Taras z płyt betonowych na gruncie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Taras z płyt betonowych na gruncie

Budując dom i taras, kierowałem się hasłem "maksimum efektu przy minimalnym zaangażowaniu pracy i kosztów". To samo motto miało dotyczyć późniejszej eksploatacji. Z opowieści rodziny i znajomych utkwiła mi w głowie informacja, że betonowe wylewki i płyty zawsze w końcu pękają i trzeba je remontować za niemałe pieniądze. - mówi Michał, członek Klubu Budujących Dom.

aktualizacja: 2013-06-07 03:39:25

Powierzchnia: tarasu 88 m2, domu 330 m2, działki 2000 m2; taras w kształcie prostokąta 5,50 x 16 m, wykonany technologią „na sucho” i wykończony płytami betonowymi firmy Semmelrock.

 

Zadaszenie: drewniana pergola, wsparta na wymurowanych słupach, nad 1/3 powierzchni tarasu.

 

Położenie: południe i zachód, przy tylnej elewacji.

 

Decyzja: budując dom i taras, kierowałem się hasłem „maksimum efektu przy minimalnym zaangażowaniu pracy i kosztów”. To samo motto miało dotyczyć późniejszej eksploatacji. Z opowieści rodziny i znajomych utkwiła mi w głowie informacja, że betonowe wylewki i płyty zawsze w końcu pękają i trzeba je remontować za niemałe pieniądze. Taki rodzaj „never ending story”. Z tego względu absolutnie nie chciałem mieć płyty betonowej. Zamiast niej na całej długości tylnej elewacji zastosowałem utwardzoną podbudowę, którą wykończyłem płytami betonowymi, imitującymi jasny klinkier. Nie wymyśliłbym niczego lepszego!

Od strony południa płytę tarasu osłonięto kratownicami i pnączami Dach pergoli (z drewnianej kantówki) oparto na wymurowanych słupach. Rozciągnięto na nim „żagle” z płótna

Taras z płyt betonowych na poziomie gruntu - rady i przestrogi:

 • Taras znajduje się na poziomie gruntu, więc dzieci mogą na nim grać w piłkę i jeździć na rolkach. Nie stanowi żadnej bariery architektonicznej, bo nie ma schodów. Posadzka z różnej wielkości płyt betonowych ma nieduże fugi, łatwo na niej zatem manewrować meblami ogrodowymi, np. leżankami. Jest dostępna z salonu i z jadalni przez 3 pary drzwi tarasowych. Ma neutralny kolor, maskujący kurz i plamy tłuszczu przy stole i przy grillu. Widok kilku takich plam jest wręcz uroczy i świadczy, że lubimy spędzać czas na tarasie.

   

 • Podczas przyjęć w ogrodzie mieści 30–40 osób. Nie impregnowałem płyt przed położeniem i nadal nie potrzebują żadnego zabezpieczenia. W razie potrzeby można je będzie łatwo wymienić! Płyta jest w zasadzie bezobsługowa. Wymaga jedynie usuwania chwastów ze szpar, co ułatwiam sobie opryskiwaniem ich środkiem chwastobójczym, Roundupem. Mech mi nie przeszkadza.

   

 • Do utwardzenia podbudowy wykorzystałem gruz z rozbiórki starej komórki. Obramowanie z betonowych elementów ukryłem pod darnią. Płyta ma dobrą przepuszczalność i spadek, bo mimo deszczowych ostatnich lat i śnieżnych zim, woda nigdy się na niej nie zebrała.

   

 • Na tarasie wykonawca elewacji z klinkieru wymurował stacjonarny grill. Z takich samych materiałów, jak na domu. Celowo umieściłem go na przeciwległym do pergoli krańcu tarasu, by dym nie przeszkadzał w wypoczynku lub przyjęciach w ogrodzie.

   

  Przez pierwsze lata grillowałem na drewnie i brykietach, ale obecnie łatwiej jest mi to robić na grillu gazowym, który wstawiłem do komory paleniska. Taras przystosowałem do słuchania muzyki i pracy z Internetem. Instalację elektryczną wykonałem razem z główną, w całym domu, dlatego nie była kosztowna. Wodoszczelne głośniki zdejmuję na zimę. Przyłącze Internetu okazało się zbędne, bo korzystamy z Wi-Fi.

   

 • Płyta tarasu znajduje się na poziomie trawnika
  Nie zastosowałem pełnego zadaszenia, bo obawiałem się, że wizualnie obciąży budynek. Ażurowa pergola z cieniówkami z płótna sprawia wrażenie lekkiej i przewiewnej. Cieniówki dostatecznie chronią przed słońcem i „kapuśniaczkiem”. Pergola była tania w budowie i bardzo dobrze nam służy.

Taras z płyt betonowych na poziomie gruntu - koszty:

 • taras (materiały i robocizna) – 8000 zł, 
 • pergola 2000 zł, 
 • kratownice 500 zł. 
 • Meble 2500 zł.
Meble z metalu i tworzywa sztucznego są praktyczne w użytkowaniu i składowaniu Stacjonarny grill wykonano z cegły szamotowej (w palenisku) i klinkierowej

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje