Schody dywanowe "robią wnętrze". Wyglądają jak lewitująca kostka Tetris’a lub jak spływająca wstęga. Zachwycają i wprowadzają do wnętrza lekkość i stanowią niebanalny element ozdobny. Schody dywanowe są bardzo często wybieranym rozwiązaniem w nowo budowanych domach. A moda na schody dywanowe trwa nieprzerwanie od kilkunastu lat i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie się to zmieni.
Data publikacji: 2023-02-24
Data aktualizacji: 2023-03-23
Schody dywanowe spełniają dwie funkcje. Po pierwsze pozwalają dostać się na poddasze lub piętro domu. Po drugie są ozdobą pomieszczenia, przyciągają wzrok i raczej trudno jest przejść obok nich obojętnie. Nim jednak podejmiemy decyzję o zastosowaniu tego typu rozwiązania w naszym domu - pamiętajmy, że schody dywanowe nie wybaczają błędów wykonawczych. Najważniejsza jest tutaj dokładność i dobre jakościowo materiały!
Wykonawczo schody dywanowe są rozwiązaniem bardziej zaawansowanym od klasycznych schodów policzkowych. Wykonuje się je według przemyślanego projektu dlatego niezbędne są tutaj umiejętności i doświadczenie wykonawcy.
Na czym polega różnica między schodami tradycyjnymi a schodami dywanowymi? Jedne i drugie można wznosić jako schody jedno- lub dwubiegowe, zabiegowe, z podestem lub wachlarzowe. Różnice dotyczą wyglądu i konstrukcji samych schodów. Schody policzkowe mają tzw. noski. Schody dywanowe nie dość, że nie mają nosków to każdy ich stopień płynnie przechodzi w podstopnice. W przypadku tego typu schodów zarówno stopnie jak i podstopnice wspólnie spełniają funkcję konstrukcyjną. Przyjmują wszystkie obciążenia aby zapewnić odpowiednią sztywność i stabilność.
Często w modnych, nowoczesnych realizacjach możemy spotkać się ze schodami dywanowymi, które niemal wiszą w powietrzu. Często widzimy je pięknie doświetlone na tle dużego przeszklenia. Tego typu efekt "zawieszenia w powietrzu" to tzw. konstrukcja samonośna schodów dywanowych. Aby możliwy był taki rezultat wizualny są one mocowane do fundamentu i stropu. Jeśli schody przylegają do ściany można wykonać je jako schody wspornikowe.
Schody dywanowe wykonuje się w najróżniejszych technologiach i z najróżniejszych materiałów. W technologii drewnianej są klejone warstwowo i do ich wykonania wybiera się twarde i wysokojakościowe drewno o odpowiednim wysuszeniu (do 8-12%).
Bardzo często schody dywanowe wykonuje się ze stali. Najczęściej wybierają je inwestorzy, którzy zdecydowali się na wnętrza industrialne i loftowe. W takich pomieszczeniach surowy charakter stali stanowi najważniejszy element wystroju. W schodach stalowych konstrukcję przygotowywana jest z profili stalowych do których mocowane są okładziny z drewna, blachy stalowej czy szkła.
W domach jednorodzinnych budowanych w technologii tradycyjnej najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wykonanie schodów dywanowych z żelbetu. W tym przypadku przygotowanie szalunków i zbrojenie stopni - wymaga skupienia niemal w każdej sekundzie prac.
Do wykonania schodów dywanowych potrzebne jest skupienie i precyzja. Dlaczego? Do najczęstszych błędów wykonawczych należą brak poziomu na stopnicach, ugięcia przy chodzeniu, drgania. Dlatego ważna jest tutaj wiedza i doświadczenie wykonawcy.
Balustrada w schodach dywanowych
W przypadku schodów dywanowych balustrada jest bardzo ważnym elementem konstrukcji schodów. Dlatego najczęściej projektuje się ją z drewna, profili stalowych i szkła. Wszystko po to by dodatkowo usztywnić i wzmocnić konstrukcję.