Chcę postawić ścianki z pustaków szklanych. Jakie są zasady stawiania takich ścian?

Chcę postawić ścianki z pustaków szklanych. Jakie są zasady stawiania takich ścian?

Ścianki tego typu budowane są najczęściej jako przegrody w łazienkach, kuchniach, w korytarzu, a także mogą stanowić dekoracyjny element wykończeniowy np. w salonie.

Wymiary pustaków szklanych

Pustaki szklane produkowane są w formie kwadratowych kształtek o wymiarach 19 cm x 19 cm lub 24 cm x 24 cm i grubości 8 cm, ze szkła bezbarwnego lub barwionego w masie na różne kolory, z powierzchnią gładką lub fakturowaną. Ze względu na stabilność ścianki w spoinach układane jest zbrojenie kotwione w murze i podłodze, a przy dużej wysokości również w suficie.

Montaż pustaków szklanych można przeprowadzić na kilka sposobów:

  • Na zaprawę - jest to tradycyjna metoda montażu pustaków z użyciem zaprawy cementowej z dodatkiem plastyfikatora oraz krzyżyków dystansowych. Ścianka szklana wymaga ułożenia zbrojenia w spoinach poziomych i pionowych z drutu o przekroju 5-6 mm. Można też użyć gotowego zbrojenia w formie kratki dostosowanego specjalnie do montażu pustaków szklanych. Zbrojenia pionowe układa się naprzemiennie od wewnętrznej i zewnętrznej strony, a w utrzymaniu równych spoin pomagają wstawiane w narożnikach krzyżaki. Po wymurowaniu ścianki na pełną wysokość usuwa się krzyżaki, a spoiny wypełnia barwną zaprawą do fug.
  • W profilach PVC - użycie profili z PVC eliminuje konieczność fugowania spoin między pustakami, a obramowanie tworzone jest przez profile krawędziowe. Na kolejnych warstwach pustaków najpierw układamy profil poziomy oraz zbrojenie, a następnie krótkie profile pionowe. Spoiwem jest zaprawa cementowa nałożona równo z wierzchem profilu. Profile krawędziowe powinny być przymocowane do boków otworu przez podkładki dystansowe, a powstałą szczelinę wypełnia się pianką montażową.
  • Na klipsy - ta technologia pozwala na ułożenie ścianki bez użycia zaprawy. Połączenie między pustakami zapewniają specjalne klipsy plastikowe oraz obramowanie połączone z elementami zbrojenia. Po ułożeniu pustaków "na sucho" spoiny wypełnia się masą silikonową, która pełni rolę spoiwa i uszczelnienia. Obramowanie z ocieplanych profili aluminiowych jest jednak drogie i wymaga wykonania otworów odwadniających.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Przegroda z pustaków szklanych - schemat wykonania

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • W jakich pomieszczeniach najczęściej buduje się ścianki z pustaków szklanych?

    Ścianki z pustaków szklanych najczęściej budowane są jako przegrody w łazienkach, kuchniach, korytarzach oraz mogą stanowić dekoracyjny element wykończeniowy np. w salonie.
  • Jakie są standardowe wymiary pustaków szklanych?

    Pustaki szklane produkowane są w formie kwadratowych kształtek o wymiarach 19 cm x 19 cm lub 24 cm x 24 cm i grubości 8 cm.
  • Jakie rodzaje powierzchni mogą mieć pustaki szklane?

    Pustaki szklane mogą mieć powierzchnię gładką lub fakturowaną.
  • Jakie są metody montażu pustaków szklanych?

    Montaż pustaków szklanych można przeprowadzić na trzy sposoby: na zaprawę, w profilach PVC, oraz na klipsy.
  • Jakie jest zastosowanie zbrojenia podczas montażu pustaków szklanych na zaprawę?

    Podczas montażu na zaprawę zbrojenie układa się w spoinach poziomych i pionowych, co zapewnia stabilność ścianki. Zbrojenie może być wykonane z drutu o przekroju 5-6 mm lub w formie gotowej kratki dostosowanej specjalnie do montażu pustaków szklanych.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz