Rodzaje parkietów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rodzaje parkietów

Zastanawiasz się, jaki rodzaj parkietu drewnianego wybrać? W artykule opisujemy cechy charakterystyczne parkietu klasycznego, parkietu lamelowego, czyli lamparkietu, parkietu przemysłowego oraz parkiet warstwowego.

Rozróżniamy następujące rodzaje parkietów:

 

Parkiet tradycyjny

Składa się z drewnianych deszczułek, zwanych potocznie klepkami, które mają pióra i wpusty służące do ich łączenia. Najczęściej mają one grubość 22 mm (te z drewna egzotycznego mogą być cieńsze – od 15 mm) i szerokość od 9 cm.

 

Parkiet tradycyjny można układać na każdym podłożu, komponując z deszczułek różne wzory, a dzięki dużej grubości warstwy użytkowej (9–11 mm do pióra/wpustu) także wielokrotnie odnawiać. (fot. Wimat)

 

Parkiet lamelowy (tzw. Lamparkiet)

Złożony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczułki najczęściej mają grubość 10 lub 14 mm, są również węższe i krótsze od tradycyjnych (20–50 cm dł.).

 

Lamelki, dzięki niewielkiej grubości, można układać na ogrzewaniu podłogowym. (fot. Drewexpol)

 

Parkiet mozaikowy

Są to elementy drewniane, połączone w tafle poprzez przyklejenie ich do płyty lub siatki. Ich grubość wynosi najczęściej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane są zwykłe mozaiki, o naprzemiennie ułożonych, niewielkich klepkach z tego samego drewna.

 

Na zamówienie wykonuje się również ozdobne podłogi z tafli o skomplikowanych wzorach. Dzięki intarsjom, czyli wstawkom z różnych gatunków drewna, można uzyskiwać dekoracyjne kompozycje. (fot. Drewexpol)

 

Parkiet przemysłowy

Składa się on z wąskich deszczułek szerokości od 8 do 10 mm i grubości od 14–22 mm, połączonych ze sobą w płyty (podobnie jak mozaika) taśmą samoprzylepną, którą zrywa się po ich ułożeniu – wtedy parkiet ma układ uporządkowany.

 

Można też te niewielkie klepki rozkleić z taśmy i ułożyć je w tzw. wzór okrętowy. Parkiet przemysłowy jest trwały i łatwo się go układa. (fot. Top Parkiet)

 

Parkiet warstwowy

Jego elementy przypominają parkiet tradycyjny, ale mają konstrukcję dwu- lub trójwarstwową i fabrycznie polakierowaną powierzchnię.

 

Ich górna warstwa (dekoracyjna) ma grubość 3–7 mm i jest wykonana z drewna litego, warstwy spodnie mogą być z drewna lub z materiałów drewnopochodnych. Takie klepki łączy się na pióro i wpust oraz układa podobnie jak zwykły parkiet. (fot. Wimat)

Uwaga! Parkiet to posadzka z deszczułek z litego drewna lub z płyt, z naklejonymi deszczułkami. Tą nazwą może być też określana posadzka wykonana z elementów klejonych warstwowo z drewna lub z materiałów drewnopochodnych (i wyglądająca jak parkiet), ale tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa drewna jest wystarczająco gruba, by umożliwiać jej odnawianie, przez cyklinowanie.

Monika Dąbrowska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Jak wykonać podkład podłogowy (szlichtę cementową)?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje