Najważniejsze są trzy parametry drewna:
- Po pierwsze, twardość. Twardsze gatunki (np. dąb, jesion) wybiera się dla pomieszczeń, w których jest duży ruch (hol, salon), a miękkie (np. brzoza) do pomieszczeń rzadziej "zadeptywanych" - np. sypialnie.
- Po drugie, estetyka, czyli gusta, o których nie warto dyskutować. Ostatnio coraz więcej zwolenników zdobywa urok drzew egzotycznych, które ponadto są bardzo twarde.
- Ale tu pojawia się trzeci parametr - cena, a gatunki krajowe są znacznie tańsze od egzotycznych.
Uwaga! Duże znaczenie ma sposób wykończenia powierzchni, który może znacznie przedłużyć żywotność posadzki. Decydując się na podłogę z litego drewna, trzeba starannie sprawdzić czy materiał jest odpowiednio wysezonowany.
Zbyt wilgotny wypaczy się i podłoga szybko będzie wymagała remontu. Tej wady pozbawione są panele drewniane, produkowane z drewna klejonego warstwowo. Wyglądają zaś tak samo, jak drewno lite. Z tym, że warto rozróżniać panele drewniane od laminowanych, które poza wyglądem nic wspólnego z drewnem nie mają.
Niekiedy istotnym parametrem może być szybkość i łatwość wykonania posadzki. Szybko montuje się panele podłogowe w systemie bezklejowym oraz wszelkiego rodzaju wykładziny z roli. Jeśli podłogę montuje się na klej lub układa ją z niewielkich elementów (np. tradycyjne parkiety drewniane i klepka) - prace potrwają dłużej.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Podłoga z twardego drewna liściastego jest bardzo trwała
(fot. Parkiet Kaźmierczak)