Na rynku dużą popularnością cieszą się twarde gatunki drewna egzotycznego, takie jak mahoń, wenge, zebrano, jesion skandynawski, jatoba. Ich zaletą jest ciekawa kolorystyka i usłojenie, niestety mankamentem jest wysoka cena.
Wilgotność drewna na schody nie powinna przekraczać 8%. By zwiększyć wytrzymałość stopni i wyeliminować ryzyko ich wypaczenia się, zalecane jest wykonanie ich z drewna klejonego warstwowo, a nie z drewna litego. Dotyczy to również belek policzkowych - zarówno schodów giętych jak i prostych.
Duże znaczenie ma także użycie dobrej jakości lakieru najlepiej przemysłowych lakierów poliuretanowych. Lakier musi być bardzo odporny na ścieranie, a równocześnie nie powinien być śliski. Pozwoli to na bezpieczne użytkowanie schodów i na długo zapewni im estetyczny wygląd.
Schody są wyrobem przeznaczonym do codziennego, często intensywnego użytku dlatego, w szczególności w przypadku stopni, odradzam stosowanie miękkich gatunków drewna (krajowe: świerk, sosna; egzotyczne: meranti, anegre).
Dokonując wyboru należy kierować się nie tylko wyglądem zewnętrznym. Trzeba pamiętać również o odpowiedniej jakości materiałów oraz fachowym wykonaniu dość skomplikowanego elementu domu, jakim są schody. To wszystko jest w stanie zapewnić tylko dobra firma z dużym doświadczeniem.
Adam Prudlik
właściciel firmy Schody Prudlik
fot. Schody Prudlik