Z jakich materiałów należy murować ściany działowe z betonu komórkowego?

Z jakich materiałów należy murować ściany działowe z betonu komórkowego?

Do budowy ścian działowych stosuje się bloczki o klasie gęstości 500 i 600 i szerokości 10 lub 12 cm. Dzięki temu przegrody są masywne i zarazem lekkie, więc nie dociążają konstrukcji, co je wyróżnia od innych materiałów murowych.

Takiej grubości przegrody przy kondygnacjach o wysokości od 250 do 350 cm spełniają wymogi normy murowej Eurokod 6 w zakresie wymaganej smukłości. Dzięki temu mają też właściwą sztywność. To bardzo ważny parametr w przypadku ścian stawianych na podłożu podatnym na ugięcia i drgania - stropy, belki, ramy - niezależnie od materiału, z którego są wykonane.

Przegrody o takiej grubości spełniają też wymagania izolacyjności akustycznej dotyczące ścian w obrębie jednego mieszkania. Umożliwiają też łatwe i bezpieczne zamocowanie elementów wyposażenia wnętrz, a także instalacji i innych sprzętów. Jeżeli wymagania dotyczące wytrzymałości przegrody są inne niż standardowe, oczywiście, można użyć bloczków szerszych.

mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET
Na zdjęciu otwierającym: Ściany działowe muruje się z bloczków o klasie gęstości 500 i 600 i szerokości 10 lub 12 cm. (fot. Solbet)

Tomasz Rybarczyk
Tomasz Rybarczyk

Mgr inż. architekt, mgr inż. budownictwa. Product manager w firmie SOLBET. Rzeczoznawca budowlany, uprawniony do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Doktorant na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Członek komitetów technicznych PKN. Praktyk w projektowaniu i realizacji obiektów budowlanych.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz