Jakiego drewna użyć na schody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakiego drewna użyć na schody?

Odpowiedź eksperta: Najbardziej eksploatowaną częścią schodów są stopnie. Dlatego powinno się je wykonywać z twardego drewna drzew liściastych: dębu, jesionu, buku; mniej zalecane są klon, brzoza lub wiśnia.

aktualizacja: 2010-03-03 09:26:22

Na rynku dużą popularnością cieszą się twarde gatunki drewna egzotycznego, takie jak mahoń, wenge, zebrano, jesion skandynawski, jatoba. Ich zaletą jest ciekawa kolorystyka i usłojenie, niestety mankamentem jest wysoka cena.

Wilgotność drewna na schody nie powinna przekraczać 8%. By zwiększyć wytrzymałość stopni i wyeliminować ryzyko ich wypaczenia się, zalecane jest wykonanie ich z drewna klejonego warstwowo, a nie z drewna litego. Dotyczy to również belek policzkowych – zarówno schodów giętych jak i prostych.

 

Duże znaczenie ma także użycie dobrej jakości lakieru najlepiej przemysłowych lakierów poliuretanowych. Lakier musi być bardzo odporny na ścieranie, a równocześnie nie powinien być śliski. Pozwoli to na bezpieczne użytkowanie schodów i na długo zapewni im estetyczny wygląd.

 

Schody są wyrobem przeznaczonym do codziennego, często intensywnego użytku dlatego, w szczególności w przypadku stopni, odradzam stosowanie miękkich gatunków drewna (krajowe: świerk, sosna; egzotyczne: meranti, anegre).

 

Dokonując wyboru należy kierować się nie tylko wyglądem zewnętrznym. Trzeba pamiętać również o odpowiedniej jakości materiałów oraz fachowym wykonaniu dość skomplikowanego elementu domu, jakim są schody. To wszystko jest w stanie zapewnić tylko dobra firma z dużym doświadczeniem.

 

Adam Prudlik
właściciel firmy Schody Prudlik
fot. Schody Prudlik

Zdaniem naszych Czytelników

Orzech, jesion, buk, dąb, akacja, grab, klon, czereśnia. Egzotycznych nie wymieniam.

time image

Gość sdfaaa

10 Kwi 2019, 09:37

3 stronka na google po moim pytaniu "Jakie to są TWARDE gatunki drewna na schody" i znowu napisane jest jakie są te miękkie... No krew mnie zaleje ze złości zara.

time image

18 Lut 2015, 11:25

witamMam pytanie troszkę z innej strony, ponieważ zastanawiałem się jakie schody wybrać u siebie i jakie wpisać na projekt. Stwierdziłem ze połączę żelbetonowe schody ale stopnie postawie na nich drewniane. Tu pojawia się pytanie czy każde drewno będzie odpowiednie czy może polecacie ...

time image

Gość muszema

16 Lut 2015, 08:08

Ja użyłem z sosny i wszystko pięknie wygląda :)

time image

Gość stelaż

05 Gru 2014, 17:25

Każde byle drewniane drewno się nadaje po odpowiednim obrobieniu,

time image

Gość pokon

05 Gru 2014, 13:43

Uważam, że żaden inny materiał się w tej roli nie sprawdzi tak dobrze, po prostu drewniane schody wyglądają najbardziej efektownie.

time image

Gość bogdan

24 Paź 2014, 18:35

stary sezonowany jesion nasz krajowy starczy na wiele pokolen piekne sloje daja mu przewage nad monotonnym debem raz na kilka lat nasaczyc olejem do drewna

time image

21 Gru 2013, 18:17

Miałam kiedyś stopnie dębowe, byliśmy bardzo zadowoleni, polecam

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny