Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Zobacz popularne trendy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakie wybrać drzwi wewnętrzne? Zobacz popularne trendy

Jeśli je dobrze wybierzemy, możemy być z siebie dumni. To dlatego, że drzwi wewnętrzne muszą dobrze pełnić swoją funkcję, a na dodatek świetnie wyglądać z obu stron i w obu pomieszczeniach naraz.

Jak kupić drzwi wewnętrzne?

Wybór drzwi wewnętrznych to zawsze spore wyzwanie. Początkowo odpowiadamy sobie na podstawowe pytania o kolor skrzydeł i ościeżnic oraz sposób wykończenia i styl, a w miarę zgłębiania tematu, pojawiają się nowe niewiadome. Zazwyczaj najszybciej znajdziemy odpowiedzi, jeśli udamy się do salonu specjalizującego się w sprzedaży i montażu drzwi.

Paradoksalnie trudniej jest, gdy wybieramy prostą drogę - kupujemy drzwi stosunkowo tanie i od ręki w markecie budowlanym. Raczej nie możemy liczyć tu na pełną fachową pomoc i od momentu kupna jesteśmy zdani na siebie. Tymczasem salon oferuje także montaż i ewentualne przeróbki, mające na celu dostosowanie skrzydła bądź ościeżnicy do otworu drzwiowego. Ponadto - gdy zamawiamy drzwi razem z montażem - zapłacimy za wszystko niższy podatek VAT. Co tak naprawdę bardziej się opłaca? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami.

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że markety oferują modele niedrogie, ale podstawowe. Dopiero wizyta w salonie pomoże zrozumieć, że do wyboru mamy oryginalne formy, wachlarz kolorów oraz najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Jest też niezbędna, jeśli zależy nam na oryginalnych, dopasowanych do drzwi okuciach.

Drzwi wewnętrzne z linii Classic Lux
Drzwi z linii Classic Lux. Ramiak drewniany obłożony wytłoczonymi malowanymi płytami (kolory z palety RAL), wypełnienie o strukturze plastra miodu. (fot. Pol-Skone)
Drzwi wewnętrzne Tetris z kolekcji Rasa marki Romagnoli
Drzwi Tetris z kolekcji Rasa marki Romagnoli. Pokryte są dębowym fornirem, który tworzy efektowny wzór. Matowy lakier podkreśla piękno drewna i zachowuje jego fakturę. (fot. Galeria Flader)
Drzwi wewnętrzne Foresta na bazie litego drewna, pokryte fornirem i lakierem ekologicznym
Drzwi Foresta na bazie litego drewna, pokryte fornirem i lakierem ekologicznym. Dostępne w 4 kolorach naturalnego drewna. (fot. Vox)
Drzwi wewnętrzne Inovo - skrzydło ma efektownie zaokrąglone krawędzie przy szybach, wykonane jest z płyty MDF i wykończone okleiną lub folią 3D
Drzwi Inovo - skrzydło ma efektownie zaokrąglone krawędzie przy szybach, wykonane jest z płyty MDF i wykończone okleiną lub folią 3D. (fot. Vox)

Wybieramy drzwi wewnętrzne - syntetyki kontra natura

Materiał, kolor i forma skrzydła są elementami, które najbardziej przykuwają naszą uwagę, pozwalając nam choć przez chwilę nie myśleć o szczegółach technicznych. Może i słusznie, bo drzwi przede wszystkim muszą się nam podobać i pasować do stylu wnętrza. Wszak są niczym mebel, który wraz z innym elementami wyposażenia powinien tworzyć spójną całość.

Jednym z elementów decydujących o charakterze skrzydła jest materiał, z którego powstało. Generalnie do wyboru mamy drewno impregnowane lub lakierowane oraz płytę drewnopochodną (MDF i HDF) pokrytą fornirem, laminatem lub okleiną syntetyczną. Trzecie rozwiązanie to szkło oraz jego połączenia z metalem i drewnem.

Najpopularniejsze są laminaty i okleiny syntetyczne, które charakteryzują się bogatą paletą barw i wzorów. Dekory naśladujące drewno kreują atmosferę ciepła i przytulności, sprawdzają się w tradycyjnych aranżacjach, ale też skutecznie łagodzą chłodny minimalizm. Ich charakter często podkreślony jest fakturą drewna.

Laminaty i okleiny syntetyczne - mimo niewątpliwych walorów - nie przekonają do siebie zwolenników klasycznej elegancji i szlachetnych materiałów. Oni wybiorą raczej finezyjne zdobienia oraz fornir, a także rozwiązania zaskakujące, takie jak pikowanie powierzchni skrzydła skórą lub pokrywanie jej cieniutkimi płytami kamienia naturalnego.

Stylizowane drzwi wewnętrzne z linii Exclusive
Stylizowane drzwi z linii Exclusive. W głębi pełne drzwi EXC 01P - M 03, na pierwszym planie przeszklone, model EXC 02S - M 03. Konstrukcja pełnych drzwi składa się z drewnianej ramy i wysokiej jakości płyty stolarskiej. (fot. Moric)
Drzwi wewnętrzne z kolekcji Glass
Wspaniałe drzwi z kolekcji Glass. Połączenie rzeźbionej drewnianej ościeżnicy z taflą szkła, na której metodą piaskowania uzyskano efektowny klasyczny wzór (MG31B). (fot. Moric)
Drzwi wewnętrzne Compact z klasycznej linii marki Swedoor o starannie wykonanych przeszkleniach i szprosach
Drzwi Compact z klasycznej linii marki Swedoor o starannie wykonanych przeszkleniach i szprosach, oparte na ramiaku MDF. Dostępne są w gamie odcieni bieli. (fot. Grupa S-BCC)

Wybieramy ościeżnicę

Choć wygląd drzwi jest istotny, to w końcu musimy też wziąć pod uwagę możliwości techniczne. Wielkość otworu wejściowego, a także grubość muru mają wpływ na wybór skrzydła i ościeżnicy.

Najprostszy typ to ościeżnica stała, która nadaje się tylko do ściany o typowej grubości 6-10 cm. Ościeżnicę regulowaną można montować w nietypowych otworach drzwiowych, ale pod warunkiem, że grubość muru wynosi co najmniej 7,5 cm. Jednak zwolennicy oryginalnych rozwiązań z pewnością zainteresują się ościeżnicą bezprzylgową. Rezygnacja z przylgi wymusza bowiem ukrycie zawiasów wewnątrz skrzydła.

Innym modnym rozwiązaniem są drzwi z ukrytymi ościeżnicami, w których skrzydło zlicowane jest ze ścianą. Jeśli skrzydło i ścianę wykończymy w ten sam sposób, widoczna będzie tylko linia oddzielająca skrzydło od ściany i klamka. Zawiasy takich drzwi są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę i widać je dopiero po otworzeniu drzwi. Niewidoczna pozostaje ościeżnica, którą przykrywa się tynkiem lub płytą gipsowo-kartonową, a opaska wokół drzwi staje się niepotrzebna.

Decyzję o zamontowaniu drzwi z ukrytą ościeżnicą warto podjąć na wczesnym etapie wykańczania domu czy remontu, bowiem pociąga ona za sobą konieczność przygotowania ściany.

Nowoczesne drzwi PIU Invisible Line z ukrytą ościeżnicą aluminiową i skrzydłem w drewnianej konstrukcji do malowania lub tapetowania (na zdjęciu)
Nowoczesne drzwi PIU Invisible Line z ukrytą ościeżnicą aluminiową i skrzydłem w drewnianej konstrukcji do malowania lub tapetowania (na zdjęciu). Dostępne w 2 grubościach, wysokości od 206 do 240 cm i w 3 szerokościach. (fot. PIU Design)
Drzwi ukryte Linate Zero marki Asilo, które licują się z powierzchnią ściany, bez ościeżnicy
Drzwi ukryte Linate Zero marki Asilo, które licują się z powierzchnią ściany, bez ościeżnicy. Można je samodzielnie wytapetować albo pomalować na dowolny kolor. Skrzydło wykonane z MDF wypełnionej płytą porowatą o wysokiej izolacyjności akustycznej. (fot. Entra)
Zestawy z drzwiami w systemie pojedynczym i podwójnym bezościeżnicowym.
Zestawy z drzwiami w systemie pojedynczym i podwójnym bezościeżnicowym. Drzwi zamontowano w kasetach Syntesis, które chowane są w ścianach karton-gips i pozwalają na umieszczenie okablowania. (fot. Eclisse)

Zalety szklanych drzwi

Alternatywnym dla drewna i płyt drewnopochodnych materiałem jest szkło. Szklane drzwi to doskonałe rozwiązanie do wnętrz, w których brakuje światła dziennego, lecz rzadko się na nie decydujemy z obawy, że będą kojarzyły się z biurem lub wprowadzą do wnętrza chłodną estetykę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jednak szklane drzwi z powodzeniem mogą funkcjonować w klasycznym domu. Wszystko zależy od formy i materiału, z którym szkło zostanie skojarzone. Ujęte w drewniane stylowe ramy stworzy klimat elegancji i luksusu, natomiast połączone z chłodnym aluminium i efektownymi metalowymi okuciami będzie kojarzyło się z loftem. Ponadto charakter wnętrza można doskonale podkreślić za pomocą szkła dekorowanego - u producentów drzwi można zazwyczaj znaleźć motywy roślinne, abstrakcyjne lub geometryczne.

Zaletą drzwi szklanych jest to, że oprócz koloru możemy wybrać stopień ich przejrzystości. Najwyższą charakteryzują się szyby z kryształu fazowanego. Większą prywatność zagwarantuje natomiast szkło matowe (piaskowane, trawione) i ornamentowe.

Podwójne drzwi wewnętrzne z kolekcji Vinci marki Asilo w systemie bezprzylgowym
Podwójne drzwi z kolekcji Vinci marki Asilo w systemie bezprzylgowym. Pokryte matowym lakierem ekologicznym. Szkło matowe z pozornymi szprosami (szkło przezroczyste). Dostępne też w wersji pojedynczej oraz wykończone fornirem. (fot. Entra)
Zestawy z drzwiami w postaci przesuwanej tafli szkła, w systemie pojedynczym i podwójnym, z ościeżnicą
Zestawy z drzwiami w postaci przesuwanej tafli szkła, w systemie pojedynczym i podwójnym, z ościeżnicą. (fot. Eclisse)
Szklane drzwi przesuwne z kolekcji Wave, wykonywane na zamówienie
Szklane drzwi przesuwne z kolekcji Wave, wykonywane na zamówienie. Prosty wygląd to w rzeczywistości wynik nowatorskiej konstrukcji profili aluminiowych. Drzwi mają unikalny uchwyt i zamek magnetyczny. (fot. Longhi)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość lenka

22 Paź 2018, 18:46

dobry montaż to kluczowa kwestia przy montażu drzwi wejściowych, nie jest niestety łatwo o znalezienie dobrej ekipy remontowej

time image

24 Cze 2018, 18:00

2 godziny temu, Gość klon napisał: Napisałby ktoś o drzwich dla ludzi co budują sami domy i nie zarabiają 20 tyś miesięcznie , nie zaplcę za komplet drzwi z ościeżnicą do mojego domu za 50 tyś ( bo za tyle to Ja postawiłem dom . Proszę bardzo. http://voster.pl/ Swoje ...

time image

Gość klon

24 Cze 2018, 15:41

Napisałby ktoś o drzwich dla ludzi co budują sami domy i nie zarabiają 20 tyś miesięcznie , nie zaplcę za komplet drzwi z ościeżnicą do mojego domu za 50 tyś ( bo za tyle to Ja postawiłem dom .

time image

27 Paź 2012, 21:22

Cytat A ja mysle, ze wybor drzwi to jeden z najciezszych tematow... Rowniez ze wzgledu na ceny. :( dokładnie, dobre drzwi są w masakrycznych cenach, a i to nie jest gwarancją jakości...

time image

05 Wrz 2012, 21:34

Cytat Chyba, że mowa była o cenie netto Szczerze to wątpię, to są zagrania sklepów. ile klientów na 100 wie na czym to polega ? 20 może 30 a 15 % rabatu w oczy się rzuca, a rzadko który wie że tak naprawdę nic nie dostaje

time image

05 Wrz 2012, 14:49

Chyba, że mowa była o cenie netto

time image

05 Wrz 2012, 14:45

Cytat Kupowaliście drzwi rok temu, jak zmieniły się ceny tych produktów, czy zaobserwowaliście wzrost cen ?Czy kiedyś również dostępne były promocje, zniżki, wyprzedaże, w takim samym stopniu jak teraz? Obecnie sklepy oferują nam np ...

time image

04 Wrz 2012, 07:30

Cytat http://www.youtube.com/watch?v=yLmKtqDfIhE Kupowaliście drzwi rok temu, jak zmieniły się ceny tych produktów, czy zaobserwowaliście wzrost cen ?Czy kiedyś również dostępne były promocje, zniżki, wyprzedaże, w takim samym ...

time image

04 Kwi 2011, 23:41

http://www.youtube.com/watch?v=yLmKtqDfIhE

time image

Gość megan

04 Kwi 2011, 11:34

Kupując drzwi już jakiś czas temu kierowaliśmy się jakością i ceną. Wybór naprawdę nie jest aż taki łatwy, ponieważ drzwi muszą być na tyle solidne, żeby wytrzymały lata, na tyle uniwersalne aby nie wyszły zbyt szybko z mody, ale też na tyle rozsądne cenowo, aby było kogoś ...

time image

06 Mar 2011, 19:52

Temat drzwi rzeczywiście j=nie jest prosty. Dla ludzi, którzy już mają mętlik polecam skorzystać z dużego sieciowego producenta. Nie pojawił się od razu, musiał zapracować na swoją opinię i sprzedaż. Stąd też w takich sieciach najczęściej można spotkać fachowca i dobry towar.Pozdrawiam

time image

05 Mar 2011, 11:32

Posiadam naścienne drzwi przesuwne od kilkunastu lat i jestem bardzo zadowolony.

time image

Gość ELIT

25 Lut 2011, 16:10

zdjęcie w tekscie drzwi chowane do kasety nie jest zdjeciem drzwi DRE tylko DEWRO.Sprzedaje te drzwi z powodzeniem wiele lat.Dewro ma perfekcyjnie dopracowany system drzwi przesuwnych zarowno chowanych do kaset jak i system nascienny

time image

Gość malgorzatta

27 Wrz 2010, 19:11

A ja mam (a raczej moja córa) te drzwi na samej górze . Drzwi, które są jednocześnie tablicą do malowania i tablicą magnetyczną są świetnym uzupełnienie pokoju dzieciecego..

time image

03 Wrz 2010, 14:51

Wybrać drzwi rzeczywiście nie jest łatwo, gdyż jest to inwestycja na wiele lat, a moda sie zmienia. Dlatego uważam, że powinny pasowac do obecnego wystroju mieszkania, ale jednoczesnie być uniwersalne. Sama ostatnio zmagałam sie z tym tematem (drzwi do łazienki), więc wiem ile to ...

time image

30 Sie 2010, 20:09

A ja mysle, ze wybor drzwi to jeden z najciezszych tematow... Rowniez ze wzgledu na ceny.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje