Czym uszczelnić taras (izolacja przeciwwilgociowa, hydroizolacja)?

Czym uszczelnić taras (izolacja przeciwwilgociowa, hydroizolacja)?

Odpowiedź eksperta: Izolacja przeciwwilgociowa (hydroizolacja) tarasów musi być wytrzymała, odporna na stałe zawilgocenie i elastyczna.

Czym uszczelnić taras?

  • Papy podkładowe. Składają się z osnowy (z włókna szklanego lub poliestru) oraz powłoki bitumicznej z asfaltów zwykłych i mody fikowanych. Układa się je zawsze w dwóch warstwach, przedzielonych albo podsypką poślizgową z drobnego piasku, albo wkładkami z folii polietylenowej. Pierwsza warstwa powinna być układana na równym podłożu, z którego usunięto wszelkie ostre wypukłości. Papę układa się na co najmniej 10-centymetrowy zakład. Pierwszą jej warstwę należy przykleić lepikiem do podłoża.

    Uwaga! Na izolacje tarasów nie nadają się papy na osnowie z tektury - nawet jeśli są przyklejone i posmarowane lepikiem, nie gwarantują szczelności.
     
  • Folie. Coraz częściej, zamiast izolacji z papy, stosuje się folie z polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE), które mogą być:

    płaskie - układa się je w dwóch warstwach, przy czym spodnią przykleja się do podłoża. Są bardziej elastyczne niż papy i w przeciwieństwie do nich nie sklejają się ze sobą (utrzymują poślizg).
     
    - wytłaczane - chronią przed przenikaniem wody i umożliwiają szybkie jej odprowadzenie. Folie takie łączy się na zakład, uszczelniony taśmą samoprzylepną.
     
    Niektóre folie mają dodatkową powłokę z włókniny polipropylenowej. Zależnie od sposobu ułożenia oraz kształtu i wielkości wytłoczeń, folie takie mogą pełnić dwojaką funkcję:
     
    - układane włókniną do spodu (na warstwie elastycznej zaprawy klejowej) - umożliwiają wykonanie izolacji bezpośrednio pod warstwą wykończenia tarasu i odprowadzanie pary wodnej z betonowego podłoża, dzięki czemu nie dochodzi do jej skraplania i zamarzania.
     
    - układane włókniną do góry - na folii płaskiej lub papie, zapewniają drenaż z warstw pod wykończeniem i szybkie odprowadzenie wody, która może wpływać pod posadzkę, na przykład przez spoiny między płytkami.

  • Masy uszczelniające. Produkowane są na bazie żywic polimerowych (tzw. folie w płynie) lub cementu (zaprawy uszczelniające). Ułożone na betonowym podłożu tworzą szczelną bezspoinową powłokę. Nakłada się je pędzlem lub pacą w dwóch warstwach o łącznej grubości 2-4 mm.

 

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Uszczelnienie styku tarasu i ściany umożliwiają specjalne taśmy, które zatapia się w warstwie płynnej izolacji (fot. Henkel)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz