Rodzaje parkietów

Rodzaje parkietów

Zastanawiasz się, jaki rodzaj parkietu drewnianego wybrać? W artykule opisujemy cechy charakterystyczne parkietu klasycznego, parkietu lamelowego, czyli lamparkietu, parkietu przemysłowego oraz parkiet warstwowego.

Rozróżniamy następujące rodzaje parkietów:

 

Parkiet tradycyjny

Składa się z drewnianych deszczułek, zwanych potocznie klepkami, które mają pióra i wpusty służące do ich łączenia. Najczęściej mają one grubość 22 mm (te z drewna egzotycznego mogą być cieńsze – od 15 mm) i szerokość od 9 cm.

 

Parkiet tradycyjny można układać na każdym podłożu, komponując z deszczułek różne wzory, a dzięki dużej grubości warstwy użytkowej (9–11 mm do pióra/wpustu) także wielokrotnie odnawiać. (fot. Wimat)

 

Parkiet lamelowy (tzw. Lamparkiet)

Złożony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczułki najczęściej mają grubość 10 lub 14 mm, są również węższe i krótsze od tradycyjnych (20–50 cm dł.).

 

Lamelki, dzięki niewielkiej grubości, można układać na ogrzewaniu podłogowym. (fot. Drewexpol)

 

Parkiet mozaikowy

Są to elementy drewniane, połączone w tafle poprzez przyklejenie ich do płyty lub siatki. Ich grubość wynosi najczęściej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane są zwykłe mozaiki, o naprzemiennie ułożonych, niewielkich klepkach z tego samego drewna.

 

Na zamówienie wykonuje się również ozdobne podłogi z tafli o skomplikowanych wzorach. Dzięki intarsjom, czyli wstawkom z różnych gatunków drewna, można uzyskiwać dekoracyjne kompozycje. (fot. Drewexpol)

 

Parkiet przemysłowy

Składa się on z wąskich deszczułek szerokości od 8 do 10 mm i grubości od 14–22 mm, połączonych ze sobą w płyty (podobnie jak mozaika) taśmą samoprzylepną, którą zrywa się po ich ułożeniu – wtedy parkiet ma układ uporządkowany.

 

Można też te niewielkie klepki rozkleić z taśmy i ułożyć je w tzw. wzór okrętowy. Parkiet przemysłowy jest trwały i łatwo się go układa. (fot. Top Parkiet)

 

Parkiet warstwowy

Jego elementy przypominają parkiet tradycyjny, ale mają konstrukcję dwu- lub trójwarstwową i fabrycznie polakierowaną powierzchnię.

 

Ich górna warstwa (dekoracyjna) ma grubość 3–7 mm i jest wykonana z drewna litego, warstwy spodnie mogą być z drewna lub z materiałów drewnopochodnych. Takie klepki łączy się na pióro i wpust oraz układa podobnie jak zwykły parkiet. (fot. Wimat)

Uwaga! Parkiet to posadzka z deszczułek z litego drewna lub z płyt, z naklejonymi deszczułkami. Tą nazwą może być też określana posadzka wykonana z elementów klejonych warstwowo z drewna lub z materiałów drewnopochodnych (i wyglądająca jak parkiet), ale tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa drewna jest wystarczająco gruba, by umożliwiać jej odnawianie, przez cyklinowanie.

Monika Dąbrowska

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz