Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Zobacz popularne trendy

Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Zobacz popularne trendy

Jeśli je dobrze wybierzemy, możemy być z siebie dumni. To dlatego, że drzwi wewnętrzne muszą dobrze pełnić swoją funkcję, a na dodatek świetnie wyglądać z obu stron i w obu pomieszczeniach naraz.

Jak kupić drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych to zawsze spore wyzwanie. Początkowo odpowiadamy sobie na podstawowe pytania o kolor skrzydeł i ościeżnic oraz sposób wykończenia i styl, a w miarę zgłębiania tematu, pojawiają się nowe niewiadome. Zazwyczaj najszybciej znajdziemy odpowiedzi, jeśli udamy się do salonu specjalizującego się w sprzedaży i montażu drzwi.

Paradoksalnie trudniej jest, gdy wybieramy prostą drogę - kupujemy drzwi stosunkowo tanie i od ręki w markecie budowlanym. Raczej nie możemy liczyć tu na pełną fachową pomoc i od momentu kupna jesteśmy zdani na siebie. Tymczasem salon oferuje także montaż i ewentualne przeróbki, mające na celu dostosowanie skrzydła bądź ościeżnicy do otworu drzwiowego. Ponadto - gdy zamawiamy drzwi razem z montażem - zapłacimy za wszystko niższy podatek VAT. Co tak naprawdę bardziej się opłaca? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że markety oferują modele niedrogie, ale podstawowe. Dopiero wizyta w salonie pomoże zrozumieć, że do wyboru mamy oryginalne formy, wachlarz kolorów oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Jest też niezbędna, jeśli zależy nam na oryginalnych, dopasowanych do drzwi okuciach.

Drzwi wewnętrzne z linii Classic Lux
Drzwi z linii Classic Lux. Ramiak drewniany obłożony wytłoczonymi malowanymi płytami (kolory z palety RAL), wypełnienie o strukturze plastra miodu. (fot. Pol-Skone)
Drzwi wewnętrzne Tetris z kolekcji Rasa marki Romagnoli
Drzwi Tetris z kolekcji Rasa marki Romagnoli. Pokryte są dębowym fornirem, który tworzy efektowny wzór. Matowy lakier podkreśla piękno drewna i zachowuje jego fakturę. (fot. Galeria Flader)
Drzwi wewnętrzne Foresta na bazie litego drewna, pokryte fornirem i lakierem ekologicznym
Drzwi Foresta na bazie litego drewna, pokryte fornirem i lakierem ekologicznym. Dostępne w 4 kolorach naturalnego drewna. (fot. Vox)
Drzwi wewnętrzne Inovo - skrzydło ma efektownie zaokrąglone krawędzie przy szybach, wykonane jest z płyty MDF i wykończone okleiną lub folią 3D
Drzwi Inovo - skrzydło ma efektownie zaokrąglone krawędzie przy szybach, wykonane jest z płyty MDF i wykończone okleiną lub folią 3D. (fot. Vox)

Wybieramy drzwi wewnętrzne - syntetyki kontra natura

Materiał, kolor i forma skrzydła są elementami, które najbardziej przykuwają naszą uwagę, pozwalając nam choć przez chwilę nie myśleć o szczegółach technicznych. Może i słusznie, bo drzwi przede wszystkim muszą się nam podobać i pasować do stylu wnętrza. Wszak są niczym mebel, który wraz z innym elementami wyposażenia powinien tworzyć spójną całość.

Jednym z elementów decydujących o charakterze skrzydła jest materiał, z którego powstało. Generalnie do wyboru mamy drewno impregnowane lub lakierowane oraz płytę drewnopochodną (MDF i HDF) pokrytą fornirem, laminatem lub okleiną syntetyczną. Trzecie rozwiązanie to szkło oraz jego połączenia z metalem i drewnem.

Najpopularniejsze są laminaty i okleiny syntetyczne, które charakteryzują się bogatą paletą barw i wzorów. Dekory naśladujące drewno kreują atmosferę ciepła i przytulności, sprawdzają się w tradycyjnych aranżacjach, ale też skutecznie łagodzą chłodny minimalizm. Ich charakter często podkreślony jest fakturą drewna.

Laminaty i okleiny syntetyczne - mimo niewątpliwych walorów - nie przekonają do siebie zwolenników klasycznej elegancji i szlachetnych materiałów. Oni wybiorą raczej finezyjne zdobienia oraz fornir, a także rozwiązania zaskakujące, takie jak pikowanie powierzchni skrzydła skórą lub pokrywanie jej cieniutkimi płytami kamienia naturalnego.

Stylizowane drzwi wewnętrzne z linii Exclusive
Stylizowane drzwi z linii Exclusive. W głębi pełne drzwi EXC 01P - M 03, na pierwszym planie przeszklone, model EXC 02S - M 03. Konstrukcja pełnych drzwi składa się z drewnianej ramy i wysokiej jakości płyty stolarskiej. (fot. Moric)
Drzwi wewnętrzne z kolekcji Glass
Wspaniałe drzwi z kolekcji Glass. Połączenie rzeźbionej drewnianej ościeżnicy z taflą szkła, na której metodą piaskowania uzyskano efektowny klasyczny wzór (MG31B). (fot. Moric)
Drzwi wewnętrzne Compact z klasycznej linii marki Swedoor o starannie wykonanych przeszkleniach i szprosach
Drzwi Compact z klasycznej linii marki Swedoor o starannie wykonanych przeszkleniach i szprosach, oparte na ramiaku MDF. Dostępne są w gamie odcieni bieli. (fot. Grupa S-BCC)

Wybieramy ościeżnicę

Choć wygląd drzwi jest istotny, to w końcu musimy też wziąć pod uwagę możliwości techniczne. Wielkość otworu wejściowego, a także grubość muru mają wpływ na wybór skrzydła i ościeżnicy.

Najprostszy typ to ościeżnica stała, która nadaje się tylko do ściany o typowej grubości 6-10 cm. Ościeżnicę regulowaną można montować w nietypowych otworach drzwiowych, ale pod warunkiem, że grubość muru wynosi co najmniej 7,5 cm. Jednak zwolennicy oryginalnych rozwiązań z pewnością zainteresują się ościeżnicą bezprzylgową. Rezygnacja z przylgi wymusza bowiem ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła.

Innym modnym rozwiązaniem są drzwi z ukrytymi ościeżnicami, w których skrzydło zlicowane jest ze ścianą. Jeśli skrzydło i ścianę wykończymy w ten sam sposób, widoczna będzie tylko linia oddzielająca skrzydło od ściany i klamka. Zawiasy takich drzwi są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę i widać je dopiero po otworzeniu drzwi. Niewidoczna pozostaje ościeżnica, którą przykrywa się tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową, a opaska wokół drzwi staje się niepotrzebna.

Decyzję o zamontowaniu drzwi z ukrytą ościeżnicą warto podjąć na wczesnym etapie wykańczania domu czy remontu, bowiem pociąga ona za sobą konieczność przygotowania ściany.

Nowoczesne drzwi PIU Invisible Line z ukrytą ościeżnicą aluminiową i skrzydłem w drewnianej konstrukcji do malowania lub tapetowania (na zdjęciu)
Nowoczesne drzwi PIU Invisible Line z ukrytą ościeżnicą aluminiową i skrzydłem w drewnianej konstrukcji do malowania lub tapetowania (na zdjęciu). Dostępne w 2 grubościach, wysokości od 206 do 240 cm i w 3 szerokościach. (fot. PIU Design)
Drzwi ukryte Linate Zero marki Asilo, które licują się z powierzchnią ściany, bez ościeżnicy
Drzwi ukryte Linate Zero marki Asilo, które licują się z powierzchnią ściany, bez ościeżnicy. Można je samodzielnie wytapetować albo pomalować na dowolny kolor. Skrzydło wykonane z MDF wypełnionej płytą porowatą o wysokiej izolacyjności akustycznej. (fot. Entra)
Zestawy z drzwiami w systemie pojedynczym i podwójnym bezościeżnicowym.
Zestawy z drzwiami w systemie pojedynczym i podwójnym bezościeżnicowym. Drzwi zamontowano w kasetach Syntesis, które chowane są w ścianach karton-gips i pozwalają na umieszczenie okablowania. (fot. Eclisse)

Zalety szklanych drzwi

Alternatywnym dla drewna i płyt drewnopochodnych materiałem jest szkło. Szklane drzwi to doskonałe rozwiązanie do wnętrz, w których brakuje światła dziennego, lecz rzadko się na nie decydujemy z obawy, że będą kojarzyły się z biurem lub wprowadzą do wnętrza chłodną estetykę.

Jednak szklane drzwi z powodzeniem mogą funkcjonować w klasycznym domu. Wszystko zależy od formy i materiału, z którym szkło zostanie skojarzone. Ujęte w drewniane stylowe ramy stworzy klimat elegancji i luksusu, natomiast połączone z chłodnym aluminium i efektownymi metalowymi okuciami będzie kojarzyło się z loftem. Ponadto charakter wnętrza można doskonale podkreślić za pomocą szkła dekorowanego - u producentów drzwi można zazwyczaj znaleźć motywy roślinne, abstrakcyjne lub geometryczne.

Zaletą drzwi szklanych jest to, że oprócz koloru możemy wybrać stopień ich przejrzystości. Najwyższą charakteryzują się szyby z kryształu fazowanego. Większą prywatność zagwarantuje natomiast szkło matowe (piaskowane, trawione) i ornamentowe.

Podwójne drzwi wewnętrzne z kolekcji Vinci marki Asilo w systemie bezprzylgowym
Podwójne drzwi z kolekcji Vinci marki Asilo w systemie bezprzylgowym. Pokryte matowym lakierem ekologicznym. Szkło matowe z pozornymi szprosami (szkło przezroczyste). Dostępne też w wersji pojedynczej oraz wykończone fornirem. (fot. Entra)
Zestawy z drzwiami w postaci przesuwanej tafli szkła, w systemie pojedynczym i podwójnym, z ościeżnicą
Zestawy z drzwiami w postaci przesuwanej tafli szkła, w systemie pojedynczym i podwójnym, z ościeżnicą. (fot. Eclisse)
Szklane drzwi przesuwne z kolekcji Wave, wykonywane na zamówienie
Szklane drzwi przesuwne z kolekcji Wave, wykonywane na zamówienie. Prosty wygląd to w rzeczywistości wynik nowatorskiej konstrukcji profili aluminiowych. Drzwi mają unikalny uchwyt i zamek magnetyczny. (fot. Longhi)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Komentarze

Elfir
04-07-2023 20:13
Dnia 20.06.2023 o 21:25, Swierol napisał: Nie radzę kupować drzwi sosnowych w marketach. Wystarczy podejść, zobaczyć, dotknąć i czar pryska, nawet przy tak niskiej cenie. W czwartek mi przywieźli drzwi sosnowe z mazur. ładny wzór, jakość zadowalająca cena 1100zł ...
Swierol
20-06-2023 21:25
Dnia 23.02.2022 o 14:29, Budujemy Dom - budownictwo i wnętrza napisał:   Stosunkowo niedrogie są drzwi sosnowe do samodzielnego wykończenia lakierem lub farbą. W marketach można je kupić za ok. 350 zł Nie radzę kupować drzwi sosnowych w marketach. ...
retrofood
23-02-2022 19:10
3 godziny temu, Elfir napisał: ale łatwiej o ślady wałka. Akrylowe łatwiej rozprowadzić.    To zależy jaki wałek. 
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz