Dlaczego kot sika do łóżka?

Dlaczego kot sika do łóżka?

Nie każdy kot sika posłusznie do kuwety mimo tego, że została ona wyposażona w pachnący żwirek. Często bywa tak, że jego ulubionym miejscem załatwiania się jest nasze łóżko. Wówczas to zazwyczaj bardzo mocno złościmy się na naszego pupila.

Streszczenie artykułu
Niektóre koty mogą mieć problem z używaniem kuwety, co może wynikać z różnych przyczyn. Młode koty oddzielone za wcześnie od matki mogą szukać ciepła i bezpieczeństwa w łóżku, które kojarzy im się z gniazdem. Dorosłe koty mogą sikać do łóżka z powodu lęku lub przewlekłego stresu. Inne przyczyny to zmiany w domu, takie jak odejście lokatora, obecność innych kotów poza domem, czy remonty, a także silne przywiązanie do opiekuna, które może skłonić kota do zostawiania moczu jako "niespodzianki". Aby zaradzić problemowi, należy sprawdzić czy kuweta jest czysta, odpowiednio umieszczona i czy nie jest czyszczona środkami o mocnym zapachu. Jeśli problem się powtarza, wizyta u weterynarza może być niezbędna, aby wykluczyć problemy zdrowotne. W celu zniechęcenia kota do sikania w łóżku warto zadbać o minimalizację stresu, zapewnić bezpieczeństwo i komfort, oraz otoczyć kota znajomymi zapachami. Możliwe jest również zastosowanie ziołowych środków uspokajających lub zapewnienie towarzystwa dla samotnego kota. W skrajnych przypadkach można zamknąć dostęp do sypialni lub przenieść kuwetę do tego pomieszczenia. Użycie folii na łóżko może również pomóc w ochronie przed zabrudzeniami, a specjalne spraye neutralizujące zapach ułatwią utrzymanie czystości i świeżości.

Przyczyn tego zjawiska może być kilka. W przypadku młodych kociąt może to być spowodowane zbyt wczesnym odłączeniem ich od matki. Małym kotkom łóżko kojarzy się z przytulanym gniazdem, do którego zwykły załatwiać się zanim pojawił się u nich odruch poszukiwania odpowiedniego do tego celu podłoża.

Z kolei w przypadku dorosłych zwierząt sikanie do łóżka może być spowodowane występowaniem u nich lęku, który z czasem przeraża się w przewlekły stres. W takiej sytuacji bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej wyeliminować czynnik stresogenny.

Przyczyną sikania do łóżka może też być odejście jednego z lokatorów, drażnienie pupila przez inne koty zza okna czy hałaśliwy remont u sąsiada.

Kot może też sikać w łóżko, silna tęsknota za opiekunem. Gdy czuje do niego silną więź, to wówczas często przygotowuje dla niego "niespodziankę" w postaci moczu w łóżku. 

Co zrobić, gdy kot sika w łóżko?

Najważniejsze jest to, aby ustalić przyczynę tego nieprzyjemnego zjawiska. W tym celu warto upewnić się czy kuweta:

  • jest czysta,
  • jest postawiona w miejscu do którego kot ma łatwy dostęp,
  • nie znajduje się blisko jedzenia,
  • nie jest czyszczona preparatem o intensywnym zapachu,
  • nie jest za mała,
  • nie jest za wysoka,
  • nie jest wypełniona ostrym żwirkiem, który wbija się w kocie łapki.

Gdy problem niekorzystania z kuwety pojawia się notorycznie, to wówczas warto pójść ze swym pupilem do lekarza, gdyż może to być spowodowane osłabieniem, bólem lub złym funkcjonowaniem organizmu naszego czworonożnego przyjaciela.

Jak zniechęcić kota do sikania w łóżko?

Gdy przyczyną sikania w łóżko jest stres, to wówczas należy zadbać o to, aby go zminimalizować. Bardzo ważne jest, aby zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa oraz zadbać o to, aby czuł się komfortowo.

Warto go otoczyć znajomymi zapachami oraz poświęcać dużo czasu. Dobrym pomysłem jest również podanie mu ziołowych środków uspokajających.

Kiedy powodem sikania w łóżko jest samotność naszego pupila, to trzeba postarać się o to, aby nie został sam w domu. A jeśli jest to niemożliwe to warto mu sprawić mu kociego towarzysza.

Gdy przyczyną jest mocne przywiązanie, to można zamknąć drzwi do sypialni i i pozostawić w korytarzu będący naszą namiastką kocyk. Jeśli sypialnia jest ulubionym miejscem kociaka, to czasem wystarczy przenieść kuwetę do tego pomieszczenia, aby nie psocił w łóżku.

Warto też przykryć je folią, gdyż może ona odstraszyć kota od sikania w łóżko a jeśli nie to na pewno ułatwi sprzątanie. A w celu wyeliminowaniu brzydkiego zapachu warto sięgnąć po odpowiedni preparat w sprayu.

Opracowanie: Natalia Karaskiewicz

Fotografia otwierająca: pixabay.com

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Dlaczego koty sikają poza kuwetą?

    Koty mogą sikać poza kuwetą z różnych przyczyn, w tym zbyt wczesne odłączenie młodych kotów od matki, co sprawia, że łóżko może kojarzyć się z gniazdem, lęk i przewlekły stres u dorosłych kotów, zmiany w otoczeniu jak odejście lokatora, drażnienie przez inne koty, czy hałaśliwy remont. Dodatkowo, silna więź z opiekunem może skłonić kota do zostawiania "niespodzianki" w łóżku.
  • Jakie są kluczowe czynniki dotyczące właściwej kuwety dla kota?

    Aby kuweta była odpowiednia, powinna być czysta, łatwo dostępna, nieumieszczona blisko jedzenia, nieczyszczona preparatami o intensywnym zapachu, dostosowana rozmiarem do kota oraz wypełniona odpowiednim żwirkiem, który nie jest ostry i nie wbija się w łapki.
  • Co robić, gdy kot regularnie nie korzysta z kuwety?

    W takiej sytuacji zalecana jest wizyta u weterynarza, aby wykluczyć problemy zdrowotne jak osłabienie, ból, czy inne dysfunkcje organizmu.
  • Jak zniechęcić kota do sikania w łóżko?

    Aby zniechęcić kota do sikania w łóżko, należy zminimalizować stres, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa i komfort, otaczając go znajomymi zapachami i poświęcając mu dużo czasu. Pomocne mogą być także ziołowe środki uspokajające, a w przypadku silnego przywiązania warto zamknąć drzwi do sypialni lub przenieść kuwetę do tego pomieszczenia.
  • Jakie są sposoby na ułatwienie sprzątania po sikających kotach?

    Można użyć folii na łóżko, co odstraszy kota od sikania lub ułatwi sprzątanie. Do neutralizacji zapachów warto użyć odpowiednich preparatów w sprayu.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

retrofood
27-12-2022 20:33
1 godzinę temu, Gość Byku napisał:  tylko nie spłukuje jeszcze. To błąd! Ja bym tak leniwego kota nie trzymał. Nie chce spłukiwać to do lasu.   1 godzinę temu, vlad1431 napisał: U nas koty sobie same drzwi otwierają, także da się. ...
Gość Byku
27-12-2022 19:05
Jaki żwirek jaka kuweta, mój załatwia się do bidetu tylko nie spłukuje jeszcze.
vlad1431
27-12-2022 18:43
A jeśli mieszka na 11 piętrze, to też?U nas koty sobie same drzwi otwierają, także da się. A w takim wieżowcu potem tylko domofon na powrocie naciśnie i już jest w domu. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz