Niestety, polski klimat nie jest zbyt przyjazny dla tak wrażliwego tworzywa. Szczególnie niesprzyjające dla niego są promienie UV oraz wilgoć i wahania temperatur. Aby zachować drewno w doskonałej kondycji należy je zabezpieczyć poprzez właściwą konserwację. Na szczęście możemy tę czynność wykonać we własnym zakresie.
Szkodliwe promienie UV
Bez wątpienia każdy, kto ma w swoim ogrodzie lub na elewacji domu elementy drewniane zauważył, że pod wpływem słońca blakną, tracąc swój piękny kolor. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy pogoda nie niesie ze sobą nadmiernych opadów. To dlatego, że promienie UV utleniają i degradują powierzchnię drewna, przez co staje się ono szare i nieatrakcyjne. To jednak nie jedyne skutki negatywnego oddziaływania słońca na drewno. Poza utratą walorów estetycznych, następuje trwałe osłabienie zewnętrznej struktury drewna.
Jak temu przeciwdziałać? Oczywiście należy zabezpieczyć drewno produktami, które zawierają filtry anty-UV i gwarantują ochronę powierzchni drewnianych przed niszczycielskim działaniem słońca. W tym zakresie doskonale sprawdzą się lazury ochronne V33 Polski Klimat z technologią UV Protect, które skutecznie zapobiegają niszczeniu drewna przez promienie słoneczne. Zawarte w preparacie filtry oraz pigmenty znajdujące się w lazurach chronią drewno zarówno przed utratą koloru, jak i przed niszczeniem jego powierzchni. Jak zapewnia producent, 3 stopniowa skala ochrony UV 35, 45 oraz 65 gwarantuje odpowiednio 7, 10 i 12 lat bezproblemowego użytkowania.
Destrukcyjne działanie wilgoci i wahań temperatur
Poza ogniem, wilgoć jest najbardziej znanym wrogiem drewna. Pod jej wpływem drewno pęcznieje i kurczy się, czyli zmienia swoją objętość, co prowadzi do powstawania mikroszczelin na powierzchni. Roczne i dobowe wahania temperatur dodatkowo ten proces wzmagają. Dlatego właśnie wybierając powłokę ochronną należy szukać takiej, która zabezpieczy drewno przed wodą a do tego jest elastyczna. Dzięki elastyczności gdy drewno pracuje, powłoka zabezpieczająca jego strukturę przed wnikaniem wody i promieniowaniem słonecznym pozostaje nienaruszona.
V33 do wykonania tego zadania proponuje Lazury Polski Klimat z technologiami Aqua Block i Flexy Care. Tworzą one powłokę hydrofobową, co sprawia, że wilgoć nie wnika w głąb drewna lecz w postaci kropel spływa po jego powierzchni. Dzięki temu, że powstała bariera jest elastyczna, pracuje wraz z drewnem w trakcie zmian objętościowych, chroniąc je przed powstawaniem mikroszczelin.
Przygotowanie powierzchni - ważny etap zabezpieczania drewna
Zanim rozpoczniemy proces zabezpieczania drewna, musimy odpowiednio przygotować jego powierzchnię. Jeśli drewno jest nowe i surowe oraz jeśli nie było wcześniej zabezpieczane innymi środkami, należy je zeszlifować papierem ściernym o gradacji 180 aż do uzyskania gładkości. Gdy drewno jest już suche i oczyszczone z pyłu, należy nałożyć impregnat, którego zadaniem jest ochrona przed biokorozją oraz produkt powłokotwórczy, czyli lazurę.
Natomiast, jeśli drewno było już wcześniej pokryte lazurą, należy ocenić stan obecnej powłoki. W przypadku, gdy jest nienaruszona, wystarczy zmatowić powierzchnię używając do tego celu również papieru ściernego o gradacji 180, a następnie odpylić i pokryć powierzchnię warstwą renowacyjną nowej lazury zabezpieczającej.
Jeśli powłoka jest zniszczona lub uległa biokorozji, należy starą warstwę usunąć papierem ściernym lub używając do tego celu Żelu do usuwania starych powłok V33, a potem przeszlifować do momentu pojawienia się surowego drewna.
Biokorozja - jak zabezpieczyć przed nią drewno?
Aby skutecznie ochronić drewno przed biokorozją należy nałożenie lazury poprzedzić pokryciem drewna impregnatem biobójczym. Świetnie sprawdzi się w tej roli Impregnat do drewna budowlanego V33. Należy przy tym pamiętać, że preparat ten można stosować tylko na drewno surowe, bowiem impregnat musi wniknąć w głąb jego powierzchni. Jeśli na drewnie znajduje się już powłoka, wniknięcie preparatu nie jest możliwe. Dlatego też, jeśli zainfekowane zostało już pomalowane drewno, przed nałożeniem impregnatu należy usunąć poprzednią warstwę wykończeniową.
Jak malować lazurą?
Prawidłowe malowanie drewna lazurą ochronną wymaga naniesienia na powierzchnię dwóch lub trzech warstw preparatu, przy czym ilość warstw zależy od ekspozycji na słońce. Po południowej oraz zachodniej stronie zalecane jest nałożenie trzech warstw. Po północnej i wschodniej wystarczą dwie.
Warto pamiętać, że pokrywanie drewna lazurą ochronną powinno przebiegać w warunkach pogodowych zapewniających właściwe wysychanie. Przyjmuje się, że optymalna temperatura nakładania lazury waha się pomiędzy 10oC a 25oC. Nie należy również zapominać o tym, że powierzchnia drewna nie może być mocno nagrzana, zatem czynności tej nie należy wykonywać w pełnym słońcu. Jest to spowodowane tym, że nagrzane drewno zbyt szybko schnie, co pozbawia powłokę niektórych jej właściwości.
Do nakładania lazury należy używać pędzla lub pistoletu natryskowego. Pędzlem należy nakładać lazurę wzdłuż włókien drzewnych. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, należy ją lekko przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Uzyskamy wtedy gładką i dobrze przylegającą do podłoża powłokę.
Uwaga! Każdy z poniższych trzech etapów jest istotny dla prawidłowego zabezpieczenia drewna:
- I Etap - należy przygotować powierzchnię
- II Etap - w przypadku surowego drewna konieczne jest zabezpieczenie go przed biokorozją
- III Etap - ostatnią warstwę stanowi lazura ochronna