Taras z drewna egzotycznego

Taras z drewna egzotycznego

W budowie takiego tarasu jak nasz bardzo ważne jest użycie zarówno desek, jak i legarów z takiego samego trwałego drewna egzotycznego. Choć legary są niewidoczne, nie warto stosować legarów z tańszego drewna krajowego - mówią Wiesia i Arek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy użytkują taras od 12 lat.

Powierzchnia:

  • Tarasu 65 m2; domu 350 m2; działki 3000 m2.
  • Taras w kształcie prostokąta z zaokrągleniami na jego węższych krańcach, wykonany z ryflowanych desek z egzotycznego drewna bankgirai.

Zadaszenie: okap dachu wysunięty nad 1/3 powierzchni tarasu, wsparty na murowanych słupach i zaprojektowany w indywidualnym projekcie budynku.

Zadaszenie nad fragmentem tarasu łączy się z resztą dachu
Zadaszenie nad fragmentem tarasu łączy się z resztą dachu

Położenie: południe, przy bocznej elewacji, przy wyjściu z salonu.

Decyzja: taras potraktowaliśmy jako najważniejsze miejsce przy domu i starannie go zaplanowaliśmy. Mamy drewniany podest z dużą nieosłoniętą częścią do opalania oraz zadaszony fragment ze stołem i grillem. Architekci projektujący dla nas dom, wysunęli długi okap dachu nad 1/3 powierzchni tarasu. Nadali mu opływowy kształt, nawiązujący do reszty dachu. Zadaszenie tarasu wygląda naturalnie i bardzo dobrze wpisało się w bryłę domu. Jesteśmy z tego szczególnie zadowoleni, bo nie wszystkim się to udaje.

Na posadzce zastosowaliśmy drewno egzotyczne, ponieważ jest bardzo trwałe i twarde, wygląda solidnie i elegancko. Wybraliśmy ryflowane deski, aby nie ślizgać się na nich po deszczu. Budowę tarasu powierzyliśmy fachowcom z firmy, w której kupiliśmy drewno. Deski mocowali do legarów wkrętami, pozostawiając szpary 0,5 cm.

Taras ma dwie części użytkowe - jadalną pod dachem i do opalania się
Taras ma dwie części użytkowe - jadalną pod dachem i do opalania się
Nisko opuszczony dach z izolacja cieplną chroni część tarasu przed nagrzewaniem się
Nisko opuszczony dach z izolacja cieplną chroni część tarasu przed nagrzewaniem się
Ryflowane deski z drewna bangkirai ułożono na legarach z takiego samego drewna egzotycznego
Ryflowane deski z drewna bangkirai ułożono na legarach z takiego samego drewna egzotycznego
Krawędź tarasu z oczkiem ładnie wtapia się w ogród
Krawędź tarasu z "oczkiem" ładnie wtapia się w ogród

Taras z drewna egzotycznego - rady i przestrogi:

  • W budowie takiego tarasu jak nasz bardzo ważne jest użycie zarówno desek, jak i legarów z takiego samego trwałego drewna egzotycznego. Choć legary są niewidoczne, nie warto stosować legarów z tańszego drewna krajowego. W tym wypadku oszczędności są pozorne, ponieważ drewno krajowe jest mniej trwałe, niż egzotyczne i zestarzeje się szybciej. W ostatecznym rachunku ekonomicznym remont tarasu jest nieopłacalny.
  • Polecamy zastosowanie desek z ryflowaniem. Dzięki temu rzeczywiście podest staje się mniej śliski po deszczu. Ale coś za coś. Wadą ryflowania jest zbieranie się w rowkach kurzu i piasku. W codziennym użytkowaniu nie jest to widoczne, ale przed każdym olejowaniem drewna na tarasie musimy dokładnie odkurzyć zanieczyszczenia lub zmyć je myjką ciśnieniową (drewno musi wtedy dokładnie wyschnąć). Zdecydowaliśmy się odświeżać drewno raz w roku specjalnym olejem, bo wskutek tego zabiegu podest wygląda na bardziej zadbany, albo wręcz jak nowo położony. Ci, którzy nie chcą olejować drewna, mogą z tego zrezygnować, bo drewno egzotyczne nie wymaga pielęgnacji. Bez niej pokrywa się naturalną srebrzystą patyną. Stosujemy barwiony olej do drewna egzotycznego, po którym drewno ma intensywny czekoladowy kolor. Taras ładnie wygląda w słońcu, w deszczu i śniegu. Uprzedzamy jednak, że podest w tak ciemnym kolorze szybciej się nagrzewa od słońca. W największe upały nawet do tego stopnia, że nie można go dotknąć bosą stopą. Ale w naszej strefie klimatycznej upału nie trwają długo. Wtedy korzystamy tylko z zacienionej strefy tarasu.
  • Nisko opuszczony dach nad tarasem jest tak samo dobrze zaizolowany cieplnie, jak reszta dachu nad budynkiem. To sprawia, że przestrzeń pod nim nie nagrzewa się i możemy tu przetrwać największy skwar. Dodatkowo wietrzą ją zachodnie wiatry. W obrębie zadaszonego tarasu architekci od razu zaprojektowali murowany grill z wysokim kominem (dla lepszego ciągu). My jednak na razie używamy gazowego przenośnego rusztu, bo jest wygodniejszy. Do drewnianego tarasu dopasowaliśmy komplet drewnianych mebli stołowych i leżaków. Aby uniknąć dźwigania, do opalania się kupiliśmy leżankę z aluminium i tworzywa sztucznego.

Koszty wykonania tarasu z drewna egzotycznego:

  • Taras: materiały i robocizna - 18 000 zł. 
  • Meble 3000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Gość Kasia
19-08-2016 12:27
Moim zdaniem drewno egzotyczne najlepiej się nadaje na taras. Nie wyobrażam sobie teraz mieć na tarasie płytek. Dość długo szukałam odpowiednich desek, w końcu fajne znalazłam, szkoda tylko że pogoda już nie taka, żeby móc długo siedzieć na dworze.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz