Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Zobacz popularne trendy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Zobacz popularne trendy

Jeśli je dobrze wybierzemy, możemy być z siebie dumni. To dlatego, że drzwi wewnętrzne muszą dobrze pełnić swoją funkcję, a na dodatek świetnie wyglądać z obu stron i w obu pomieszczeniach naraz.

Jak kupić drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych to zawsze spore wyzwanie. Początkowo odpowiadamy sobie na podstawowe pytania o kolor skrzydeł i ościeżnic oraz sposób wykończenia i styl, a w miarę zgłębiania tematu, pojawiają się nowe niewiadome. Zazwyczaj najszybciej znajdziemy odpowiedzi, jeśli udamy się do salonu specjalizującego się w sprzedaży i montażu drzwi.

Paradoksalnie trudniej jest, gdy wybieramy prostą drogę - kupujemy drzwi stosunkowo tanie i od ręki w markecie budowlanym. Raczej nie możemy liczyć tu na pełną fachową pomoc i od momentu kupna jesteśmy zdani na siebie. Tymczasem salon oferuje także montaż i ewentualne przeróbki, mające na celu dostosowanie skrzydła bądź ościeżnicy do otworu drzwiowego. Ponadto - gdy zamawiamy drzwi razem z montażem - zapłacimy za wszystko niższy podatek VAT. Co tak naprawdę bardziej się opłaca? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że markety oferują modele niedrogie, ale podstawowe. Dopiero wizyta w salonie pomoże zrozumieć, że do wyboru mamy oryginalne formy, wachlarz kolorów oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Jest też niezbędna, jeśli zależy nam na oryginalnych, dopasowanych do drzwi okuciach.

Drzwi wewnętrzne z linii Classic Lux
Drzwi z linii Classic Lux. Ramiak drewniany obłożony wytłoczonymi malowanymi płytami (kolory z palety RAL), wypełnienie o strukturze plastra miodu. (fot. Pol-Skone)
Drzwi wewnętrzne Tetris z kolekcji Rasa marki Romagnoli
Drzwi Tetris z kolekcji Rasa marki Romagnoli. Pokryte są dębowym fornirem, który tworzy efektowny wzór. Matowy lakier podkreśla piękno drewna i zachowuje jego fakturę. (fot. Galeria Flader)
Drzwi wewnętrzne Foresta na bazie litego drewna, pokryte fornirem i lakierem ekologicznym
Drzwi Foresta na bazie litego drewna, pokryte fornirem i lakierem ekologicznym. Dostępne w 4 kolorach naturalnego drewna. (fot. Vox)
Drzwi wewnętrzne Inovo - skrzydło ma efektownie zaokrąglone krawędzie przy szybach, wykonane jest z płyty MDF i wykończone okleiną lub folią 3D
Drzwi Inovo - skrzydło ma efektownie zaokrąglone krawędzie przy szybach, wykonane jest z płyty MDF i wykończone okleiną lub folią 3D. (fot. Vox)

Wybieramy drzwi wewnętrzne - syntetyki kontra natura

Materiał, kolor i forma skrzydła są elementami, które najbardziej przykuwają naszą uwagę, pozwalając nam choć przez chwilę nie myśleć o szczegółach technicznych. Może i słusznie, bo drzwi przede wszystkim muszą się nam podobać i pasować do stylu wnętrza. Wszak są niczym mebel, który wraz z innym elementami wyposażenia powinien tworzyć spójną całość.

Jednym z elementów decydujących o charakterze skrzydła jest materiał, z którego powstało. Generalnie do wyboru mamy drewno impregnowane lub lakierowane oraz płytę drewnopochodną (MDF i HDF) pokrytą fornirem, laminatem lub okleiną syntetyczną. Trzecie rozwiązanie to szkło oraz jego połączenia z metalem i drewnem.

Najpopularniejsze są laminaty i okleiny syntetyczne, które charakteryzują się bogatą paletą barw i wzorów. Dekory naśladujące drewno kreują atmosferę ciepła i przytulności, sprawdzają się w tradycyjnych aranżacjach, ale też skutecznie łagodzą chłodny minimalizm. Ich charakter często podkreślony jest fakturą drewna.

Laminaty i okleiny syntetyczne - mimo niewątpliwych walorów - nie przekonają do siebie zwolenników klasycznej elegancji i szlachetnych materiałów. Oni wybiorą raczej finezyjne zdobienia oraz fornir, a także rozwiązania zaskakujące, takie jak pikowanie powierzchni skrzydła skórą lub pokrywanie jej cieniutkimi płytami kamienia naturalnego.

Stylizowane drzwi wewnętrzne z linii Exclusive
Stylizowane drzwi z linii Exclusive. W głębi pełne drzwi EXC 01P - M 03, na pierwszym planie przeszklone, model EXC 02S - M 03. Konstrukcja pełnych drzwi składa się z drewnianej ramy i wysokiej jakości płyty stolarskiej. (fot. Moric)
Drzwi wewnętrzne z kolekcji Glass
Wspaniałe drzwi z kolekcji Glass. Połączenie rzeźbionej drewnianej ościeżnicy z taflą szkła, na której metodą piaskowania uzyskano efektowny klasyczny wzór (MG31B). (fot. Moric)
Drzwi wewnętrzne Compact z klasycznej linii marki Swedoor o starannie wykonanych przeszkleniach i szprosach
Drzwi Compact z klasycznej linii marki Swedoor o starannie wykonanych przeszkleniach i szprosach, oparte na ramiaku MDF. Dostępne są w gamie odcieni bieli. (fot. Grupa S-BCC)

Wybieramy ościeżnicę

Choć wygląd drzwi jest istotny, to w końcu musimy też wziąć pod uwagę możliwości techniczne. Wielkość otworu wejściowego, a także grubość muru mają wpływ na wybór skrzydła i ościeżnicy.

Najprostszy typ to ościeżnica stała, która nadaje się tylko do ściany o typowej grubości 6-10 cm. Ościeżnicę regulowaną można montować w nietypowych otworach drzwiowych, ale pod warunkiem, że grubość muru wynosi co najmniej 7,5 cm. Jednak zwolennicy oryginalnych rozwiązań z pewnością zainteresują się ościeżnicą bezprzylgową. Rezygnacja z przylgi wymusza bowiem ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła.

Innym modnym rozwiązaniem są drzwi z ukrytymi ościeżnicami, w których skrzydło zlicowane jest ze ścianą. Jeśli skrzydło i ścianę wykończymy w ten sam sposób, widoczna będzie tylko linia oddzielająca skrzydło od ściany i klamka. Zawiasy takich drzwi są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę i widać je dopiero po otworzeniu drzwi. Niewidoczna pozostaje ościeżnica, którą przykrywa się tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową, a opaska wokół drzwi staje się niepotrzebna.

Decyzję o zamontowaniu drzwi z ukrytą ościeżnicą warto podjąć na wczesnym etapie wykańczania domu czy remontu, bowiem pociąga ona za sobą konieczność przygotowania ściany.

Nowoczesne drzwi PIU Invisible Line z ukrytą ościeżnicą aluminiową i skrzydłem w drewnianej konstrukcji do malowania lub tapetowania (na zdjęciu)
Nowoczesne drzwi PIU Invisible Line z ukrytą ościeżnicą aluminiową i skrzydłem w drewnianej konstrukcji do malowania lub tapetowania (na zdjęciu). Dostępne w 2 grubościach, wysokości od 206 do 240 cm i w 3 szerokościach. (fot. PIU Design)
Drzwi ukryte Linate Zero marki Asilo, które licują się z powierzchnią ściany, bez ościeżnicy
Drzwi ukryte Linate Zero marki Asilo, które licują się z powierzchnią ściany, bez ościeżnicy. Można je samodzielnie wytapetować albo pomalować na dowolny kolor. Skrzydło wykonane z MDF wypełnionej płytą porowatą o wysokiej izolacyjności akustycznej. (fot. Entra)
Zestawy z drzwiami w systemie pojedynczym i podwójnym bezościeżnicowym.
Zestawy z drzwiami w systemie pojedynczym i podwójnym bezościeżnicowym. Drzwi zamontowano w kasetach Syntesis, które chowane są w ścianach karton-gips i pozwalają na umieszczenie okablowania. (fot. Eclisse)

Zalety szklanych drzwi

Alternatywnym dla drewna i płyt drewnopochodnych materiałem jest szkło. Szklane drzwi to doskonałe rozwiązanie do wnętrz, w których brakuje światła dziennego, lecz rzadko się na nie decydujemy z obawy, że będą kojarzyły się z biurem lub wprowadzą do wnętrza chłodną estetykę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jednak szklane drzwi z powodzeniem mogą funkcjonować w klasycznym domu. Wszystko zależy od formy i materiału, z którym szkło zostanie skojarzone. Ujęte w drewniane stylowe ramy stworzy klimat elegancji i luksusu, natomiast połączone z chłodnym aluminium i efektownymi metalowymi okuciami będzie kojarzyło się z loftem. Ponadto charakter wnętrza można doskonale podkreślić za pomocą szkła dekorowanego - u producentów drzwi można zazwyczaj znaleźć motywy roślinne, abstrakcyjne lub geometryczne.

Zaletą drzwi szklanych jest to, że oprócz koloru możemy wybrać stopień ich przejrzystości. Najwyższą charakteryzują się szyby z kryształu fazowanego. Większą prywatność zagwarantuje natomiast szkło matowe (piaskowane, trawione) i ornamentowe.

Podwójne drzwi wewnętrzne z kolekcji Vinci marki Asilo w systemie bezprzylgowym
Podwójne drzwi z kolekcji Vinci marki Asilo w systemie bezprzylgowym. Pokryte matowym lakierem ekologicznym. Szkło matowe z pozornymi szprosami (szkło przezroczyste). Dostępne też w wersji pojedynczej oraz wykończone fornirem. (fot. Entra)
Zestawy z drzwiami w postaci przesuwanej tafli szkła, w systemie pojedynczym i podwójnym, z ościeżnicą
Zestawy z drzwiami w postaci przesuwanej tafli szkła, w systemie pojedynczym i podwójnym, z ościeżnicą. (fot. Eclisse)
Szklane drzwi przesuwne z kolekcji Wave, wykonywane na zamówienie
Szklane drzwi przesuwne z kolekcji Wave, wykonywane na zamówienie. Prosty wygląd to w rzeczywistości wynik nowatorskiej konstrukcji profili aluminiowych. Drzwi mają unikalny uchwyt i zamek magnetyczny. (fot. Longhi)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość lenka

22 Paź 2018, 18:46

dobry montaż to kluczowa kwestia przy montażu drzwi wejściowych, nie jest niestety łatwo o znalezienie dobrej ekipy remontowej

time image

24 Cze 2018, 18:00

2 godziny temu, Gość klon napisał: Napisałby ktoś o drzwich dla ludzi co budują sami domy i nie zarabiają 20 tyś miesięcznie , nie zaplcę za komplet drzwi z ościeżnicą do mojego domu za 50 tyś ( bo za tyle to Ja postawiłem dom . Proszę bardzo. http://voster.pl/ Swoje ...

time image

Gość klon

24 Cze 2018, 15:41

Napisałby ktoś o drzwich dla ludzi co budują sami domy i nie zarabiają 20 tyś miesięcznie , nie zaplcę za komplet drzwi z ościeżnicą do mojego domu za 50 tyś ( bo za tyle to Ja postawiłem dom .

time image

27 Paź 2012, 21:22

Cytat A ja mysle, ze wybor drzwi to jeden z najciezszych tematow... Rowniez ze wzgledu na ceny. :( dokładnie, dobre drzwi są w masakrycznych cenach, a i to nie jest gwarancją jakości...

time image

05 Wrz 2012, 21:34

Cytat Chyba, że mowa była o cenie netto Szczerze to wątpię, to są zagrania sklepów. ile klientów na 100 wie na czym to polega ? 20 może 30 a 15 % rabatu w oczy się rzuca, a rzadko który wie że tak naprawdę nic nie dostaje

time image

05 Wrz 2012, 14:49

Chyba, że mowa była o cenie netto

time image

05 Wrz 2012, 14:45

Cytat Kupowaliście drzwi rok temu, jak zmieniły się ceny tych produktów, czy zaobserwowaliście wzrost cen ?Czy kiedyś również dostępne były promocje, zniżki, wyprzedaże, w takim samym stopniu jak teraz? Obecnie sklepy oferują nam np ...

time image

04 Wrz 2012, 07:30

Cytat http://www.youtube.com/watch?v=yLmKtqDfIhE Kupowaliście drzwi rok temu, jak zmieniły się ceny tych produktów, czy zaobserwowaliście wzrost cen ?Czy kiedyś również dostępne były promocje, zniżki, wyprzedaże, w takim samym ...

time image

04 Kwi 2011, 23:41

http://www.youtube.com/watch?v=yLmKtqDfIhE

time image

Gość megan

04 Kwi 2011, 11:34

Kupując drzwi już jakiś czas temu kierowaliśmy się jakością i ceną. Wybór naprawdę nie jest aż taki łatwy, ponieważ drzwi muszą być na tyle solidne, żeby wytrzymały lata, na tyle uniwersalne aby nie wyszły zbyt szybko z mody, ale też na tyle rozsądne cenowo, aby było kogoś ...

time image

06 Mar 2011, 19:52

Temat drzwi rzeczywiście j=nie jest prosty. Dla ludzi, którzy już mają mętlik polecam skorzystać z dużego sieciowego producenta. Nie pojawił się od razu, musiał zapracować na swoją opinię i sprzedaż. Stąd też w takich sieciach najczęściej można spotkać fachowca i dobry towar.Pozdrawiam

time image

05 Mar 2011, 11:32

Posiadam naścienne drzwi przesuwne od kilkunastu lat i jestem bardzo zadowolony.

time image

Gość ELIT

25 Lut 2011, 16:10

zdjęcie w tekscie drzwi chowane do kasety nie jest zdjeciem drzwi DRE tylko DEWRO.Sprzedaje te drzwi z powodzeniem wiele lat.Dewro ma perfekcyjnie dopracowany system drzwi przesuwnych zarowno chowanych do kaset jak i system nascienny

time image

Gość malgorzatta

27 Wrz 2010, 19:11

A ja mam (a raczej moja córa) te drzwi na samej górze . Drzwi, które są jednocześnie tablicą do malowania i tablicą magnetyczną są świetnym uzupełnienie pokoju dzieciecego..

time image

03 Wrz 2010, 14:51

Wybrać drzwi rzeczywiście nie jest łatwo, gdyż jest to inwestycja na wiele lat, a moda sie zmienia. Dlatego uważam, że powinny pasowac do obecnego wystroju mieszkania, ale jednoczesnie być uniwersalne. Sama ostatnio zmagałam sie z tym tematem (drzwi do łazienki), więc wiem ile to ...

time image

30 Sie 2010, 20:09

A ja mysle, ze wybor drzwi to jeden z najciezszych tematow... Rowniez ze wzgledu na ceny.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje