Problem z ciśnieniem wody w deszczownicy - przyczyny i rozwiązanie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Problem z ciśnieniem wody w deszczownicy - przyczyny i rozwiązanie

W kabinie prysznicowej zamontowaliśmy deszczownicę, ale nie jesteśmy zadowoleni z jej działania. W porównaniu z podobnym wyposażeniem w domu rodziców, strumień wody jest zbyt słaby, a woda nie uzyskuje pożądanej temperatury. Jakie są przyczyny takich problemów i jak można to poprawić?

Odpowiedź eksperta: Do satysfakcjonującego korzystania z deszczownicy konieczne jest zapewnienie wydatku wody na poziomie 15-18 litrów na minutę przy ciśnieniu 3 barów, czyli około dwukrotnie większego, niż przy używaniu zwykłego natrysku. Dlatego wstępnie należy sprawdzić intensywność strumienia i ciśnienie dynamiczne na doprowadzeniu wody z instalacji.

Pomiar wydajności jest łatwy - wystarczy zmierzyć czas napełniania naczynia o znanej pojemności. Np. jeśli kubełek o pojemności 5 l napełni się w 20 s, to wypływ wynosi 15 l/min (5 l : 20 s × 60 s). Do zmierzenia ciśnienia dynamicznego potrzebny będzie manometr z trójnikiem, co umożliwi pomiar podczas przepływu wody. Jeżeli wskazania znacznie odbiegają od wymaganych wartości, to problem tkwi w instalacji wewnętrznej. Może być wywołany np. zbyt małą wydajnością hydroforu, za niskim ciśnieniem zasilania z sieci bądź przez pompę, dławieniem przepływu przez za cienkie rury, filtry, zawory i zanieczyszczenia.

Oprócz zapewnienia odpowiedniej wydajności zasilania deszczownicy, konieczne jest również dysponowanie dostateczną mocą grzewczą, potrzebną do podgrzania wody. Przy nominalnym strumieniu rzędu 15 l/min, moc urządzenia podgrzewającego w sposób przepływowy powinna wynosić nie mniej niż 35 kW, czyli znacznie więcej, niż w typowym kotle dwufunkcyjnym. W przypadku zasilania z podgrzewaczy zasobnikowych, ich pojemność musi być dostatecznie duża (powyżej 100 l) przy odpowiedniej mocy zasilania, aby przy dużym poborze nie nastąpiło nadmierne schłodzenie zmagazynowanej wody.

 

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Cezary Jankowski
fot. Bossini

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość mhtyl

19 Sie 2017, 16:38

Należałoby zadać pytanie czy cały czas słabo leci z deszczownicy i jak długo jest ona użytkowana. Być może że sitko się przytkało, być może spadło ciśnienie w sieci, być może coś w junkersie sie przytkało lub sama deszczownica (dysze) zaszła kamieniem.

time image

19 Sie 2017, 14:56

Odkręć baterię , być morze masz wstawione uszczelki z sitkiem które to sitka mogły się zasyfić , wyczyść je jakby co albo daj normalne bez sitka..

time image

Gość

19 Sie 2017, 13:30

Zakleić połowę dziurek w deszczownicy, albo wymienić "talerz" na mniejszy - przy tej wydajności "talerza" jest za mały przepływ wody przez "junkersa" i ciśnienie wody nie zdąży wzrosnąć przy tych warunkach zasilania "talerza". Dopływająca woda  do słuchawki - przez mniejszy ...

time image

Gość Iza

19 Sie 2017, 13:01

Mam ten sam problem woda jest z junkersa odpowiedz eksperta nie dała jasnej porady co zrobić .

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Montaż stelaża podtynkowego do sedesu wiszącego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje