Dobudowa schodów płytowych w czasie adaptacji poddasza

Dobudowa schodów płytowych w czasie adaptacji poddasza

Mieszkam w domu, w którym poddasze jest nieużytkowe. Jednak już na etapie planowania domu, cała konstrukcja została tak zaprojektowana, że przewidywała dobudowę schodów żelbetowych. Zastanawiam się, jak prawidłowo powinny być wykonane?

W użytkowanym już domu, bardzo ważne jest, aby wykonanie schodów było niekłopotliwe, szybkie i niewymagające brudnych prac. Dlatego warto wziąć pod uwagę prostsze rozwiązania niż te które były w fazie projektowania.

Rozważmy trzy warianty. Pierwszy, najprostszy w realizacji - kupić gotowe modułowe schody, drugi też względnie prosty - zamówić w firmie wykonującej je na indywidualne zamówienie, trzeci najbardziej czasochłonny oraz trudny do przeprowadzenia w zamieszkanym domu - wynająć ekipę, która wykona je na miejscu.

Dwie pierwsze możliwości dotyczą schodów drewnianych, metalowych bądź powstałych z połączenia tych materiałów. Natomiast ostatnia dotyczy schodów żelbetowych płytowych. Wybór gotowych schodów jest najprostszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę ograniczony zakres robót montażowych oraz najmniejsze ryzyko uszkodzenia, czy zniszczenie istniejącej już części. W przypadku złożenia indywidualnego zamówienia, projekt schodów może uwzględniać dowolne kształtowanie biegów oraz ich wykończenie.

Podobnie jest, gdy wynajmujemy ekipę do wykonania zaprojektowanych schodów. W przedstawionej sytuacji są to najpopularniejsze schody płytowe żelbetowe. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, stabilnością oraz ognioodpornością. Deskowanie wykonuje się, zbijając deski i układając je, jako pochylnię podpartą stemplami. Deski formujące stopnie z dwóch stron przybija się do desek policzkowych, a gdy schody znajdują się przy ścianie - z jednej strony do niej, a z drugiej do deski policzkowej. Stabilizuje się je listwami usztywniającymi, przymocowanymi do ich wierzchu.

Zbrojenie główne układa się wzdłuż, na wcześniej przygotowanym deskowaniu. Następnie kładzie się zbrojenie poprzeczne, które łączy się ze zbrojeniem głównym drutem wiązałkowym. Pręty zbrojeniowe układane na deskowaniu nie mogą się z nim stykać. W tym celu podkłada się pod nie gotowe betonowe podpórki dystansowe albo kawałki bloczków betonowych.

Nie wolno zmieniać ani średnicy prętów, ani ich liczby oraz rozmieszczenia. Dlatego układając zbrojenie, trzeba dokładnie stosować się do wytycznych zamieszczonych w projekcie.

Betonowanie powinno przeprowadzić się w całości za jednym razem, rozpoczynając je od najniższej części schodów. Po 24 godzinach od zakończenia układania mieszanki, trzeba ją nawilżać obkładając wilgotnymi matami przez około tydzień. Deskowanie można zdjąć po tygodniu. Drobne ubytki powinno się wypełnić zaprawą cementową, a nierówności wyrównać. Schody żelbetowe wymagają wykończenia.

Redakcja BD

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie rozwiązania są możliwe przy wykonaniu schodów na poddasze w zamieszkanym domu?

    Można rozważyć gotowe modułowe schody, zamówienie schodów na indywidualne zamówienie lub budowę schodów żelbetowych przez ekipę na miejscu.
  • Dlaczego gotowe schody modułowe są najprostszym rozwiązaniem?

    Są najprostsze do zamontowania, ponieważ wymagają minimalnych prac montażowych i wiążą się z mniejszym ryzykiem uszkodzenia istniejącej części domu.
  • Czym charakteryzują się schody żelbetowe wykonane na miejscu?

    Schody żelbetowe są trwałe, stabilne, ognioodporne, lecz ich wykonanie jest bardziej czasochłonne i skomplikowane, wymaga deskowania oraz precyzyjnego zbrojenia.
  • Jak przebiega proces zbrojenia schodów żelbetowych?

    Na deskowaniu układa się zbrojenie główne, następnie poprzeczne, które wiąże się drutem. Zbrojenie nie może stykać się z deskowaniem, więc stosuje się podpórki dystansowe.
  • Jakie są zalecenia dotyczące betonowania schodów żelbetowych?

    Betonowanie należy przeprowadzić za jednym razem, zaczynając od najniższej części schodów, a po 24 godzinach nawilżać mieszankę przez tydzień, po czym deskowanie można zdjąć.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz