Problem z ciśnieniem wody w deszczownicy - przyczyny i rozwiązanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Problem z ciśnieniem wody w deszczownicy - przyczyny i rozwiązanie

W kabinie prysznicowej zamontowaliśmy deszczownicę, ale nie jesteśmy zadowoleni z jej działania. W porównaniu z podobnym wyposażeniem w domu rodziców, strumień wody jest zbyt słaby, a woda nie uzyskuje pożądanej temperatury. Jakie są przyczyny takich problemów i jak można to poprawić?

aktualizacja: 2023-08-29 07:39:40

Odpowiedź eksperta: Do satysfakcjonującego korzystania z deszczownicy konieczne jest zapewnienie wydatku wody na poziomie 15-18 litrów na minutę przy ciśnieniu 3 barów, czyli około dwukrotnie większego, niż przy używaniu zwykłego natrysku. Dlatego wstępnie należy sprawdzić intensywność strumienia i ciśnienie dynamiczne na doprowadzeniu wody z instalacji.

Pomiar wydajności jest łatwy - wystarczy zmierzyć czas napełniania naczynia o znanej pojemności. Np. jeśli kubełek o pojemności 5 l napełni się w 20 s, to wypływ wynosi 15 l/min (5 l : 20 s × 60 s). Do zmierzenia ciśnienia dynamicznego potrzebny będzie manometr z trójnikiem, co umożliwi pomiar podczas przepływu wody. Jeżeli wskazania znacznie odbiegają od wymaganych wartości, to problem tkwi w instalacji wewnętrznej. Może być wywołany np. zbyt małą wydajnością hydroforu, za niskim ciśnieniem zasilania z sieci bądź przez pompę, dławieniem przepływu przez za cienkie rury, filtry, zawory i zanieczyszczenia.

Oprócz zapewnienia odpowiedniej wydajności zasilania deszczownicy, konieczne jest również dysponowanie dostateczną mocą grzewczą, potrzebną do podgrzania wody. Przy nominalnym strumieniu rzędu 15 l/min, moc urządzenia podgrzewającego w sposób przepływowy powinna wynosić nie mniej niż 35 kW, czyli znacznie więcej, niż w typowym kotle dwufunkcyjnym. W przypadku zasilania z podgrzewaczy zasobnikowych, ich pojemność musi być dostatecznie duża (powyżej 100 l) przy odpowiedniej mocy zasilania, aby przy dużym poborze nie nastąpiło nadmierne schłodzenie zmagazynowanej wody.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Bossini

Zdaniem naszych Czytelników

Gość mhtyl

19 Aug 2017, 18:38

Należałoby zadać pytanie czy cały czas słabo leci z deszczownicy i jak długo jest ona użytkowana. Być może że sitko się przytkało, być może spadło ciśnienie w sieci, być może coś w junkersie sie przytkało lub sama deszczownica (dysze) zaszła kamieniem.

19 Aug 2017, 16:56

Odkręć baterię , być morze masz wstawione uszczelki z sitkiem które to sitka mogły się zasyfić , wyczyść je jakby co albo daj normalne bez sitka..

Gość

19 Aug 2017, 15:30

Zakleić połowę dziurek w deszczownicy, albo wymienić "talerz" na mniejszy - przy tej wydajności "talerza" jest za mały przepływ wody przez "junkersa" i ciśnienie wody nie zdąży wzrosnąć przy tych warunkach zasilania "talerza". Dopływająca woda  do słuchawki - przez mniejszy ...

Gość Iza

19 Aug 2017, 15:01

Mam ten sam problem woda jest z junkersa odpowiedz eksperta nie dała jasnej porady co zrobić .

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image