Jak wyremontować pokrycie tarasu z lastriko?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wyremontować pokrycie tarasu z lastriko?

Muszę wyremontować pokrycie tarasu z lastriko, które popękało, kruszy się i przecieka. Fragmenty pokrycia łatwo oderwać od podłoża, pokrytego dość grubo jakimś lepikiem. Czy po zerwaniu płyt wystarczy zaizolować podłoże papą i przykryć wylewką jako podkładem pod płytki ceramiczne?

aktualizacja: 2018-07-11 10:48:48

Odpowiedź eksperta: W opisanym przypadku konieczne będzie przygotowanie izolacji przeciwwodnej. Wykonuje się ją jako dwuwarstwową - pierwszą warstwę stanowi papa, drugą folia tłoczona (tzw. kubełkowa). Taki układ pozwala na skuteczną ochronę przed wnikaniem wody i - dzięki kanalikom utworzonym między papa i folią - odprowadzenie ewentualnych przecieków.

Folia tłoczona, zwrócona wypukłościami do dołu, pełni funkcję uzupełniającej izolacji oraz warstwy drenażowej. Nie mocuje się jej do podłoża, jedynie łączy na zakład uszczelniony dodatkowo taśmą. Izolacja przeciwwodna musi być obciążona warstwą dociskową z betonu (o grubości co najmniej 4 cm) zbrojonego siatką przeciwprężną. Do betonu warto dołożyć preparat uszczelniający, który zmniejszy jego nasiąkliwość i podwyższy mrozoodporność. Betonowa płyta dociskowa ma być odsunięta od ściany za pomocą wkładki, np. ze styropianu lub taśmy dylatacyjnej.

Powinno się też wykonać dylatacje pośrednie - dzielące powierzchnię tarasu na pola nie większe niż 3 × 3 m. Trzeba je tak rozplanować, aby w miejscu ich przebiegu nie było konieczności docinania płytek - takie przerwy w podłożu i w nawierzchni muszą bowiem pokrywać się ze sobą. Przed przytwierdzeniem płytek należy dodatkowo nałożyć izolację podpłytkową z płynnej folii - co będzie chronić / ochroni betonowy podkład przed zawilgoceniem i niszczeniem przez mróz.

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje