Wybieramy zlewozmywak i baterie - przegląd i ceny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Wybieramy zlewozmywak i baterie - przegląd i ceny

Bateria i zlewozmywak - specjaliści od mokrej roboty - to tandem, który powinien doskonale do siebie pasować. Warto zadbać także o to, by był to zestaw idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

ZLEWOZMYWAK I BATERIE - FUNKCJE PODSTAWOWE

W kuchni ten wodny duet jest niezbędny, nawet jeśli większość jego zadań dawno przejęła zmywarka. Jak często używamy zlewu i baterii, dowiadujemy się, gdy unieruchomi je awaria instalacji lub wodociągu; wtedy okazuje się, że nie ma gdzie opłukać rąk, spłukać na szybko noża, którego potrzebujemy do czegoś innego, lub - jeśli woda w naszym domu nadaje się do spożycia - napełnić garnka czy czajnika.

Zwykle w arsenale naczyń stołowych mamy też takie, których w zmywarce myć nie należy - delikatne albo ręcznie zdobione. Warto więc zadbać o ergonomię i funkcjonalność stanowiska "na zmywaku".

Fragranitowy zlewozmywak Maris i awangardowa składana bateria Tetris.
Fragranitowy zlewozmywak Maris i awangardowa składana bateria Tetris. Cena odpowiednio od 837 i 2499 zł. (fot. Franke)
Zlewozmywak Quadrix z kolekcji Monarch
Zlewozmywak Quadrix z kolekcji Monarch, dostępny w kolorach: złoto, miedź, antracyt i brąz. Cena ok. 3399 zł. (fot. Alveus)
Zlew kompozytowy Kizz o wym. 50 x 50 cm i bateria Dijon
Zlew kompozytowy Kizz o wym. 50 x 50 cm i bateria Dijon. Cena odpowiednio ok. 626 i ok. 311 zł. (fot. Ferro)
Bateria Metris z wyciąganą wylewką
Bateria Metris z wyciąganą wylewką; strumień laminarny lub prysznicowy uzyskuje się naciskając przełącznik na wierzchołku wylewki. Cena od ok. 2280 zł. (fot. Hansgrohe)
Zlewozmywak Capella
Zlewozmywak Capella z granitową komorą i obudową z odpornego szkła drukowanego. Cena 1999 zł. DEANTE

JAK DOBRAĆ ODPOWIEDNI DLA NAS ZLEWOZMYWAK?

Wybór zlewozmywaków jest dziś tak ogromny, że nad kryteriami decyzji warto dłużej się zastanowić. Zdawać by się mogło, że prosta zasada: duża kuchnia - duży zlewozmywak, będzie w tym przypadku najskuteczniejsza. Czy jednak dwuipółkomorowy zlew z ociekaczem - bo taką budowę mają te największe - jest w każdej kuchni niezbędny?

Owszem, przyda się z pewnością, jeśli przyrządzanie skomplikowanych potraw i wyrafinowanych deserów jest naszą pasją, a w kuchni lubimy pracę grupową. Gdy podczas przygotowywania wystawnej uczty jedna osoba na bieżąco zmywa, druga napełnia garnek wodą, a trzecia obiera warzywa, duży zlewozmywak - najlepiej z zamontowanym w szafce poniżej młynkiem do rozdrabniania odpadków - będzie nieocenioną wygodą.

Oryginalny trójkomorowy zlewozmywak narożny Modus-M 90
Oryginalny trójkomorowy zlewozmywak narożny Modus-M 90 z dozownikiem środka myjącego, dopasowaną deską i dwiema płytkimi komorami, przeznaczonymi do mycia np. owoców i sztućców. Cena 5300 zł. (fot. Blanco)
Zlewozmywak kompozytowy Ozzy w kolorze piaskowym i chromowana bateria Algeo Square
Zlewozmywak kompozytowy Ozzy w kolorze piaskowym i chromowana bateria Algeo Square. Cena odpowiednio ok. 665 i 335 zł. (fot. Ferro)

Jednak zlew o takich rozmiarach w domu, w którym gotuje się niewiele lub sporadycznie, będzie wyłącznie marnotrawstwem przestrzeni i pokusą do gromadzenia brudnych talerzy. Jego funkcję w takich warunkach z powodzeniem spełni model jednokomorowy z ociekaczem, który w kuchni użytkowanej przez osobę praworęczną powinien być umieszczony na prawo od komory. Pozbawionym ociekacza zlewom jednokomorowym - kwadratowym lub okrągłym - trudno odmówić minimalistycznej urody, ale najlepiej sprawdzą się w kuchni, w której kulinarna aktywność ogranicza się do otwarcia butelki wina czy podgrzania pizzy w piekarniku.

Niezależnie od rozmiarów, zlewozmywak może mieć dziś dowolny kolor i fakturę. Nawet wśród modeli stalowych znajdziemy misy o różnych odcieniach, od brązu, przez miedź, mosiądz, aż po złoto i platynę. Praktyczne, trwałe i przyjazne w dotyku zlewy kompozytowe z drobnych frakcji kruszywa mineralnego spajanego żywicami występują w całej gamie barw, a eleganckie zlewozmywaki ceramiczne, doskonałe do kuchni tradycyjnych, bywają zdobione ornamentami niczym prawdziwe dzieła sztuki.

Minimalistyczny jednokomorowy zlewozmywak Franke Box ze stali szlachetnej
Minimalistyczny jednokomorowy zlewozmywak Franke Box ze stali szlachetnej o wymiarach 57 x 51 cm. Cena od 1999 zł. (fot. Franke)
Jednouchwytowa bateria Eurocube o eleganckich geometrycznych kształtach
Jednouchwytowa bateria Eurocube o eleganckich geometrycznych kształtach; wyciągana główka natrysku, umieszczona na sprężynowej wylewce o zakresie obrotu 360°, pozwala uzyskać dwa rodzaje strumienia. Cena od ok. 1450 zł. (fot. Grohe)

AKCESORIA DO ZLEWOZMYWAKA

Dla tych, którzy w kuchni nie mają zbyt wiele miejsca, a nie chcą rezygnować z dużego pojemnego zlewozmywaka, producenci stworzyli bogatą gamę akcesoriów uzupełniających. Dopasowane do kształtu komory deski do krojenia, wykonane ze szkła, tworzyw sztucznych lub poddanego głębokiej impregnacji drewna - często o ciekawym wzornictwie - z powodzeniem zastąpią fragment blatu, a stalowe odsączarki i koszyki przydadzą się na etapie wstępnej obróbki produktów. Dostaniemy też bardzo praktyczne, nakładane na zlew tarki do warzyw, które ułatwią nam utrzymanie kuchni w czystości.

JAKIE WYBRAĆ BATERIE ZLEWOZMYWAKOWE?

W palecie baterii co roku przybywa kształtów, kolorów i materiałów. Stal chromowana i nierdzewna bywa bowiem łączona z elementami ceramicznymi (w modelach klasycznych, naśladujących dawne wzory), a także z tworzywami sztucznymi typu solid surface. Firmy oferujące jednocześnie zlewy i armaturę proponują zestawy z metali lub kompozytów, które łączy wspólna stylistyka i tworzywo.

Równie efektownie prezentują się duety mieszane; nic nie stoi na przeszkodzie, by do zlewozmywaka z kolorowego tworzywa dobrać baterię ze stali, a urodę tradycyjnego zlewu ceramicznego wspaniale podkreśli armatura w odcieniu mosiądzu lub miedzi.

Chromowana bateria OS 200 z ruchomą wylewką
Chromowana bateria OS 200 z ruchomą wylewką, mieszczącą dwa osobne ujścia na wodę z wodociągu i filtrowaną. Cena od ok. 480 zł (bateria) i od ok. 340 zł (system filtrujący). (fot. Teka)

Jednak nowoczesne baterie mają nie tylko błyszczeć. Ich podstawową funkcję - dostarczanie wody o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu - wzbogacają dziś rozliczne udogodnienia. Wśród nich oszczędzające wodę perlatory, przyciski start-stop i ograniczniki wypływu weszły już do kanonu. Najbardziej zaawansowane modele dostarczą nam smacznej wody pitnej, wrzątku do herbaty, a nawet - wody gazowanej.

Awangardowa bateria jednouchwytowa Arc o asymetrycznej konstrukcji
Awangardowa bateria jednouchwytowa Arc o asymetrycznej konstrukcji, z ruchomą wylewką i perlatorem obracanym w zakresie 360°; dostępna w wykończeniach: chrom, stal, chrom/czarny i stal/czarny. Cena od 2139 zł. (fot. Damixa)
Ukształtowana z rozmachem bateria Zoe Touch Light Pro marki KWC
Ukształtowana z rozmachem bateria Zoe Touch Light Pro marki KWC, wyposażona m.in. w wyciąganą wylewkę z systemem wielokolorowego podświetlania strumienia LumiAqua® (kolor odpowiada temperaturze wody); sterowanie elektroniczne z modułem dotykowym, automatyczny tryb czyszczenia. Na zamówienie. (fot. Franke)
Bateria K7 z systemem Grohe Blue® filtrującym, chłodzącym i nasycającym wodę gazem
Bateria K7 z systemem Grohe Blue® filtrującym, chłodzącym i nasycającym wodę gazem; obrotowa wylewka, regulowany ogranicznik strumienia, osobne ujścia wody filtrowanej i niefiltrowanej, oddzielne pokrętło dla trzech ustawień wody pitnej: niegazowanej, lekko gazowanej i gazowanej. Cena baterii wraz z systemem filtrującym od ok. 7100 zł. (fot. Grohe)

Artykuł pochodzi z numeru specjalnego "Budujemy Dom - Wnętrza 2018"

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Projekt nowoczesnej kuchni w praktyce
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny