Kolory salonu - 5 wnętrzarskich trendów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Kolory salonu - 5 wnętrzarskich trendów

Dlaczego wybieramy takie, a nie inne barwy? To kwestia gustu, tradycji, a także życiowego momentu, w jakim się znajdujemy. Moda niech będzie jedynie inspiracją, zaś rady projektantów - pomocą przy tworzeniu udanych połączeń kolorystycznych.

aktualizacja: 2020-08-02 06:28:02

1) Trendy kolorystyczne w salonie - niebieski: kolor codzienności

Zaglądając do różnych domów, dochodzimy do wniosku, że większość z nas potrzebuje wyciszenia. Tylko nieliczne wnętrza odważnie obnoszą się z mocnymi barwami. Czy zatem warto zastanawiać się nad zestawem kolorystycznym, który niemal wszyscy przetestowaliśmy na sobie? Bezpieczna paleta złamanych bieli, tonacje kremowe oraz brązy towarzyszą nam niemal wszędzie, relaksują i tworzą idealne tło. Chyba żaden kolor nie może zachwiać ich mocną pozycją. A może jednak?

Kiedy w pamięci przywołujemy jeden z wielu zwykłych dni, raczej nie będzie on zbyt kolorowy, nasycony żółcieniami, zielenią i ciepłem. Nasze kolory są stalowoszare, niebieskawe, złamane. Ich źródłem jest niebo, ulica, fasady budynków, a nawet... dżinsy.

Wnętrze składające się z różnych odcieni niebieskiego, szarości, złamanej bieli, drewna i kilku innych barw
Paleta barw w tym wnętrzu wydaje się skromna, w rzeczywistości składa się z różnych odcieni niebieskiego, szarości, złamanej bieli, drewna i kilku innych barw. Punktem centralnym jest sofa Best marki Arketipo. (fot. Heban Ekskluzywne Meble)
Kolor Szary Denim i paleta kolorów towarzyszących.
Kolor Szary Denim i paleta kolorów towarzyszących. Barwy uznane przez markę za nasze codzienne (jak np. dżinsy), a jednocześnie eleganckie. (fot. Dulux)
Bohater tej aranżacji salonu to Szary Denim - kolor roku 2017 marki Dulux
Bohater tej aranżacji to Szary Denim - kolor roku 2017 marki Dulux. Towarzyszy mu paleta odcieni. Matowa farba do ścian i sufitów Easycare (fot. Dulux)
Wnętrze inspirowane londyńskim Park Primrose Hill. W aranżacji wykorzystano meble i dodatki marki Riviera Maison z kolekcji o takiej samej nazwie.
Wnętrze inspirowane londyńskim Park Primrose Hill. W aranżacji wykorzystano meble i dodatki marki Riviera Maison z kolekcji o takiej samej nazwie. Kolor pogłębia faktura tkanin - aksamitu i weluru. (fot. House&More)

2) Trendy kolorystyczne w salonie - zieleń: wiosna przez cały rok

Łatwo zauważyć, że moda kocha zmiany, często radykalne, dlatego powrót żywej zieleni był tylko kwestią czasu. I stało się - była kolorem roku 2017 wg amerykańskiej firmy Pantone. To odważny wybór, bowiem Greenery to zieleń soczysta, wiosenna. Bezsprzecznie ma moc rozbudzania, odprężania i wywoływania pozytywnych skojarzeń. Choć wykorzystanie jej na dużych płaszczyznach wymaga odwagi i doskonałego planu na wnętrze, to nie musimy z niej rezygnować. Wystarczy kilka elementów - bieżnik, kwiatek w doniczce - by stworzyć zieloną oazę.

Z czym łączyć odcień Greenery? Jedna z propozycji to złamany odcień niebieski. Ponieważ jednak wiosenną zieleń w dużym stopniu tworzą żółcienie, to właśnie żółty jest drugim kolorem, z którym komponuje się Greenery.

O ile jednak złamane niebieskości uspokajają zieleń i stanowią z nią bardzo harmonijną parę, o tyle zestaw zielono-żółty trzeba stosować z umiarem. Jeżeli w dodatkach - to nie w całym domu. Jeśli na ścianie - to tylko na niewielkiej jej powierzchni, np. w formie tapety lub naklejki wykonanej w zamówionym rozmiarze, a nawet w wybranej skali, gdy chodzi o wzór.

Tapeta we wzór liści palmowych w salonie
Wzór liści palmowych, oddający ideę koloru roku 2017 firmy Pantone - Greenery. Żywej zieleni towarzyszy modny dodatek - żółcień. Wzór może być umieszczony np. na tapetach winylowych, multiplikowany i skalowany. (fot. Pixers)
Fototapeta 8-989 Jungle Trail marki Komar
Fototapeta 8-989 Jungle Trail marki Komar. Szer. 368 cm, wys. 254 cm, składa się z 8 części. (fot. CentrumTapet)
Poduszka dekoracyjna Brera z suwakiem, wym. 50 x 30 cm
Poduszka dekoracyjna Brera z suwakiem, wym. 50 x 30 cm. (fot. Poduszkowcy)
Nieregularne, amorficzne w formie, siedzisko Bouli. Projekt dla firmy Noti
Nieregularne, amorficzne w formie, siedzisko Bouli. Projekt dla firmy Noti. (fot. Euforma)

3) Trendy kolorystyczne w salonie - ciemny fiolet: z palety dawnych mistrzów

Gdy oswoimy się z żywą zielenią, szybko zauważymy, że można ją komponować z paletą różnych barw. Należy do nich m.in. głęboki fiolet, którego związek z zielenią zauważono dawno temu, o czym świadczą chociażby stroje ludowe. Ciemny zgaszony fiolet dziś przywołujemy z zapomnienia.

Jego urodę dostrzegli kreatorzy z firmy Benjamin Moore, których zainspirowały dzieła dawnych mistrzów, takich jak Vermeer czy Caravaggio, oraz to, jak zmieniają się barwy w ciągu dnia. W ten sposób narodził się kolor Shadow 2117-30. To kolejna barwa, która jest stworzona do smakowania i dozowania jej w rozsądnej dawce. Choć wydaje się trudna w komponowaniu z innymi kolorami, w rzeczywistości współgra z całą gamą barw. Do głosu dochodzą również nieoczywiste połączenia, np. z naturalnym drewnem, które wspaniale rozjaśnia, a przy okazji pozwala uniknąć efektu pałacu.

Ponieważ Shadow jest kolorem wieczoru, wtórują mu ciemne barwy nocy - granat i czerń. Gdybyśmy jednak potrzebowali iskierki, która go ożywi, poszukajmy dodatków wibrujących niczym zorza - stworzą one z fioletem efektowne i energetyczne kompozycje.

Tapeta winylowa Rajasthan z kolekcji Foulard marki Elitis
Na tle fioletów doskonale prezentuje się żywa zieleń. Tapeta winylowa Rajasthan z kolekcji Foulard marki Elitis. (fot. SML Concept)
Ściany salonu pomalowane na jeden z kolorów wybranych przez markę Benjamin Moore na rok 2017 - Shadow 2117-30
Jeden z kolorów wybranych przez markę Benjamin Moore na rok 2017 - Shadow 2117-30. Głęboki fiolet powstał z inspiracji wieczorową porą. Fiolet rozjaśniono soczystą zielenią oraz naturalnym drewnem. (fot. B.M. Polska)
Tapeta Peacock Plumage. Wzór pawich piór opalizujących fioletem, granatem i zielenią
Tapeta Peacock Plumage. Wzór pawich piór opalizujących fioletem, granatem i zielenią. Aranżację rozświetla kolor drewna i szkło. (fot. Rebel Walls)
Wazony z kolekcji Mirage marki Kosta Boda.
Wazony z kolekcji Mirage marki Kosta Boda. Wykonane zostały z masywnego szkła, barwionego w różnych kolorach. Wys. 155 lub 210 mm. (fot. Kosta Boda)

4) Trendy kolorystyczne w salonie - pastele zawsze mile widziane!

Ciemne kolory nie są tymi, które samodzielnie stworzą nam przyjazną domową przestrzeń. Potrzebują tła i przeciwwagi. Tę rolę doskonale pełnią wszelkie pastele. Rozbielone kolory są zgodne, naturalne i przyjazne. Lubią się z innymi kolorami, a nam pozwalają się odprężyć, uspokoić, złapać równowagę. Każdy jednak ma swoją rolę - błękit świetnie wpływa na koncentrację, a wieczorem sprzyja wyciszeniu i zasypianiu. Jego obecność warto rozważyć we wnętrzach, gdzie nie brakuje światła dziennego.

Jeśli jednak doskwiera nam brak słońca, szukajmy ciepłych żółcieni, które nam je częściowo zastąpią. Za pomocą pasteli możemy także wykreować przestrzeń, która da nam poczucie bliskości natury. Odcienie jasnego drewna oraz lnu zbudują klimat, a jednocześnie tło dla innych barwnych akcentów. Może to być odrobina zieleni, która nas odpręży, albo przeciwnie - kolor, który ma moc budzenia uczuć, czyli delikatny róż. Rozbielony i uspokojony kroplą szarości stanie się doskonałym towarzyszem codzienności.

Aranżacja wnętrza w jasnych odcieniach złamanego różu i towarzyszących mu ciemniejszych akcentach
Wnętrze w jasnych odcieniach złamanego różu i towarzyszących mu ciemniejszych akcentach. Wykorzystano m.in. poduszki z bawełnianego aksamitu (o wymiarach 40 x 40 cm i 50 x 50 cm). (fot. H&M Home)
Aranżacja wnętrza według marki Zara Home, inspirowana delikatnymi, złamanymi barwami i fakturą lnu
Aranżacja według marki Zara Home, inspirowana delikatnymi, złamanymi barwami i fakturą lnu. Lniany bieżnik (50 x 160 cm), biała zastawa o organicznym kształcie, "chwiejące się" kieliszki. (fot. Zara Home)

Planując kolory w salonie pamiętajmy o cieniu

Wybierając paletę barwną do domu, rzadko pamiętamy o kolorze, który jest jak Piotruś w kartach. Choć w samej grze się nie liczy, to jednak ma ostateczny głos i wszystko kończy. To kolor cienia. Jaki jest? Zawsze trochę inny, bo bierze pierwiastki z barw, na które się kładzie i ulega mniej lub bardziej światłu zza okna. Przybiera różne kształty, również takie, które mogą stać się oryginalnym ornamentem.

Obecności cienia nie wykluczymy, dlatego warto dostrzec w nim zaletę. Planując kolory sprawdźmy, które miejsca będą najszybciej tonąć w mroku, gdzie będzie padał efektowny cień i jak będzie prezentował się gasnący w cieniu kolor ściany. Miejscem takich spektakli na pewno będzie ściana naprzeciwko okna. Jeśli przed domem rosną drzewa, być może będą na niej tańczyły cienie liści i gałązek? Teatr cieni możemy też stworzyć sobie sami - wystarczy postawić w pobliżu okna efektowną roślinę w doniczce lub zawiesić u sufitu ażurową dekorację.

Zalet cienia jest znacznie więcej. To dzięki niemu przedmioty zyskują trójwymiarowość. Wykorzystywali to mistrzowie malarstwa i wykorzystują dziś projektanci tapet. Jasne płaszczyzny są bezpieczne i komfortowe, ale mogą wydawać się zbyt monotonne. Można temu zaradzić bez uciekania się do przełamywania pasteli mocnym akcentem barwnym czy wprowadzania na siłę dekoracji. Wystarczy wybrać tapetę, która - mimo kolorystycznego spokoju - będzie intrygować dzięki naśladowaniu cienia i tworzeniu wrażeniu trójwymiarowości wzorów.

5) Trendy kolorystyczne w salonie - tradycyjna czerwień: nadaje charakter wnętrzu

Szarości, beże, błękity I wszelkie pastele nie będą drażnić, ale czasem mogą domagać się podkręcenia. Szczególnie w salonie. Taką rolę doskonale spełni tradycyjna czerwień i wszelkie gorące kolory. Wystarczy jeden akcent - krzesło, obraz, lampa w ognistym kolorze - by stworzyć we wnętrzu potrzebny punkt odniesienia, skupiający na sobie wzrok. W salonie możemy pozwolić sobie nawet na pomalowanie na czerwono jednej ze ścian.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Ponieważ czerwień pobudza i nie sprzyja skupieniu, duże płaszczyzny nie sprawdzą się w pokoju do pracy lub w salonie, który pełni różne role.

Czerwień jest doskonałym kontrapunktem dla czerni, szarości, a także ciemnego brązu. W ten sposób tworzymy wnętrza eleganckie i nawiązujące do stylu zen. Jednak czerwień sprawdza się również w otoczeniu barw pokrewnych i bliskich sobie. Boimy się takich połączeń, bo tworzą mieszankę niemal wybuchową - ognistą i energetyczną, która przywołuje klimat Meksyku. Wiele zależy także od odcienia czerwieni.

Jeśli wybierzemy ten przypominający papryczki chili albo pomidory, łatwo będzie o latynoskie konotacje. Z kolei czerwień w odcieniu burgunda i z pierwiastkiem chłodnym przyda wnętrzu klasycznej elegancji lub nasunie skojarzenia z barokowym salonem.

Fototapeta Climbing z kolekcji Urban Nature marki Mr Perswall
Sprawiające kłopot z orientacją w przestrzeni wnętrze, którego głównym elementem jest fototapeta Climbing z kolekcji Urban Nature marki Mr Perswall. Punktem orientacyjnym i porządkującym jest czerwony fotel. (fot. Home&Home)
Kolekcjonerskie polskie szkło z lat 60. i 70. Elementy pochodzą m.in. z kolekcji Antico, zaprojektowanej przez Zbigniewa Horbowego
Kolekcjonerskie polskie szkło z lat 60. i 70. Elementy pochodzą m.in. z kolekcji Antico, zaprojektowanej przez Zbigniewa Horbowego. W tej aranżacji stanowi wyrafinowaną dekorację i kolorystyczną dominantę. Dostępne w showroomie MOOD, (fot. www.mood-design.pl)
Rubinowa czerwień Dark Burgundy 2075-10 kontrastuje ze złamaną bielą, która zmienia się (zależnie od pory dnia) w szarość
Rubinowa czerwień Dark Burgundy 2075-10 kontrastuje ze złamaną bielą, która zmienia się (zależnie od pory dnia) w szarość. Jeden z kolorów wybranych przez markę Benjamin Moore na rok 2017. (fot. B.M. Polska)
W tej aranżacji wnętrza wykorzystano czerwień Pikantne Gaspacho z kolekcji Kolory Świata Andaluzja marki Dulux
Czerwień dobrze wygląda na tle bieli i szarości i świetnie dogaduje się z oranżami i różem. W tej aranżacji wykorzystano czerwień Pikantne Gaspacho z kolekcji Kolory Świata Andaluzja marki Dulux. (fot. Dulux)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły