Dobudowa schodów płytowych w czasie adaptacji poddasza

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dobudowa schodów płytowych w czasie adaptacji poddasza

Mieszkam w domu, w którym poddasze jest nieużytkowe. Jednak już na etapie planowania domu, cała konstrukcja została tak zaprojektowana, że przewidywała dobudowę schodów żelbetowych. Zastanawiam się, jak prawidłowo powinny być wykonane?

aktualizacja: 2014-11-19 07:52:43

Odpowiedź eksperta: W użytkowanym już domu, bardzo ważne jest, aby wykonanie schodów było niekłopotliwe, szybkie i niewymagające brudnych prac. Dlatego warto wziąć pod uwagę prostsze rozwiązania niż te które były w fazie projektowania.

 

Rozważmy trzy warianty. Pierwszy, najprostszy w realizacji – kupić gotowe modułowe schody, drugi też względnie prosty – zamówić w firmie wykonującej je na indywidualne zamówienie, trzeci najbardziej czasochłonny oraz trudny do przeprowadzenia w zamieszkanym domu – wynająć ekipę, która wykona je na miejscu.

 

Dwie pierwsze możliwości dotyczą schodów drewnianych, metalowych bądź powstałych z połączenia tych materiałów. Natomiast ostatnia dotyczy schodów żelbetowych płytowych. Wybór gotowych schodów jest najprostszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę ograniczony zakres robót montażowych oraz najmniejsze ryzyko uszkodzenia, czy zniszczenie istniejącej już części. W przypadku złożenia indywidualnego zamówienia, projekt schodów może uwzględniać dowolne kształtowanie biegów oraz ich wykończenie.

 

Podobnie jest, gdy wynajmujemy ekipę do wykonania zaprojektowanych schodów. W przedstawionej sytuacji są to najpopularniejsze schody płytowe żelbetowe. Charakteryzują się one dużą wytrzymałością, stabilnością oraz ognioodpornością. Deskowanie wykonuje się, zbijając deski i układając je, jako pochylnię podpartą stemplami. Deski formujące stopnie z dwóch stron przybija się do desek policzkowych, a gdy schody znajdują się przy ścianie – z jednej strony do niej, a z drugiej do deski policzkowej. Stabilizuje się je listwami usztywniającymi, przymocowanymi do ich wierzchu.

 

Zbrojenie główne układa się wzdłuż, na wcześniej przygotowanym deskowaniu. Następnie kładzie się zbrojenie poprzeczne, które łączy się ze zbrojeniem głównym drutem wiązałkowym. Pręty zbrojeniowe układane na deskowaniu nie mogą się z nim stykać. W tym celu podkłada się pod nie gotowe betonowe podpórki dystansowe albo kawałki bloczków betonowych.

 

Nie wolno zmieniać ani średnicy prętów, ani ich liczby oraz rozmieszczenia. Dlatego układając zbrojenie, trzeba dokładnie stosować się do wytycznych zamieszczonych w projekcie.

 

Betonowanie powinno przeprowadzić się w całości za jednym razem, rozpoczynając je od najniższej części schodów. Po 24 godzinach od zakończenia układania mieszanki, trzeba ją nawilżać obkładając wilgotnymi matami przez około tydzień. Deskowanie można zdjąć po tygodniu. Drobne ubytki powinno się wypełnić zaprawą cementową, a nierówności wyrównać. Schody żelbetowe wymagają wykończenia.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Jak wybrać schody wewnętrzne? Żelbetowe, drewniane czy... stalowe?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny