Wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę zniesiony!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę zniesiony!

Uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego dla większości inwestycji budowlanych - to założenia nowych przepisów, które przyjęła we wtorek 5 sierpnia 2014 r. Rada Ministrów w projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

aktualizacja: 2017-07-27 09:06:31

Najważniejsze proponowane zmiany:

 • Zniesiony zostanie wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę i przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W takim przypadku konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia.

   

 • Inwestor będzie mógł rozpocząć wszystkie roboty budowlane, na podstawie decyzji podlegającej wykonaniu, gdy nie ma innych stron postępowania. Nowe rozwiązanie oznacza pominięcie czasu oczekiwania na uprawomocnienie się decyzji, czyli inwestor zyska co najmniej 14 dni. 

   

 • Uproszczone zostaną formalności dotyczące projektu budowlanego. Projekt ustawy znosi obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne). Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych. 

   

 • W przypadku wystąpienia braków formalnych we wniosku o pozwolenie na budowę, organ administracji będzie musiał wezwać inwestora do ich uzupełnienia w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. 

   

 • Zlikwidowany zostanie obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. 

   

 • Rozszerzony zostanie katalog obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia (zgłoszenie zastąpi obecnie wydawane pozwolenie na użytkowanie). Procedura zgłoszenia dotyczyć ma: warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na pięć stanowisk, obiektów magazynowych (składów, chłodni, hangarów, wiat), budynków kolejowych (nastawni, podstacji trakcyjnych, lokomotywowni, wagonowani, strażnic przejazdowych, myjni taboru kolejowego), a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych.

   

 • Skrócony zostanie czas oczekiwania na tzw. "milczącą zgodę na użytkowanie" (brak sprzeciwu administracji) - z 21 do 14 dni - w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia. 

   

 • Wprowadzona zostanie możliwość wystąpienia z wnioskiem o umorzenie lub rozłożenie na raty opłaty legalizacyjnej za dokonanie samowoli budowlanej. Jest to rozwiązanie analogiczne do przypadków, w których możliwe jest stosowanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Projekt nie przewiduje zmiany dotychczasowych zasad ustalania opłaty legalizacyjnej, nie liberalizuje też wymogów stawianych inwestorom w procesie legalizacji samowoli budowlanej. 

Zgodnie z projektem nowela ma wejść w życie po 3 miesiącach od daty ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Opracowanie redakcja BD
Fot. forum.budujemydom.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Aga

16 Paź 2014, 19:15

Samo pozwolenie to juz kropka nad "i". Najwięcej kasy sie wydaje na projekt i jego adaptacje. Mapki do celów budowlanych itp. Czemu nie wystarczy sam projekt od architekta? W urzedach maja swoje mapki zagospodarowania przestrzennego i po zdaniu projektu moga sobie wrysować, wówczas my zaoszczędzilibyśmy ...

time image

Gość jasecki

09 Sie 2014, 08:45

To jak to teraz będzie? Budowa CAŁEGO domu jednorodzinnego nie będzie wymagała decyzji o pozwoleniu na budowę. A czy na przykład "budowa" pomieszczenia łazienki w mieszkaniu, w którym jej nie było, dalej będzie wymagać pozwolenia na budowę??? A co z wykonanie ogrzewania centralnego ...

time image

07 Sie 2014, 17:47

Cytat Załatwiam pozwolenie na zjazd na działkę, dzięki "mądremu" prawu i nadgorliwym urzędnikom trwa to już 2 lata. Widocznie ten zjazd masz pod górkę.

time image

Gość Obywatel RP

07 Sie 2014, 16:32

Tylko obiecują uproszczenia w prawie a robią odwrotnie. W prawie budowlanych jest wiele głupot i nikt nie chce tego poprawić czyli uprościć. Załatwiam pozwolenie na zjazd na działkę, dzięki "mądremu" prawu i nadgorliwym urzędnikom trwa to już 2 lata.I jeszcze potrwa minimum 3 m-ce.A ...

time image

Gość Tom

07 Sie 2014, 07:44

@Radek - Może zamiast zgłoszenia o terminie teraz będzie trzeba dostarczyć warunki podłączenia do mediów w chwili rozpoczęcia robót?Ciekawe czy obszar oddziaływania budynku jest jakoś zdefiniowany? Np oświetlenie budynku nie może docierać na pobliski chodnik, czy też spaliny ...

time image

Gość Max

07 Sie 2014, 07:42

@Radek z tego co zrozumiałem, to nadal będzie trzeba dołączyć wszystkie dokumenty o możliwości podłączenia mediów, ale do zgłoszenia a nie do wniosku o pozwolenie na budowę.

time image

Gość Radek

07 Sie 2014, 07:05

"Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Zlikwidowany zostanie obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych." To będzie ten obowiązek, czy nie?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny