Projektant to osoba posiadająca uprawnienia budowlane do projektowania w dowolnej specjalności w pełnym lub ograniczonym zakresie. Oznacza to, że przykładowo funkcję projektanta domu jednorodzinnego w rozumieniu prawa budowlanego może pełnić również na przykład elektryk, konstruktor, czy też nawet projektant mostów.
Data publikacji: 2012-06-14
Data aktualizacji: 2019-02-11
Projektant oprócz wykonania projektu może sprawować nadzór autorski na budowie (fot. Archipelag)
Jego rolą jest zebranie i reprezentowanie zespołu projektantów mających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiednich specjalnościach, oraz wzięcie odpowiedzialności za projekt.
Najczęściej projektantem jest jednak architekt. Do podstawowych obowiązków projektanta należy:
zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych;
sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BiOZ);
uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów;
wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań;
sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu w zakresie stwierdzania zgodności realizacji prac budowlanych z projektem oraz uzgadniania możliwości wprowadzenia zmian w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.
Cztery pierwsze punkty dotyczą sporządzania dokumentacji projektowej. Dwa ostatnie jednak dotyczą już samego powstawania budynku na podstawie dokumentacji projektowej.
W ostatnim punkcie pojawił się pierwszy z powszechnych mitów, dotyczących kierownika budowy, a mówiący o tym, że kierownik może nanosić jakiekolwiek zmiany lub rozwiązania zastępcze do projektu. Obowiązkiem kierownika budowy jest wykonanie budynku zgodnie z dokumentacją. Może on zgłaszać projektantowi pewne propozycje zmian, ale to w gestii tego ostatniego jest ich zatwierdzenie lub odrzucenie.
Na wniosek inwestora projektant ma obowiązek pełnienia nadzoru autorskiego, jeśli zobowiąże go to tego urząd w Decyzji o pozwoleniu na budowę lub jeśli zażąda tego inwestor. Nie ma jednak obowiązku robić tego za darmo ani też w ramach wynagrodzenia za sporządzenie projektu. Warto więc omówić z nim tę kwestię, zanim zdecydujemy się na współpracę. Punkt o pełnieniu nadzorów autorskich wraz z określeniem ich ceny można wpisać do umowy dotyczącej sporządzenia dokumentacji, można również uregulować to osobną umową. Tak czy tak, warto o tym pamiętać.
Do sprawowania swoich funkcji projektant otrzymał pewne uprawnienia, regulowane ustawą. Należą do nich:
prawo wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy, dotyczących jej realizacji;
może żądać (wpisem do dziennika budowy) wstrzymania robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia lub wykonywania ich niezgodnie z projektem.
dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.
Cytat
Panie IDEALNY - kto z adresatów (niby domyślnych, ale dla wszystkich jasnych) tego przesłania popularyzuje niechlujstwo i brak odpowiedzialności na budowie - oczywiście pomijając kryształ?
Każdy, kto tłumaczy, lekceważy ...
Cytat
............powielane na forum poglądy popularyzujące niechlujstwo i brak odpowiedzialności na budowie?!
Panie IDEALNY - kto z adresatów (niby domyślnych, ale dla wszystkich jasnych) tego przesłania popularyzuje niechlujstwo ...