Jak zabezpieczyć murowane ogrodzenie przed brudem i niszczeniem?

Jak zabezpieczyć murowane ogrodzenie przed brudem i niszczeniem?

Marzysz o pięknym i trwałym ogrodzeniu murowanym? Zastanawiasz się, jak chronić je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i brudem? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat impregnacji murowanych elementów ogrodzeń, takich jak słupki, podmurówki, cegły, bloczki i kamień.

Murowane elementy ogrodzeń (słupki, podmurówki) wykonywane są z bloczków, cegieł lub kamieni. Poszczególne materiały mają różną trwałość, niektóre wymagają impregnacji, która podobnie jak w przypadku drewna ogranicza wchłanianie wody, zwiększając trwałość i odporność na zabrudzenie. W sprzedaży jest wiele preparatów odpowiednich do impregnacji poszczególnych rodzajów budulca. Zabieg można przeprowadzić samodzielnie po zapoznaniu się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu i dokładnym oczyszczeniu powierzchni.

Produkty silikatowe (cegły, bloczki) są dość trwałe, jednak łatwo się brudzą - szczególnie te łupane - dlatego powinno się je regularnie zabezpieczać preparatem hydrofobizującym. Cegły klinkierowe nie wymagają impregnacji, gdyż mają bardzo niską nasiąkliwość. Zastosowanie specjalnego preparatu sprawia jednak, że kolor materiału staje się intensywniejszy, a powierzchnia odporniejsza na zabrudzenie.

Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie bloczki betonowe, których powierzchnia zwykle przypomina kamień, dzięki czemu nieźle imituje naturalny budulec. Mogą mieć różny kolor i fakturę (gładką, łupaną czy szlifowaną). Kształtki z wyprofilowanymi zamkami umożliwiają szybkie i łatwe wzniesienie tzw. suchego muru - ustawia się je bez zaprawy, następnie zbroi prętami stalowymi i wypełnia betonem. Dostępne są też bloczki pozwalające na wzniesienie ogrodzenia w tradycyjny sposób, ponieważ układa się je tak, jak cegły.

Wyroby betonowe zaleca się impregnować, jeśli ogrodzenie znajduje się np. blisko ruchliwej ulicy (tam, gdzie szybko ulega zabrudzeniu). Dzięki temu będzie je można łatwo czyścić myjką ciśnieniową. Ogrodzeń kamiennych (z granitu, bazaltu czy porfiru) nie trzeba zabezpieczać, choć piaskowiec i wapień (skały porowate) warto malować przeznaczonymi do tego środkami. W miejscach zacienionych szybko bowiem pokrywają się zielonym nalotem i mogą ulegać erozji.

W przypadku ogrodzeń murowanych, problemem bywa również odspajanie się daszków, montowanych na słupkach i cokole. Daszki można z powrotem przytwierdzić klejem mrozoodpornym. Najpierw trzeba jednak usunąć pozostałości starego kleju, tak aby daszek mógł dokładnie przylegać do muru. W tym celu używa się szlifierki kątowej lub narzędzi ręcznych. Podczas pracy należy uważać, aby nie uszkodzić konstrukcji ogrodzenia.

Przeczytaj również nasz artykuł: ➡️ Remont ogrodzenia murowanego.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Mury kamienne z reguły nie wymagają impregnacji. Ich pielęgnacja polega na okresowym czyszczeniu przy użyciu myjki ciśnieniowej. (fot. Kärcher)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz