Schody jednobiegowe - o jeden stopień za mało!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Schody jednobiegowe - o jeden stopień za mało!

Wysokość schodów nie jest dla mnie komfortowa, bo mam kłopoty z kolanami. Wydawało mi się, że dam radę, lecz różnica rzędu 2, 3 cm ma jednak znaczenie! Na razie pokonuję schody "na raz", ale liczę się z tym, że za kilka lat nie będzie to możliwe. - mówi Ania, która wraz z Krzyśkiem, jest Członkiem Klubu Budujących Dom. Schody użytkują od 2012 r.

Parametry domu: murowany, powierzchnia 116 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej - 2,65 m.

Schody:

 • Jednobiegowe o szer. 100 cm, ażurowe, wykonane z klejonego warstwowo drewna bukowego, pomalowanego lakierobejcą dobraną do koloru ram okiennych. 
 • Konstrukcja - policzkowa. 
 • Stopnie - 15 sztuk, wys. 20 cm, gł. 30 cm. 
 • Balustrada - o wys. 100 cm; z drewna i stali. 
 • Oświetlenie - halogeny na ścianie. 
 • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Schody jednobiegowe
Dobrym krokiem było zmniejszenie otworu w stropie nad schodami

Decyzja: autor projektu gotowego zalecał zbudowanie prostego szesnastostopniowego biegu schodów, prowadzącego na poddasze. Ponieważ w tej wersji skrzydła drzwi tarasowych, po otwarciu, znajdowały się bardzo blisko dolnej stopnicy, skróciliśmy bieg o 1 schodek. Zaowocowało to tym, że trepy, zamiast zalecanej wysokości 16-17 cm, mają teraz wysokość 20 cm.

Z dwojga złego wolimy mieć wyższe stopnie, niż borykać się z kolizyjnym traktem komunikacyjnym przy tarasie i klatce schodowej. Nasze prywatne pokoje znajdują się na parterze i rzadko wchodzimy na poddasze, które przeznaczyliśmy dla dojeżdżających córek.

Autor projektu domu nie określił rodzaju konstrukcji schodów, ale wylewaną z żelbetu uznaliśmy za zbyt masywną. Od początku skłanialiśmy się ku ażurowej konstrukcji z drewna, by schody nie zdominowały niedużej przestrzeni dziennej na parterze. Myśleliśmy o delikatnej konstrukcji bez belki policzkowej, na przykład wspornikowej albo opartej na środkowej belce, oraz o lekkiej balustradzie ze stali nierdzewnej. Takie schody kosztowały jednak powyżej 10 000 zł.

Przystępniejsza cenowo okazała się tradycyjna konstrukcja policzkowa i barierka z tralkami z drewna i stali. Wizualnie nie jest tak lekka, jak planowaliśmy, za to przyjaźniejsza dla naszej kieszeni. Różne projekty schodów oglądaliśmy w Internecie i w sklepach. Wykonawcę znaleźliśmy w necie.

Jednobiegowe schody o konstrukcji policzkowej
Skrócenie biegu o jeden schodek ułatwiło komunikację przy wyjściu na taras
Schody w salonie
Jednobiegowe schody o konstrukcji policzkowej znajdują się w salonie
Zamocowanie schodów w posadzce
Wykonawca zbyt płytko umocował konstrukcję schodów w posadzce, co spowodowało osunięcie się jej o kilka centymetrów i konieczność naprawy

Schody jednobiegowe - rady i przestrogi:

 • Ania: wysokość schodów nie jest dla mnie komfortowa, bo mam kłopoty z kolanami. Wydawało mi się, że dam radę, lecz różnica rzędu 2, 3 cm ma jednak znaczenie! Na razie pokonuję schody "na raz", ale liczę się z tym, że za kilka lat nie będzie to możliwe. Bez ważnego powodu radzę nie zmieniać modelowych parametrów schodów.

  Nie przeszkadza mi natomiast lokalizacja schodów w salonie. Pod biegiem ustawiliśmy szafkę i telewizor, a hałas z salonu i kuchni nikomu nie przeszkadza. Dobrym krokiem było zmniejszenie otworu w stropie nad schodami. Dzięki temu na poddaszu zyskaliśmy miejsce na schowek i ucieka tam mniej ciepła. Przestrzeń dzienna jest bardziej przytulna.
   
  Nie mieliśmy kłopotu z wniesieniem mebli na poddasze, bo otwór w stropie i szerokość biegu są dostatecznie duże. Ażur schodów przeraża naszą sukę, więc nie niszczy drewnianych trepów pazurami.
   
 • Krzysiek: nie jestem zadowolony z montażu. Wykonawca prawdopodobnie źle umocował konstrukcję schodów do posadzki na parterze, albo do stropu nad nim, dlatego po dwóch latach użytkowania lekko się obsunęła. Oczywiście, zgłosiłem to jako reklamację, a fachowiec długo zwlekał z naprawą. Po przyjeździe na miejsce, podciągnął bieg i wzmocnił połączenie na górze.

Schody jednobiegowe - koszty:

 • schody z montażem 6500 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Tadek

04 Lut 2021, 23:54

Do Wojtek. Szer.30x15+2cm wypust oblicz.Dl.wangi wieksza o sin kata.

time image

09 Mar 2020, 20:53

16 idealnie mieści się między 15.5 - 17.5 cm

time image

09 Mar 2020, 13:50

2 godziny temu, Elfir napisał: Wygodny stopień ma wysokość między 16 a 18 cm a szerokość między 27 a 32 cm. Schody z artykułu  - 20 cm wysokości - bardzo niewygodne. W zasadzie daje się takie i wyższe, na strych, do piwnicy, jeśli nie można niższych. Dodam, ...

time image

09 Mar 2020, 10:50

Wygodny stopień ma wysokość między 16 a 18 cm a szerokość między 27 a 32 cm. Podziel wysokość swojego wnętrza + grubość stropu przez pożądaną wysokość stopnia i ci wyjdzie ile stopni musisz mieć. Potem wynik pomnóż przez szerokość stopnia i wyjdzie ci długość schodów.

time image

Gość Wojtek

09 Mar 2020, 08:52

Dzień dobry. A czy mógłbym Państwa prosić o informację, jak długie są całe schody, oraz jak wysoko macie sufit (lub jaka jest wysokość schodów - od podłogi do podłogi). Jestem na etapie projektu domu i informacja taka byłaby dla mnie bardzo pomocna. Pozdrawiam

time image

Gość d

27 Sie 2015, 11:18

jak widać 2-3 cm robi różnicę

time image

Gość a

27 Sie 2015, 09:05

"drobna" zmiana...

time image

Gość ad

27 Sie 2015, 07:57

Zaczeło się od "taniego" projektu typowego który był żle zaprojektowany a potem mamy nienormatywne schody itd, dziadowskie oszczędności od początku czyli prjektu tak sie kończą

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje