robocze i dekoracyjne podczas remontu kuchni

Zmodernizowałam oświetlenie robocze i dekoracyjne podczas remontu kuchni

Rozbudowałam kuchnię o miejsce ze stołem i spiżarnię. Kompletując oświetlenie, położyłam nacisk na dobre oświetlenie blatów roboczych oraz stołu w nowej jadalni - mówi Czesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie w kuchni dobierała w 2011 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny: ramki z drewna, gniazda wtykowe i łączniki z PVC w kolorze grafitowym.

Oświetlenie: 5 górnych lamp z żarówkami energooszczędnymi, pod górnymi szafkami kuchennymi podwójne taśmy LED.

Decyzja: rozbudowałam kuchnię o miejsce ze stołem i spiżarnię. W starej części wykorzystałam poprzednią instalację elektryczną, ale zmodernizowałam tu oświetlenie i kupiłam nowy osprzęt. W drugiej części wszystko jest nowe. Starannie dobrałam ilość gniazd i łączników, bo teraz w kuchni mam więcej sprzętu AGD. Wybrałam osprzęt dekoracyjny, z drewna i plastiku. Pogrupowałam go w moduły po 2 i 3 elementy.

Kompletując oświetlenie, położyłam nacisk na dobre oświetlenie blatów roboczych oraz stołu w nowej jadalni. Poszłam też na oszczędzanie energii elektrycznej. Pod ciągami górnych szafek umocowałam taśmy LED, w pięć górnych "zwisów" wkręciłam żarówki energooszczędne, każda o mocy odpowiadającej 80 W zwykłych żarówek. Starannie dobrałam barwę światła, chciałam koniecznie pracować przy ciepłej, a nie trupiobladej.

W dobudowanej części jadalnianej nad stołem zawisły 3 lampy górne z żarówkami energooszczędnymi
W dobudowanej części jadalnianej nad stołem zawisły 3 lampy górne z żarówkami energooszczędnymi.

Oświetlenie kuchni i osprzęt - rady i przestrogi:

  • Nie żałowałam pieniędzy na taśmy LED. Zastosowałam podwójne i dobrej firmy, żeby nie mieć z nimi kłopotu. Warto było! Fantastycznie oświetlają blaty robocze. Światło poprzednich punktowych halogenów denerwowało mnie i nierównomiernie oświetlało pole do prac kuchennych. Teraz oświetlenie jest równe, przyjazne i dostatecznie intensywne. Lekkie oprawy "zwisów" z aluminium mają prosty ponadczasowy styl. Specjalnie je tak dobrałam. Pasują do licznych urządzeń kuchennych. Na obecne górne światło też nie narzekam. Kuchnia zrobiła się jasna, ale nastrojowa.

  • Osprzęt elektroinstalacyjny kupiłam w hipermarkecie budowlanym, dopasowując kolorystykę i materiały do umeblowania. Jest ładny i praktyczny. Dobrze wyliczyłam liczbę tzw. punktów. W nowej części nie muszę już, jak w starej nad blatami, używać "złodziejki".

Koszty oświetlenia kuchni i osprzętu:

  • lampy górne 100 zł/szt.; 
  • taśmy LED 1000 zł; 
  • osprzęt elektroinstalacyjny trzymodułowy ok. 100 zł/szt. (razem z drewnianą ramką).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Podwójne taśmy LED pod szafkami górnymi lepiej oświetlają blaty robocze, niż poprzednie punktowe halogeny.

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz