Służebność przesyłu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Służebność przesyłu
Jeśli przedsiębiorca chce postawić urządzenia do przesyłu gazu, energii elektrycznej lub płynów na naszej działce mamy prawo ustanowić służebność przesyłu.

Służebność przesyłu Do 3 sierpnia 2008 r. w kodeksie cywilnym unormowane były tylko dwa rodzaje służebności:

 • gruntowa – ustanawiana na rzecz osoby, będącej właścicielem innej nieruchomości (tzw. władnącej), a mogąca mieć na celu jedynie zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej (lub jej części).
 • osobista – ustanawiana jedynie na rzecz osób fizycznych.

Powstawał więc wówczas problem, jakie prawo ustanowić, aby właściciel znajdujących się wprawdzie na cudzym gruncie, ale będących częścią składową jego przedsiębiorstwa, urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej lub innych urządzeń podobnych (zwanych też dalej urządzeniami przesyłowymi) mógł korzystać z tego cudzego gruntu w celu chociażby naprawy czy konserwacji swoich urządzeń, niezależnie od tego, kto stałby się właścicielem gruntu.

W tym celu wykorzystywana była instytucja służebności gruntowej, lecz był to zabieg nieco sztuczny, albowiem przy jej ustanawianiu należało zawsze określić nieruchomość "władnącą", a niejednokrotnie zdarzało się, że była nią nieruchomość położona w dużej odległości od nieruchomości obciążonej, niekiedy nawet w innym, odległym o dziesiątki kilometrów mieście.

Sytuacja ta zmieniła się właśnie 03.08.2008 r., kiedy wprowadzono trzeci rodzaj służebności. Zgodnie z art. 3051 kodeksu cywilnego od tego dnia nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej lub inne urządzenia podobne, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń – jest to służebność przesyłu.

Z przepisów normujących nową służebność wynikają następujące reguły:

 1. Podmiotem, który może ustanowić służebność przesyłu, jest każdy właściciel nieruchomości (gruntu, budynku, lokalu), na/w której urządzenia przesyłowe są lub mają być posadowione (nieruchomości obciążonej), a także użytkownik wieczysty gruntu.

   

 2. Osobą, na rzecz której może być ustanowiona służebność przesyłu, jest wyłącznie przedsiębiorca, który prowadzi działalność związaną z wykorzystaniem urządzeń przesyłowych, a ponadto jest właścicielem takich urządzeń położonych na cudzej nieruchomości lub zamierza takie urządzenia na cudzej nieruchomości wybudować.

   

 3. Ustanawiając służebność przesyłu, określić trzeba zakres, w jakim przedsiębiorca korzystać będzie mógł z nieruchomości obciążonej. Zazwyczaj będzie zatem chodzić o umożliwienie wejścia przez przedsiębiorcę (a w rzeczywistości jego pracowników) na nieruchomość, w celu posadowienia tam urządzeń przesyłowych, ich eksploatacji, konserwacji czy remontu, a także usunięcia ewentualnej awarii. Oczywiście nie ma przeszkód (a nawet jest to wskazane), aby określić, na jaką część nieruchomości miałby on prawo wstępu (np. jedynie w pasie gruntu o określonej szerokości biegnącym nad urządzeniami).

   

 4. Służebność przesyłu może zostać ustanowiona jeszcze przed wybudowaniem urządzeń przesyłowych – wówczas na rzecz tego przedsiębiorcy, który te urządzenia ma zamiar wybudować.

   

 5. Ustanowienie służebności przesyłu następować powinno zasadniczo na podstawie umowy zawartej pomiędzy właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą, przy czym przynajmniej oświadczenie właściciela nieruchomości musi być wówczas złożone w formie aktu notarialnego (oświadczenie przedsiębiorcy może być złożone w dowolnej formie).
  W umowie tej strony decydują również, czy ustanowienie służebności następuje za wynagrodzeniem dla właściciela nieruchomości, czy też nie. Do nich należy także określenie, czy wynagrodzenie będzie jednorazowe, czy też okresowe (wielokrotne).

   

 6. Jeżeli wskutek odmowy jednej ze stron nie dojdzie do zawarcia umowy ustanawiającej służebność przesyłu, która jest konieczna do właściwego korzystania z urządzeń przesyłowych, zarówno właściciel nieruchomości, jak też przedsiębiorca mogą żądać, aby o jej powstaniu rozstrzygnął sąd. On też określi wówczas wysokość wynagrodzenia, biorąc przede wszystkim pod uwagę zgodne stanowisko uczestników postępowania (właściciela nieruchomości i przedsiębiorcy), a jeśli takowego nie będzie – wszelkie okoliczności sprawy (w tym np. sposób ograniczenia własności, uciążliwość służebności czy obniżenie wartości nieruchomości).

   

 7. Służebność przesyłu, będąc jednym z praw rzeczowych, zapewnia możliwość korzystania z nieruchomości przez osobę uprawnioną (przedsiębiorcę), niezależnie od tego, kto jest/ będzie właścicielem nieruchomości. Co więcej, jeśli urządzenia przesyłowe zostaną zbyte (także jako część przedsiębiorstwa), służebność przesyłu przejdzie na ich nabywcę, o ile będzie on również przedsiębiorcą prowadzącym działalność związaną z wykorzystaniem urządzeń przesyłowych.

Na koniec wypada podkreślić, że zarówno właściciel nieruchomości, jak i przedsiębiorca mogą żądać ustanowienia służebności przesyłu nie tylko w stosunku do urządzeń powstałych po wejściu w życie nowych przepisów, ale także w stosunku do tych już wcześniej znajdujących się na nieruchomości.

Notariusz Radosław Stępniak
Notariusz Marek Wypart

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

10 Paź 2018, 06:20

Przy sprzedaży każdej działki należy notarialnie ustanowić służebność przesyłu mediów na rzecz firm je dostarczających, czyli np. zakładu wodociągowego. Służebność ma być wpisana w księdze wieczystej wspólnej działki drogowej.

time image

Gość Budowa sieci wodociągowej

09 Paź 2018, 16:10

Witam posiadam na sprzedaż 8 działek gdzie warunki pod zabudowę są na studnie. Chciałam wybudować sieć wodociagowa w drodze dojazdowej do działek. Czy jeśli sprzedam działki przed budowa jest taka możliwość zawarcia w akcie notarialnym aby później właściciel działki mogl udostępnić ...

time image

Gość mikołaj

28 Lis 2015, 10:47

Lolek od czego trzeba zacząć aby uzyskać takie odszkodowanie ?

time image

Gość mundek

12 Sie 2015, 08:07

sędzia przyjął Pana argumenty na sprawie ?

time image

Gość lolek

30 Lip 2015, 10:37

ja w praktyce zrealizowałem jedno. bez zasiedzenia. mam jeszcze drugi z zasiedzeniem i rozważam czy atakować już ten temat czy poczekać kilka lat być może się coś ruszy w postkomunistycznym kraju

time image

Gość walczak

06 Lip 2015, 07:20

a ktoś może już z Państwa w praktyce te sprawy realizował ? macie jakieś doświadczenia ?

time image

Gość lolek

19 Cze 2015, 06:06

w służebności przeważnie o wygraniu decyduje czynnik zasiedzenia i tutaj na większości liniach firmy przesyłowe mają dużo zasiedzeń.jak dla mnie mogę mieć te zasiedzenia ale stoją na moim gruncie i obniżają mi wartość nieruchomości, a po za tym mam prawo ich nie wpuszczać ...

time image

Gość duki

21 Maj 2015, 13:37

tak właśnie chodzę po forach i przeglądam wpisy ludzi. widać, że coraz więcej osób wygrywa te sprawy ale prowadzenie ich trochę kosztuje. Adwokaci swoje biorą a pewności nie ma.

time image

Gość lolek

16 Kwi 2015, 07:24

jak ma Pani linie z 2006 roku to duża szansa na wygraną. przerabiałem podobną linię i ugrałem trochę pieniędzy.natomiast sam rok 2006, nie jest jeszcze gwarantem sukcesu

time image

Gość Katarzyna

24 Lut 2012, 08:49

Witajcie, Jestem właścicielką działki na której pod ziemią zlokalizowana jest kablowa linia energetyczna 110kV. Gdy nabywałam połowe częsci tej działki od gminy nie było powiedziane ,ze ten kabel tam biegnie(2006 rok).Gdy sie o tym dowiedzieliśmy chcielismy w zamian za pas ziemi ...

time image

10 Sty 2012, 11:04

Cytat w mojej rodzinie, na działkacj które posiadamy, stoi dosyć sporo słupów od WN po NN...nie ma nic w księgach wieczystych...czy ma sens walczyć z energetyką o odszkodowanie w tej sprawie?np 1 działka w kształcie prostokąta prawie ...

time image

19 Mar 2011, 10:57

Cytat w mojej rodzinie, na działkacj które posiadamy, stoi dosyć sporo słupów od WN po NN...nie ma nic w księgach wieczystych...czy ma sens walczyć z energetyką o odszkodowanie w tej sprawie?np 1 działka w kształcie prostokąta prawie ...

time image

Gość adiqq

26 Lut 2011, 07:02

w mojej rodzinie, na działkacj które posiadamy, stoi dosyć sporo słupów od WN po NN...nie ma nic w księgach wieczystych...czy ma sens walczyć z energetyką o odszkodowanie w tej sprawie?np 1 działka w kształcie prostokąta prawie w całości jest "wyautowana" bo przez środek idzie ...

Cytat wszystko to jestjasne, ale czy oprócz słuzebności przesyłu można rościć o opłatę za transformator na działce i czy te roszczenia działają wstecz . jeśli to które ile.?. Wprowadzenie przepisów o słuzebności ...

time image

25 Lut 2011, 11:20

Pytanie jest zbyt ogólne, bo to zależy od tego w jaki sposób ten rurociąg „znalazł się” na tej działce.Być może poprzedni właściciel w jakiś sposób otrzymał „zadośćuczynienie” np. jednorazowe.A odpowiadając wprost – nie ma jakiś „urzędowych” tabel ustalających ...

time image

Gość budujemy dom

25 Lut 2011, 09:52

.Draagon czy ktos nam odpowie?.

time image

25 Lut 2011, 09:32

Przez moją działkę idzie rurociąg ( krajowy ) z gazem na odcinku ok 30m. Działke mam w posiadaniu od 2009r. rurociąg był tam wszcześniej. Czy mogę żądać odpłatności z tytułu służebności przesyłu za okres 2009r. do chwili obecnej ? Z tego co się orientuję to w przypadku ...

time image

Gość budujemy dom

25 Lut 2011, 08:43

wszystko to jestjasne, ale czy oprócz słuzebności przesyłu można rościć o opłatę za transformator na działce i czy te roszczenia działają wstecz . jeśli to które ile.?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje