Jakie drewno na podłogę?

Jakie drewno na podłogę?

Duża różnorodność materiałów podłogowych (klepki, mozaika, deski zwykłe i warstwowe, panele) umożliwia wybranie materiału odpowiedniego do danego pomieszczenia i sposobu jego eksploatacji. Wybór rodzaju drewna to problem mówiąc naukowo - wieloparametrowy.

Najważniejsze są trzy parametry drewna:

  • Po pierwsze, twardość. Twardsze gatunki (np. dąb, jesion) wybiera się dla pomieszczeń, w których jest duży ruch (hol, salon), a miękkie (np. brzoza) do pomieszczeń rzadziej "zadeptywanych" - np. sypialnie.
  • Po drugie, estetyka, czyli gusta, o których nie warto dyskutować. Ostatnio coraz więcej zwolenników zdobywa urok drzew egzotycznych, które ponadto są bardzo twarde.
  • Ale tu pojawia się trzeci parametr - cena, a gatunki krajowe są znacznie tańsze od egzotycznych.

Uwaga! Duże znaczenie ma sposób wykończenia powierzchni, który może znacznie przedłużyć żywotność posadzki. Decydując się na podłogę z litego drewna, trzeba starannie sprawdzić czy materiał jest odpowiednio wysezonowany.

Zbyt wilgotny wypaczy się i podłoga szybko będzie wymagała remontu. Tej wady pozbawione są panele drewniane, produkowane z drewna klejonego warstwowo. Wyglądają zaś tak samo, jak drewno lite. Z tym, że warto rozróżniać panele drewniane od laminowanych, które poza wyglądem nic wspólnego z drewnem nie mają.

Niekiedy istotnym parametrem może być szybkość i łatwość wykonania posadzki. Szybko montuje się panele podłogowe w systemie bezklejowym oraz wszelkiego rodzaju wykładziny z roli. Jeśli podłogę montuje się na klej lub układa ją z niewielkich elementów (np. tradycyjne parkiety drewniane i klepka) - prace potrwają dłużej.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
(fot. Parkiet Kaźmierczak)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość malzonek
18-03-2015 10:15
Ja też kupiłem sosnę do sypialni. Wygląda ładnie, jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Gość mieczysław
07-03-2014 12:31
Faktycznie polskie gatunki są tańsze (sosna), co nie oznacza, że są gorsze. Ogromne znaczenie ma zastosowanie - salon, sypialnia czy łazienka. Bo trzeba dobrać odpowiednią twardość. Jak na razie zakupiłem deski podłogowe ze świerka skandynawskiego. też należą do miękkich gatunków, ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz