Zmodernizowałam oświetlenie robocze i dekoracyjne podczas remontu kuchni

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zmodernizowałam oświetlenie robocze i dekoracyjne podczas remontu kuchni

Rozbudowałam kuchnię o miejsce ze stołem i spiżarnię. Kompletując oświetlenie, położyłam nacisk na dobre oświetlenie blatów roboczych oraz stołu w nowej jadalni - mówi Czesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie w kuchni dobierała w 2011 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny: ramki z drewna, gniazda wtykowe i łączniki z PVC w kolorze grafitowym.

Oświetlenie: 5 górnych lamp z żarówkami energooszczędnymi, pod górnymi szafkami kuchennymi podwójne taśmy LED.

Decyzja: rozbudowałam kuchnię o miejsce ze stołem i spiżarnię. W starej części wykorzystałam poprzednią instalację elektryczną, ale zmodernizowałam tu oświetlenie i kupiłam nowy osprzęt. W drugiej części wszystko jest nowe. Starannie dobrałam ilość gniazd i łączników, bo teraz w kuchni mam więcej sprzętu AGD. Wybrałam osprzęt dekoracyjny, z drewna i plastiku. Pogrupowałam go w moduły po 2 i 3 elementy.

Kompletując oświetlenie, położyłam nacisk na dobre oświetlenie blatów roboczych oraz stołu w nowej jadalni. Poszłam też na oszczędzanie energii elektrycznej. Pod ciągami górnych szafek umocowałam taśmy LED, w pięć górnych "zwisów" wkręciłam żarówki energooszczędne, każda o mocy odpowiadającej 80 W zwykłych żarówek. Starannie dobrałam barwę światła, chciałam koniecznie pracować przy ciepłej, a nie trupiobladej.

W dobudowanej części jadalnianej nad stołem zawisły 3 lampy górne z żarówkami energooszczędnymi
W dobudowanej części jadalnianej nad stołem zawisły 3 lampy górne z żarówkami energooszczędnymi.

Oświetlenie kuchni i osprzęt - rady i przestrogi:

  • Nie żałowałam pieniędzy na taśmy LED. Zastosowałam podwójne i dobrej firmy, żeby nie mieć z nimi kłopotu. Warto było! Fantastycznie oświetlają blaty robocze. Światło poprzednich punktowych halogenów denerwowało mnie i nierównomiernie oświetlało pole do prac kuchennych. Teraz oświetlenie jest równe, przyjazne i dostatecznie intensywne. Lekkie oprawy "zwisów" z aluminium mają prosty ponadczasowy styl. Specjalnie je tak dobrałam. Pasują do licznych urządzeń kuchennych. Na obecne górne światło też nie narzekam. Kuchnia zrobiła się jasna, ale nastrojowa.

  • Osprzęt elektroinstalacyjny kupiłam w hipermarkecie budowlanym, dopasowując kolorystykę i materiały do umeblowania. Jest ładny i praktyczny. Dobrze wyliczyłam liczbę tzw. punktów. W nowej części nie muszę już, jak w starej nad blatami, używać "złodziejki".

Koszty oświetlenia kuchni i osprzętu:

  • lampy górne 100 zł/szt.; 
  • taśmy LED 1000 zł; 
  • osprzęt elektroinstalacyjny trzymodułowy ok. 100 zł/szt. (razem z drewnianą ramką).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Podwójne taśmy LED pod szafkami górnymi lepiej oświetlają blaty robocze, niż poprzednie punktowe halogeny.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Korzystanie z separatora Festool CT CT-VA-20
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje