W artykule przyjrzymy się różnicom między wałkami o różnych szerokościach, rodzajach włosia oraz ich długości, a także zalecenia producentów dotyczące stosowania konkretnych typów wałków do różnych rodzajów farb i powierzchni. Dowiedz się, jak za pomocą odpowiedniego sprzętu przemienić swoje pomieszczenia w estetyczne i przytulne przestrzenie.
Wybieramy wałki malarskie
Podstawowym sprzętem do malowania większych powierzchni są wałki. Także różnią się rozmiarem i rodzajem włosia, jak również jego długością.
Jeśli chodzi o rozmiar, to zasada jest podobna jak w przypadku pędzli. Węższe (o szerokości do 10 cm) są łatwiejsze w użyciu i ułatwiają precyzyjne malowanie. Jednak ich stosowanie jest uzasadnione tylko w trudniej dostępnych miejscach, gdzie szerszy wałek się w ogóle nie zmieści lub trudno będzie nim operować. Z kolei produkty o szerokości ok. 30 cm pozwalają szybciej pokryć farbą większą powierzchnię.
Włosie wałka powinno być dobrane do rodzaju farby i stopnia gładkości podłoża. Tu nie obejdzie się bez dokładnej lektury instrukcji użycia farby, bo ich producenci informują, jakie narzędzia należy stosować. Generalnie do powłok lateksowych przeznaczone są wałki ze sznurka, do wodorozcieńczalnych - z mikrofibry, do olejnych - z gąbki. Wałki wełniane, akrylowe i welurowe przeważnie stosuje się do farb rozpuszczalnikowych.
Narzędzia z krótkim włosiem (6-10 mm) przeznaczone są do ścian gładkich, np. wykończonych gładzią. Wałków o średniej długości włosia (13-15 mm) używa się do malowania tradycyjnych tynków. Natomiast te o długim włosiu (19-30 mm) najlepiej sprawdzają się w przypadku powierzchni chropowatych, np. ściany z cegły czy betonu.
Do wałka może się przydać drążek teleskopowy, który umożliwia pomalowanie ściany czy sufitu bez używania drabiny. Niezbędna będzie też kuweta do nabierania farby, a także kratka ociekowa.
Dowiedz się więcej o malowaniu wałkiem ➡️ Jak przygotować wałek do malowania?
Redakcja BD
Fot. otwierająca: KAEM/HARDY