Jakie drewno na podłogę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie drewno na podłogę?

Duża różnorodność materiałów podłogowych (klepki, mozaika, deski zwykłe i warstwowe, panele) umożliwia wybranie materiału odpowiedniego do danego pomieszczenia i sposobu jego eksploatacji. Wybór rodzaju drewna to problem mówiąc naukowo - wieloparametrowy.

aktualizacja: 2020-05-05 10:59:07

Najważniejsze są trzy parametry drewna:

  • Po pierwsze, twardość. Twardsze gatunki (np. dąb, jesion) wybiera się dla pomieszczeń, w których jest duży ruch (hol, salon), a miękkie (np. brzoza) do pomieszczeń rzadziej "zadeptywanych" - np. sypialnie.
  • Po drugie, estetyka, czyli gusta, o których nie warto dyskutować. Ostatnio coraz więcej zwolenników zdobywa urok drzew egzotycznych, które ponadto są bardzo twarde.
  • Ale tu pojawia się trzeci parametr - cena, a gatunki krajowe są znacznie tańsze od egzotycznych.

Uwaga! Duże znaczenie ma sposób wykończenia powierzchni, który może znacznie przedłużyć żywotność posadzki. Decydując się na podłogę z litego drewna, trzeba starannie sprawdzić czy materiał jest odpowiednio wysezonowany.

Zbyt wilgotny wypaczy się i podłoga szybko będzie wymagała remontu. Tej wady pozbawione są panele drewniane, produkowane z drewna klejonego warstwowo. Wyglądają zaś tak samo, jak drewno lite. Z tym, że warto rozróżniać panele drewniane od laminowanych, które poza wyglądem nic wspólnego z drewnem nie mają.

Niekiedy istotnym parametrem może być szybkość i łatwość wykonania posadzki. Szybko montuje się panele podłogowe w systemie bezklejowym oraz wszelkiego rodzaju wykładziny z roli. Jeśli podłogę montuje się na klej lub układa ją z niewielkich elementów (np. tradycyjne parkiety drewniane i klepka) - prace potrwają dłużej.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
(fot. Parkiet Kaźmierczak)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość malzonek

18 Mar 2015, 09:15

Ja też kupiłem sosnę do sypialni. Wygląda ładnie, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

time image

Gość mieczysław

07 Mar 2014, 11:31

Faktycznie polskie gatunki są tańsze (sosna), co nie oznacza, że są gorsze. Ogromne znaczenie ma zastosowanie - salon, sypialnia czy łazienka. Bo trzeba dobrać odpowiednią twardość. Jak na razie zakupiłem deski podłogowe ze świerka skandynawskiego. też należą do miękkich gatunków, ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje