W erze, gdzie czas i wygoda są na wagę złota, wybór materiału, który ogranicza pielęgnację do minimum, wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kompozyty są sobie równe.
Decydując się na tę opcję, należy zwrócić uwagę na jakość i trwałość oferowanych produktów, co zapewni satysfakcję z użytkowania przez wiele lat. W naszym artykule przybliżymy Państwu, na co zwracać uwagę przy wyborze podestu z kompozytu, jakie są jego zalety i potencjalne wady, oraz jakie rozwiązania technologiczne sprawiają, że jest to inwestycja godna rozważenia.
Główną zachętą do zastosowania wyrobów z tego tworzywa jest, niewątpliwie, uniknięcie konserwacji (impregnacji, malowania, olejowania, cyklinowania). Pielęgnacja polega tylko na umyciu ich wodą z węża, myjki ciśnieniowej (na ogół dobrze spłukuje je deszcz).
Co to jest kompozyt? To mieszanina tworzywa sztucznego oraz wybranego naturalnego surowca. Profile WPC (Wood Plastic Composite) wytwarza się z PVC i trocin, zaś profile RMC (Resin Mineral Composite) z żywicy poliuretanowej, mieszanki mineralnej i włókien szklanych. Z obu odmian materiału wyrabia się deski tarasowe i panele w kształcie kwadratu, prostokąta. Elementy te są trwałe, odporne mechanicznie i biologicznie, ich obróbka jest łatwa.
Poza tym łudząco naśladują drewno, chociaż są pozbawione jego wad. Nic dziwnego, że budulec o takich właściwościach wypiera zwykłe deski (drewniane). W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie klientów, producenci wciąż urozmaicają jego gamę kolorów i faktur. Warto wiedzieć, że w fabryce poddają wierzch niektórych modeli szczotkowaniu, dzięki czemu uzyskują one lekko chropowatą, antypoślizgową fakturę.
Do wad kompozytu zalicza się brak widocznych sęków (to wyjątkowa cecha drewna), zbyt jednolity kolor (uzyskuje się go przez barwienie masy na etapie produkcji), przy czym pierwotnie uzyskany odcień na słońcu może wyblaknąć, po deszczu zaś mogą wystąpić na nim zacieki.
Modele o niskiej jakości dość szybko ulegają zarysowaniu, nie są odporne na wysoką temperaturę - zaleca się zatem wybrać te ze średniej albo wyższej półki jakościowej (potwierdzonej badaniami, certyfikatami). W zależności od tego szacuje się trwałość poszczególnych wersji - okres gwarancji może wynosić od 10 do 25 lat.
Nie do przecenienia jest fakt, że elementy przeznaczone na nawierzchnię tarasu (można wybrać te z profilem pełnym lub komorowym, szczotkowane, ryflowane lub gładkie) kupuje się wraz z zestawem akcesoriów do montażu (łatwe, szybkie roboty też są walorem tej technologii). Każdy zestaw zawiera legary, spinki, zaślepki, listwy wykończeniowe i maskujące, wkręty itp. Jest to zatem gotowy system tarasowy do szybkiego montażu, który przeprowadza się bez okaleczania desek, ani widocznych zamocowań.
Ile kosztuje taras z desek kompozytowych? Dowiedz się ➡️ Koszty wykonania tarasu z kompozytu
Redakcja BD
fot. otwierająca: JAF Polska