Koszty budowy domu - wentylacja

Koszty budowy domu - wentylacja

W projekcie Konwalia Mała II mamy rozwiązanie tradycyjne - wentylacja ma być grawitacyjna. Przewidziano więc pionowe kanały wentylacyjne (wyciągowe) w kominach oraz nawiewniki okienne. W związku z tym zdecydowaną większość wydatków na tę instalację mamy już za sobą, gdyż kanały wentylacyjne zgrupowane są we wzniesionych już kominach, zaś nawiewniki okienne są częścią obsadzonej stolarki. Pozostają więc tylko drobne wydatki, w rodzaju obsadzenia kratek wentylacyjnych oraz ułożenia w podłodze kanału doprowadzającego powietrze do kominka.

Oczywiście, w tym domu można wykonać wentylację z rekuperatorem, czyli mechaniczną z odzyskiem ciepła. Co więcej, najpewniej będzie to najlepszy sposób na obniżenie strat ciepła, gdyż izolacyjność ścian czy stolarki i tak jest już bardzo dobra, a więc na tym polu wiele nie poprawimy. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna ma zaś znaczny udział w stratach ciepła. Pamiętajmy jednak, że jeżeli zdecydujemy się na kocioł na paliwa stałe, to wentylacja w kotłowni i tak będzie musiała być grawitacyjna. W związku z tym od reszty domu trzeba ją będzie oddzielić szczelnymi drzwiami i wydzielić tam osobną strefę wentylacyjną.

Niestety, na wentylację z rekuperatorem trzeba będzie wydać przynajmniej 20 000-30 000 zł. Rezygnacja z elementów wentylacji grawitacyjnej nie przyniesie zaś wiele. Zaoszczędzimy na nawiewnikach, lecz kominy i tak będą potrzebne do podłączenia kotła i kominka.

Koszty wykonania instalacji wentylacyjnej

INSTALACJA WENTYLACYJNA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Wentylacyjna grawitacyjna (kominy i nawiewniki okienne uwzględniono w kosztach stanu surowego) 500 500 1000
rozwiązanie alternatywne
Wentylacja z rekuperatorem (mechaniczna z odzyskiem ciepła) 24 000 8000 32 000

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ecomax

Jarosław Antkiewicz
Jarosław Antkiewicz

Człowiek wielu zawodów, instalator z powołania i życiowej pasji. Od kilkunastu lat związany z miesięcznikiem i portalem „Budujemy Dom”. W swojej pracy najbardziej lubi znajdywać proste i praktyczne rozwiązania skomplikowanych problemów. W szczególności propaguje racjonalne podejście do zużycia energii oraz zdrowy rozsądek we wszystkich tematach związanych z budownictwem.

W wolnych chwilach, o ile nie udoskonala czegoś we własnym domu i jego otoczeniu, uwielbia gotować albo przywracać świetność klasycznym rowerom.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz