Wybieramy zlewozmywak i baterie - przegląd i ceny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Wybieramy zlewozmywak i baterie - przegląd i ceny

Bateria i zlewozmywak - specjaliści od mokrej roboty - to tandem, który powinien doskonale do siebie pasować. Warto zadbać także o to, by był to zestaw idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Zlewozmywak i baterie - funkcje podstawowe

W kuchni ten wodny duet jest niezbędny, nawet jeśli większość jego zadań dawno przejęła zmywarka. Jak często używamy zlewu i baterii, dowiadujemy się, gdy unieruchomi je awaria instalacji lub wodociągu; wtedy okazuje się, że nie ma gdzie opłukać rąk, spłukać na szybko noża, którego potrzebujemy do czegoś innego, lub - jeśli woda w naszym domu nadaje się do spożycia - napełnić garnka czy czajnika.

Zwykle w arsenale naczyń stołowych mamy też takie, których w zmywarce myć nie należy - delikatne albo ręcznie zdobione. Warto więc zadbać o ergonomię i funkcjonalność stanowiska "na zmywaku".

Bateria La Cucina Alessi Sense by Oras, uruchamiana poprzez delikatne naciśnięcie górnej powierzchni wylewki
Bateria La Cucina Alessi Sense by Oras, uruchamiana poprzez delikatne naciśnięcie górnej powierzchni wylewki (krótkie wyzwala strumień na 6 sekund, dłuższe - na minutę). Używając uchwytu, można uzyskać wypływ bez automatycznego wyłączania. Cena od ok. 2500 zł. (fot. Oras)
Jednouchwytowa bateria dwuramienna Pescara P z obrotową wylewką o zasięgu 40,5 cm w zakresie 360°
Jednouchwytowa bateria dwuramienna Pescara P z obrotową wylewką o zasięgu 40,5 cm w zakresie 360°. Cena od ok. 1500 zł. (fot. Franke)
Bateria Alessi Swan by Oras o rzeźbiarskiej formie, inspirowanej sylwetką zrywającego się do lotu łabędzia; obrotowa wylewka, aerator
Bateria Alessi Swan by Oras o rzeźbiarskiej formie, inspirowanej sylwetką zrywającego się do lotu łabędzia; obrotowa wylewka, aerator. Cena od ok 1980 zł. (fot. Oras)
Stojąca bateria Molla z obrotową wylewką; wys. 50 cm
Stojąca bateria Molla z obrotową wylewką; wys. 50 cm. Cena 549 zł. (fot. Deante)
Bateria Essence w kolorze Brushed Warm Sunset, z trzystopniową regulacją obrotu wylewki w zakresie 0/150/360°
Bateria Essence w kolorze Brushed Warm Sunset, z trzystopniową regulacją obrotu wylewki w zakresie 0/150/360°. Cena od ok. 1450 zł. (fot. Grohe)
Stalowy zlewozmywak Stylux; gładka powierzchnia ociekacza ułatwia czyszczenie
Stalowy zlewozmywak Stylux; gładka powierzchnia ociekacza ułatwia czyszczenie. Cena 4199 zł. (fot. Alveus)

Jak dobrać odpowiedni dla nas zlewozmywak?

Wybór zlewozmywaków jest dziś tak ogromny, że nad kryteriami decyzji warto dłużej się zastanowić. Zdawać by się mogło, że prosta zasada: duża kuchnia - duży zlewozmywak, będzie w tym przypadku najskuteczniejsza. Czy jednak dwuipółkomorowy zlew z ociekaczem - bo taką budowę mają te największe - jest w każdej kuchni niezbędny?

Owszem, przyda się z pewnością, jeśli przyrządzanie skomplikowanych potraw i wyrafinowanych deserów jest naszą pasją, a w kuchni lubimy pracę grupową. Gdy podczas przygotowywania wystawnej uczty jedna osoba na bieżąco zmywa, druga napełnia garnek wodą, a trzecia obiera warzywa, duży zlewozmywak - najlepiej z zamontowanym w szafce poniżej młynkiem do rozdrabniania odpadków - będzie nieocenioną wygodą.

Jednak zlew o takich rozmiarach w domu, w którym gotuje się niewiele lub sporadycznie, będzie wyłącznie marnotrawstwem przestrzeni i pokusą do gromadzenia brudnych talerzy. Jego funkcję w takich warunkach z powodzeniem spełni model jednokomorowy z ociekaczem, który w kuchni użytkowanej przez osobę praworęczną powinien być umieszczony na prawo od komory. Pozbawionym ociekacza zlewom jednokomorowym - kwadratowym lub okrągłym - trudno odmówić minimalistycznej urody, ale najlepiej sprawdzą się w kuchni, w której kulinarna aktywność ogranicza się do otwarcia butelki wina czy podgrzania pizzy w piekarniku.

Niezależnie od rozmiarów, zlewozmywak może mieć dziś dowolny kolor i fakturę. Nawet wśród modeli stalowych znajdziemy misy o różnych odcieniach, od brązu, przez miedź, mosiądz, aż po złoto i platynę. Praktyczne, trwałe i przyjazne w dotyku zlewy kompozytowe z drobnych frakcji kruszywa mineralnego spajanego żywicami występują w całej gamie barw, a eleganckie zlewozmywaki ceramiczne, doskonałe do kuchni tradycyjnych, bywają zdobione ornamentami niczym prawdziwe dzieła sztuki.

Jednokomorowy owalny zlewozmywak granitowy Dafne z ergonomicznie ukształtowanym ociekaczem
Jednokomorowy owalny zlewozmywak granitowy Dafne z ergonomicznie ukształtowanym ociekaczem. Cena ok. 640 zł. (fot. Laveo)
Zlewozmywak K800 ze stali szlachetnej z satynowym wykończeniem, przeznaczony do montażu nablatowego
Zlewozmywak K800 ze stali szlachetnej z satynowym wykończeniem, przeznaczony do montażu nablatowego. Cena od ok. 4300 zł. (fot. Grohe)
Podblatowy zlewozmywak Prepstation D-150 z kompozytu Cristadur, z komorą główną, komorą do osuszania i oddzielającym je blatem do obróbki produktów; szer. 114 cm
Dla zapalonym kucharzy, podblatowy zlewozmywak Prepstation D-150 z kompozytu Cristadur, z komorą główną, komorą do osuszania i oddzielającym je blatem do obróbki produktów; szer. 114 cm. Cena 3999 zł. (fot. Schock)
Wpuszczany w blat zlewozmywak ceramiczny Subway 60 XL w wykończeniu La Rose CeramicPlus z kwiatowym ornamentem
Wpuszczany w blat zlewozmywak ceramiczny Subway 60 XL w wykończeniu La Rose CeramicPlus z kwiatowym ornamentem. Cena od ok. 2900 zł. (fot. Villeroy&Boch)
Hybrydowy zlewozmywak Pyrros; kombinacja stalowej komory z obudową z Pyragranitu
Hybrydowy zlewozmywak Pyrros; kombinacja stalowej komory z obudową z Pyragranitu. Cena 2999 zł. (fot. Pyramis)
Kompozytowy zlewozmywak Quadrix 50 z tworzywa Granital Plus; kubiczna forma do montażu podblatowego lub na równi z blatem
Kompozytowy zlewozmywak Quadrix 50 z tworzywa Granital Plus; kubiczna forma do montażu podblatowego lub na równi z blatem. Cena od 1250 zł. (fot. Alveus)
Kompaktowy zlewozmywak Form w kolorze miedzianym z serii Monarch Collection, o powierzchni wykończonej ochronną powłoką uszlachetniającą PVD
Kompaktowy zlewozmywak Form w kolorze miedzianym z serii Monarch Collection, o powierzchni wykończonej ochronną powłoką uszlachetniającą PVD. Cena 1699 zł. (fot. Alveus)
Zlewozmywak z serii Capella Precious z granitową komorą i obudową oraz ociekaczem z dekoracyjnego szkła hartowanego z nadrukiem kodu kreskowego
Zlewozmywak z serii Capella Precious z granitową komorą i obudową oraz ociekaczem z dekoracyjnego szkła hartowanego z nadrukiem kodu kreskowego. Cena 2199 zł. (fot. Deante)

Akcesoria do zlewozmywaka

Dla tych, którzy w kuchni nie mają zbyt wiele miejsca, a nie chcą rezygnować z dużego pojemnego zlewozmywaka, producenci stworzyli bogatą gamę akcesoriów uzupełniających. Dopasowane do kształtu komory deski do krojenia, wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych lub poddanego głębokiej impregnacji drewna - często o ciekawym wzornictwie - z powodzeniem zastąpią fragment blatu, a stalowe odsączarki i koszyki przydadzą się na etapie wstępnej obróbki produktów. Dostaniemy też bardzo praktyczne, nakładane na zlew tarki do warzyw, które ułatwią nam utrzymanie kuchni w czystości.

Jakie wybrać baterie zlewozmywakowe?

W palecie baterii zlewozmywakowych co roku przybywa kształtów, kolorów i materiałów. Stal chromowana i nierdzewna bywa bowiem łączona z elementami ceramicznymi (w modelach klasycznych, naśladujących dawne wzory), a także z tworzywami sztucznymi typu solid surface. Firmy oferujące jednocześnie zlewy i armaturę proponują zestawy z metali lub kompozytów, które łączy wspólna stylistyka i tworzywo.

Równie efektownie prezentują się duety mieszane; nic nie stoi na przeszkodzie, by do zlewozmywaka z kolorowego tworzywa dobrać baterię ze stali, a urodę tradycyjnego zlewu ceramicznego wspaniale podkreśli armatura w odcieniu mosiądzu lub miedzi.

Jednak nowoczesne baterie mają nie tylko błyszczeć. Ich podstawową funkcję - dostarczanie wody o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu - wzbogacają dziś rozliczne udogodnienia. Wśród nich oszczędzające wodę perlatory, przyciski start-stop i ograniczniki wypływu weszły już do kanonu. Najbardziej zaawansowane modele dostarczą nam smacznej wody pitnej, wrzątku do herbaty, a nawet - wody gazowanej.

Funkcjonalna bateria z serii Tara Ultra w ściennej edycji
Funkcjonalna bateria z serii Tara Ultra w nowej ściennej edycji; dwuramienna obrotowa konstrukcja umożliwia duży zasięg prostej cylindrycznej wylewki. (fot. Dornbracht)
Elektroniczna bateria Zedra Touch, pokryta matową powłoką chroniącą przed śladami palców
Elektroniczna bateria Zedra Touch, pokryta matową powłoką chroniącą przed śladami palców. Obrotowa wyciągana wylewka z zamontowanym w jej górnej części czujnikiem EasyTouch, pozwalającym uruchamiać baterię także wierzchem dłoni. Cena od ok. 2050 zł. (fot. Grohe)
Detal baterii Bingo Star; estetyczny element, mocujący elastyczną wylewkę w stałej obsadce
Detal baterii Bingo Star; estetyczny element, mocujący elastyczną wylewkę w stałej obsadce. Cena baterii ok. 1820 zł. (fot. Kludi)
Dwuotworowa minimalistyczna bateria z serii Lot, dostępna w wys. 18 i 34 cm; wykończenie stal szczotkowana
Dwuotworowa minimalistyczna bateria z serii Lot, dostępna w wys. 18 i 34 cm; wykończenie stal szczotkowana. Na zamówienie. (fot. Dornbracht)
Jednouchwytowa bateria Bingo Star XS z wyciąganą wylewką
Jednouchwytowa bateria Bingo Star XS z wyciąganą wylewką. Cena ok. 1230 zł. (fot. Kludi)
Bateria Focus z wyciąganą wylewką i umieszczonym na niej przełącznikiem ze strumienia laminarnego na prysznicowy
Bateria Focus z wyciąganą wylewką i umieszczonym na niej przełącznikiem ze strumienia laminarnego na prysznicowy; system QuickClean zapewnia łatwe usuwanie kamienia z perlatora. Cena ok. 1740 zł. (fot. Hansgrohe)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018" (tekst) i "Budujemy Dom - Wnętrza 2019" (produkty)

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje