Koszty budowy domu - wentylacja

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Koszty budowy domu - wentylacja

Projekt Dom w zdrojówkach przewiduje wentylację grawitacyjną w całym domu. To tradycyjne rozwiązanie, stosowane w znakomitej większości polskich domów.

Kominy wentylacyjne z pionowymi kanałami wyciągowymi wznosi się jeszcze na etapie stanu surowego, a dopływ świeżego powietrza zapewniają nawiewniki okienne. Dodatkowo przewidziano osobny kanał doprowadzający niezbędne do spalania powietrze w pobliże kominka (lub wprost do wnętrza wkładu). Nie zapomnijmy o jego wykonaniu na wcześniejszym etapie budowy!

Jeżeli zdecydujemy się na wentylację mechaniczną z rekuperatorem to przede wszystkim trzeba założyć okna bez nawiewników i nie budować kominów wentylacyjnych. Jeżeli jednak źródłem ciepła będzie kocioł na paliwo stałe to wentylacja kotłowni musi być i tak grawitacyjna. Wówczas najlepiej szczelnie odseparować ją od pozostałej części domu i zapewnić dopływ powietrza bezpośrednio z zewnątrz.

Jeżeli zaś źródłem ciepła będzie kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania i koncentrycznym przewodem powietrzno-spalinowym wyprowadzonym ponad dach lub poziomo przez ścianę zewnętrzną, to wentylacja grawitacyjna nie jest wymagana. Może być mechaniczna, zapewniana przez centralę. Tak jest również w przypadku pompy ciepła. Wkład kominkowy najlepiej zaś kupić całkiem szczelny, z doprowadzeniem powietrza wprost do wkładu.

INSTALACJA WENTYLACYJNA MATERIAŁ [zł] ROBOCIZNA [zł] RAZEM [zł]
Wentylacyjna grawitacyjna W kosztach kominów i okien na etapie stanu surowego
rozwiązanie alternatywne
Wentylacyjna mechaniczna z rekuperatorem 16 000 4500 20 500

Pełny kosztorys dla projektu Dom w zdrojówkach z pracowni ARCHON+ Biuro Projektów.

Opracowanie cen i komentarz: Jarosław Antkiewicz
fot. Went Dom

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje