Montaż orynnowania należy do dekarza, jednak – po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją – można go wykonać samemu.
Mocowanie haków na rynny
Haki (rynajzy, rynhaki lub rynhaki obrotowe) przykręć do deski okapowej, ściany, krokwi lub łat, ewentualnie do szyny przytwierdzonej do konstrukcji dachu.
Mocowanie rynien
Na końcach rynien zamontuj zaślepki, w narożnikach – łączniki narożnikowe. Rynny wsuń w haki i odpowiednio połącz: poprzez sklejenie, lutowanie, na złączki lub zatrzaski. Spadek rynny uzyskasz się przez umieszczenie pod kątem haków. W tym celu między najniżej i najwyżej położonymi hakami rozciąga się linkę.
Zakładanie łącznika na połączeniu rynien
Załóż łącznik najpierw na tylną część rynny. Następnie zagnij przedni zaczep łącznika w dół i obróć go do rynny. Zamknij łącznik małą klamerką.
Mocowanie obejm
Ustal położenie pierwszej obejmy rury spustowej – jej pionowe ustawienie zależy od odległości pomiędzy ścianą a rynną. Zamocuj obejmę odpowiednią do materiału ściany. Są dwa typy obejm: dla ścian ceglanych i dla ścian drewnianych. Rury spustowe montuje się zwykle po otynkowaniu elewacji.
Ustalenie długości pionowego odcinka rury
Przy ustalaniu weź pod uwagę, że kolano będzie w nią wsunięte na około 50 mm. Obejma powinna znajdować się w odległości około 40 mm od ściany.
Mocowanie wylotu rury
Wylot rur zainstaluj ok. 30 cm nad gruntem. Możesz przymocować z obu stron do rury (np. nitami), aby nie został uszkodzony przez zsuwający się śnieg lub lód.