Taras z drewna egzotycznego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras z drewna egzotycznego

W budowie takiego tarasu jak nasz bardzo ważne jest użycie zarówno desek, jak i legarów z takiego samego trwałego drewna egzotycznego. Choć legary są niewidoczne, nie warto stosować legarów z tańszego drewna krajowego. - mówią Wiesia i Arek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują taras od 12 lat.

Zadaszenie nad fragmentem tarasu łączy się z resztą dachu

Powierzchnia: tarasu 65 m2; domu 350 m2; działki 3000 m2. Taras w kształcie prostokąta z zaokrągleniami na jego węższych krańcach, wykonany z ryflowanych desek z egzotycznego drewna bankgirai.

 

Zadaszenie: okap dachu wysunięty nad 1/3 powierzchni tarasu, wsparty na murowanych słupach i zaprojektowany w indywidualnym projekcie budynku.

 

Położenie: południe, przy bocznej elewacji, przy wyjściu z salonu.

 

Decyzja: taras potraktowaliśmy jako najważniejsze miejsce przy domu i starannie go zaplanowaliśmy. Mamy drewniany podest z dużą nieosłoniętą częścią do opalania oraz zadaszony fragment ze stołem i grillem. Architekci projektujący dla nas dom, wysunęli długi okap dachu nad 1/3 powierzchni tarasu. Nadali mu opływowy kształt, nawiązujący do reszty dachu. Zadaszenie tarasu wygląda naturalnie i bardzo dobrze wpisało się w bryłę domu. Jesteśmy z tego szczególnie zadowoleni, bo nie wszystkim się to udaje.

 

Na posadzce zastosowaliśmy drewno egzotyczne, ponieważ jest bardzo trwałe i twarde, wygląda solidnie i elegancko. Wybraliśmy ryflowane deski, aby nie ślizgać się na nich po deszczu. Budowę tarasu powierzyliśmy fachowcom z firmy, w której kupiliśmy drewno. Deski mocowali do legarów wkrętami, pozostawiając szpary 0,5 cm.

Taras ma dwie części użytkowe – jadalną pod dachem i do opalania się Nisko opuszczony dach z izolacja cieplną chroni część tarasu przed nagrzewaniem się

Taras z drewna egzotycznego - rady i przestrogi:

 • W budowie takiego tarasu jak nasz bardzo ważne jest użycie zarówno desek, jak i legarów z takiego samego trwałego drewna egzotycznego. Choć legary są niewidoczne, nie warto stosować legarów z tańszego drewna krajowego. W tym wypadku oszczędności są pozorne, ponieważ drewno krajowe jest mniej trwałe, niż egzotyczne i zestarzeje się szybciej. W ostatecznym rachunku ekonomicznym remont tarasu jest nieopłacalny.

   

 • Polecamy zastosowanie desek z ryflowaniem. Dzięki temu rzeczywiście podest staje się mniej śliski po deszczu. Ale coś za coś. Wadą ryflowania jest zbieranie się w rowkach kurzu i piasku. W codziennym użytkowaniu nie jest to widoczne, ale przed każdym olejowaniem drewna na tarasie musimy dokładnie odkurzyć zanieczyszczenia lub zmyć je myjką ciśnieniową (drewno musi wtedy dokładnie wyschnąć). Zdecydowaliśmy się odświeżać drewno raz w roku specjalnym olejem, bo wskutek tego zabiegu podest wygląda na bardziej zadbany, albo wręcz jak nowo położony.

   

  Ci, którzy nie chcą olejować drewna, mogą z tego zrezygnować, bo drewno egzotyczne nie wymaga pielęgnacji. Bez niej pokrywa się naturalną srebrzystą patyną. Stosujemy barwiony olej do drewna egzotycznego, po którym drewno ma intensywny czekoladowy kolor. Taras ładnie wygląda w słońcu, w deszczu i śniegu.

   

  Uprzedzamy jednak, że podest w tak ciemnym kolorze szybciej się nagrzewa od słońca. W największe upały nawet do tego stopnia, że nie można go dotknąć bosą stopą. Ale w naszej strefie klimatycznej upału nie trwają długo. Wtedy korzystamy tylko z zacienionej strefy tarasu.

   

 • Nisko opuszczony dach nad tarasem jest tak samo dobrze zaizolowany cieplnie, jak reszta dachu nad budynkiem. To sprawia, że przestrzeń pod nim nie nagrzewa się i możemy tu przetrwać największy skwar. Dodatkowo wietrzą ją zachodnie wiatry. W obrębie zadaszonego tarasu architekci od razu zaprojektowali murowany grill z wysokim kominem (dla lepszego ciągu). My jednak na razie używamy gazowego przenośnego rusztu, bo jest wygodniejszy.

   

  Do drewnianego tarasu dopasowaliśmy komplet drewnianych mebli stołowych i leżaków. Aby uniknąć dźwigania, do opalania się kupiliśmy leżankę z aluminium i tworzywa sztucznego.
Ryflowane deski z drewna bangkirai ułożono na legarach z takiego samego drewna egzotycznego Krawędź tarasu z „oczkiem” ładnie wtapia się w ogród

Taras z drewna egzotycznego - koszty:

 • Taras: materiały i robocizna – 18 000 zł. 
 • Meble 3000 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Kasia

19 Sie 2016, 10:27

Moim zdaniem drewno egzotyczne najlepiej się nadaje na taras. Nie wyobrażam sobie teraz mieć na tarasie płytek. Dość długo szukałam odpowiednich desek, w końcu fajne znalazłam, szkoda tylko że pogoda już nie taka, żeby móc długo siedzieć na dworze.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny