Dlaczego budowa domu energooszczędnego w dzisiejszych czasach stała się trendem?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dlaczego budowa domu energooszczędnego w dzisiejszych czasach stała się trendem?

Budowanie z POLDOM przyjaznego domu dla środowiska, który pozwoli właścicielom ograniczyć koszty eksploatacji, to aktualnie coś więcej niż tylko moda. W dzisiejszych czasach ceny prądu i paliw ciągle rosną, a Unia Europejska wymaga działań w dziedzinie ochrony przyrody. Energooszczędne domy wydają się być rozwiązaniem, które spełni wszystkie te potrzeby. Jednak warto zastanowić się, jakie wymagania musi spełnić konstrukcja, która aspiruje do miana energooszczędnej.

aktualizacja: 2023-06-27 04:48:30

Budowa domów energooszczędnych z POLDOM na etapie projektu

Jak zoptymalizować koszty ogrzewania w energooszczędnym domu? Planując z nami budowę domu, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które wpłyną na koszty ogrzewania, a także na komfort mieszkania.

Oto kilka wskazówek:

 • Upewnij się, że projekt spełnia określone wymagania. Budynek powinien charakteryzować się niskim współczynnikiem A/V (kubatura do powierzchni przegród zewnętrznych), co pozwoli na minimalizację kosztów ogrzewania.
 • Zwróć uwagę na usytuowanie budynku na działce, jego ukształtowanie i zorientowanie względem stron świata. Odpowiednie ustawienie pozwoli na zwiększenie pasywnych zysków z energii słonecznej, co również wpłynie na koszty ogrzewania.
 • Umiejscowienie okien od południowej strony pozwoli na dłuższe korzystanie z naturalnego światła, co ograniczy konieczność zapalania lamp. Podczas projektowania zieleni warto zwrócić uwagę na to, że zwarta ściana roślinności pozwoli ograniczyć straty ciepła zimą oraz skutecznie chronić przed wzrostem temperatury wewnątrz w czasie upałów, jednak może blokować dopływ światła.

Domy energooszczędne - wewnętrzne instalacje i rozwiązania

Energetycznie oszczędny dom - Co jeszcze może zapewnić?

Efektywne rozwiązania dla ogrzewania w energooszczędnym domu. Odpowiednie rozwiązania dla systemu grzewczego są kluczowe dla wnętrza energooszczędnego domu. Szacuje się, że aż do 70% energii zużywanej przez budynek jest wykorzystywane na utrzymanie odpowiedniej temperatury. Dzięki szerokiej gamie rozwiązań takich jak: pompy ciepła z wymiennikami, czy nowoczesne piece, można dokładnie przeanalizować potrzeby naszego domu i wykorzystać chociażby ekologiczne materiały opałowe, takie jak pelety, brykiety czy kora. Te materiały charakteryzują się wysoką wartością opałową oraz minimalną szkodliwością dla środowiska, a także znikomą ilością powstałego popiołu.

Odpowiednia izolacja przegród zewnętrznych to kolejny ważny element, który charakteryzuje domy energooszczędne. Dzięki zastosowaniu trwałych systemów dociepleń oraz szczelnej stolarki okiennej i drzwiowej, straty ciepła w okresie zimowym zostaną zminimalizowane, a latem dom będzie chroniony przed wdzierającym się z zewnątrz upałem.

Dom wybudowany z POLDOM Sp. z o. o.
Dom wybudowany z POLDOM Sp. z o.o.

Domy energooszczędne - Energia odnawialna

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne , przydomowe turbiny wiatrowe, czy kolektory słoneczne, zdobywają coraz większą popularność. Dzięki temu, że można magazynować energię, która jest pozyskiwana z tych źródeł, można częściowo zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną, co pozwala na pewną niezależność od dostaw z sieci.

Przykład energooszczędnych rozwiązań dla domów - system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Aby zredukować zużycie energii potrzebnej do ogrzewania powietrza wentylacyjnego nawet o 50%, warto rozważyć zastosowanie mechanicznego systemu wentylacyjnego z rekuperatorem. Taki system wykorzystuje wymiennik ciepła, który przenosi temperaturę z powietrza opuszczającego instalację na to, które właśnie zostało pobrane z zewnątrz. Jako specjaliści mający ponad 20-letnie doświadczenie w temacie instalacji - POLDOM chętnie wspiera swoich klientów podczas realizacji w zakresie m. in. projektowania poszczególnych rozwiązań, doboru osprzętu itd.

Oto kilka innych korzyści, jakie oferuje wentylacja mechaniczna z rekuperacją:

 • Poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, usuwając zanieczyszczenia i wilgoć.
 • Ogranicza straty powietrza w budynku.
 • Zmniejsza ryzyko wystąpienia pleśni i grzybów, co jest szczególnie ważne dla osób z problemami zdrowotnymi.
 • Zapobiega kondensacji na powierzchniach i zwiększa komfort cieplny.
 • Może być sterowany automatycznie lub ręcznie, co pozwala na dostosowanie pracy systemu do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Dzięki zastosowaniu mechanizmu wentylacji z rekuperatorem, możesz nie tylko oszczędzić na rachunkach za energię, ale także zadbać o zdrowie i komfort swojej rodziny.

Redukcja kosztów - domy energooszczędne

Rozsądne zarządzanie zasobami wodnymi może również pomóc w obniżeniu kosztów. Funkcjonalne baterie łazienkowe są niezbędnym elementem oszczędnego domu, który zmniejszy zużycie wody. Bezdotykowe modele są najlepsze, posiadają fotokomórkę lub eko-przyciski, które pomagają oszczędzać wodę. Baterie z termostatem są również dobrym wyborem, ponieważ kontrolują zarówno zużycie wody, jak i energii potrzebnej do jej podgrzania. W niektórych gospodarstwach domowych woda deszczowa może być wykorzystana do podlewania ogrodu lub innych celów, a także woda szara może być zagospodarowana w odpowiedni sposób.

Budowanie energooszczędnego domu wymaga większego nakładu pracy i finansów, ale taka inwestycja zwraca się w niedługim czasie dzięki niższym kosztom eksploatacji. Aby zapewnić najlepsze efekty, warto skorzystać z usług doświadczonych i profesjonalnych firm - zapraszamy do współpracy z POLDOM (poldom.eu). Dzięki temu można mieć pewność, że zastosowane rozwiązania są optymalne dla każdego, nawet indywidualnego projektu. Projekt taki powinien uwzględniać koszty inwestycyjne oraz potencjalne oszczędności wynikające z wykorzystania energooszczędnych materiałów, urządzeń i instalacji.

POLDOM - dom, realizacja 5
Budowanie energooszczędnego domu wymaga większego nakładu pracy i finansów, ale taka inwestycja zwraca się w niedługim czasie dzięki niższym kosztom eksploatacji.

Domy energooszczędne zapewniają lepszą izolację termiczną, co oznacza niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym

Takie domy są również bardziej przyjazne dla środowiska, gdyż zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Dodatkowo, inwestycja w dom energooszczędny może z czasem zwrócić się w postaci oszczędności na kosztach energii.

Oto kilka faktów na temat domów energooszczędnych:

 • Domy energooszczędne wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak fotowoltaikę i pompy ciepła, aby generować i wykorzystywać energię w sposób bardziej efektywny.
 • Wysokiej jakości izolacja termiczna taka jak pianka PUR (pur-concept.eu) w domach energooszczędnych zapewnia komfortowe warunki życia przez cały rok. Zastosowanie izolacji termicznej do ocieplenia budynku już na początku budowy pozwoli zmniejszyć rachunki za energię nawet o 50%, a tym samym sprawi, że środowisko naturalne nie ucierpi z powodu nadmiernej emisji CO2. Izolacja pianką natryskową PUR, to najskuteczniejsza metoda ze wszystkich standardowych metod izolacji termicznej, śmiało można powiedzieć, że ta rewolucyjna metoda, daje znacznie lepsze efekty szczelności izolowanych elementów domów. Zaizolowane dachy, stropy i poddasza są szczelnie chronione przed wiatrem i wilgocią, co wpływa również na przewodzenie dźwięku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Jednakże, izolacja termiczna to tylko jeden z elementów, który wpływa na oszczędność energii w domu. Inne czynniki, takie jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, odpowiednio dopasowane okna i drzwi oraz stosowanie energooszczędnych źródeł światła również odgrywają ważną rolę w utrzymaniu niskiego zużycia energii.

Oto kilka innych korzyści, jakie może zapewnić dom energooszczędny:

 • Oszczędność na rachunkach za energię elektryczną i gaz.
 • Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
 • Zwiększenie wartości nieruchomości.
 • Zdrowie i komfort mieszkańców, dzięki lepszej jakości powietrza w pomieszczeniach.
 • Długa żywotność budynku i mniejsze koszty konserwacji.
 • Domy energooszczędne mogą mieć różne certyfikaty, takie jak certyfikat energetyczny lub certyfikat zielonego budynku, które potwierdzają ich wysoką wydajność energetyczną i ekologiczną.
 • Inwestycja w dom energooszczędny może być kosztowna, ale z czasem może przynieść oszczędności na rachunkach za energię i zwiększyć wartość nieruchomości.
 • Domy energooszczędne są coraz bardziej popularne w Polsce, a wiele firm budowlanych oferuje teraz projekty i budowę takich domów.
 • W takim domu wykorzystywane są źródła energii odnawialnej, takie jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła, co przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych gazów do atmosfery.
 • Domy energooszczędne są bardziej odporne na skutki zmian klimatu, takie jak susze czy powodzie, co oznacza większe bezpieczeństwo dla ich mieszkańców.

Aby oszczędzać energię w domu energooszczędnym, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • Wybierając sprzęty AGD, warto postawić na te o wysokiej klasie energetycznej, co przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.
 • Ogrzewanie domu powinno być dobrze zaplanowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
 • Ważne jest również regularne przeprowadzanie audytów energetycznych, które pomogą w identyfikowaniu potencjalnych źródeł strat energii w domu.
POLDOM - dom, realizacja 6
Domy energooszczędne zapewniają lepszą izolację termiczną, co oznacza niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym

Domy energooszczędne to inwestycja, która z pewnością przyniesie wiele korzyści zarówno dla portfela, jak i dla środowiska naturalnego.

Zapraszamy do Współpracy smile


POLDOM Sp. z o.o.
ul. Jacka Odrowąża 15, 03-310 Warszawa
tel. +48 663 544 882
e-mail: biuro@poldom.eu
www.poldom.eu

Zdaniem naszych Czytelników

29 Jun 2023, 21:24

Komentarz dodany przez Agnieszka: Domy energooszczędne w dzisiejszych czasach powinny być standardem, gdyż i tak pozostawimy naszym dzieciom i wnukom zgliszcza pozostałości przemysłu, książce granice wzrostu świetnie zostało przedstawione to co właściwie dzieje się na świecie. ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły