Akumulatorowa czy spalinowa? Wybieramy kosiarkę ogrodową

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Akumulatorowa czy spalinowa? Wybieramy kosiarkę ogrodową

Musi zapewniać odpowiednią wydajność i komfort pracy, a przy tym nie sprawiać problemów eksploatacyjnych. Kosiarka spalinowa czy akumulatorowa - którą wybrać?

Odpowiedź eksperta: Doskonale przycięty trawnik to wizytówka ogrodu. Odpowiednią pielęgnację zapewnia dobrze dobrana kosiarka. Zanim dokonamy wyboru między modelem spalinowym a akumulatorowym, warto zdefiniować swoje potrzeby i poznać przewagi obu rozwiązań. To pozwoli dobrać urządzenie o najlepszym źródle zasilania.

Benzyna lub akumulator

Wśród modeli kosiarek najczęściej spotyka się te zasilane spalinowo oraz akumulatorowo. Ich przewaga nad kosiarkami elektrycznymi wynika z braku uciążliwego, ograniczającego manewry i łatwego do uszkodzenia kabla. Utarło się, że kosiarki spalinowe zyskują przewagę dzięki wysokiej mocy - dobrze radząc sobie z wilgotną i długą trawą, pozwalają na zastosowanie szerszego noża czy napędu. Jednak rozwój technologii Li-Ion, zmienił obraz sytuacji, przechylając szalę korzyści na rzecz kosiarek akumulatorowych.

Nowo projektowane kosiarki jak modele akumulatorowe Greenworks zapewniają wydajność porównywalną z urządzeniami spalinowymi. Ponadto brak paliwa podnosi komfort pracy i obniża jej kosz. Dodatkowo modele akumulatorowe lepiej znoszą pracę z pochyleniem terenu, wpisują się także w trend proekologiczny - nie wydzielają spalin, które musimy wdychać i które osadzają się na uprawach.

Narzędzia ogrodnicze do koszenia trawnika (fot. Lange Łukaszuk)

Cena "zasilania"

Wysoka moc to w przypadku urządzeń spalinowych zaleta, ale i realny koszt towarzyszący większemu spalaniu. Tradycyjna kosiarka zużywa ok. 0,5 litra benzyny na godzinę pracy - przy średniej cenie 4,70 zł jednorazowy koszt paliwa to niewiele ponad 2 zł. Niewiele, ale stosunkowo dużo w porównaniu z akumulatorem. Kosiarki oparte na technologii Li-Ion okazują się niebywale ekonomiczne.

W przypadku kosiarek z segmentu 40 V możemy mówić o wydajności 650 mkw. na jednym ładowaniu akumulatora 4,0 Ah. Jeśli wziąć pod uwagę średnią cenę prądu w Polsce (ok. 55 groszy za 1 kWh), jedno ładowanie to koszt zaledwie około 2,5 grosza.

Ile pracy na "paliwie"?

Pracując kosiarką spalinową, musimy brać pod uwagę ograniczoną pojemność zbiornika. Ta najczęściej wynosi około litra, co oznacza konieczność kilkukrotnego napełniania go przy koszeniu dużego, wymagającego kilku godzin pracy trawnika. Z kolei kosiarki zasilane akumulatorami o pojemności 2,0 Ah lub 4,0 Ah pozwalają nawet na godzinę pracy z pełną mocą.

Interesujące rozwiązanie proponuje Greenworks - wykorzystując zasilanie dwoma akumulatorami z opcją automatycznego przełączenia się na drugi, gdy pierwszy się rozładuje. Możemy więc swobodnie działać mając pewność, że skosimy cały trawnik. Co ważne, nowoczesne akumulatory charakteryzuje szybkie ładowanie - nawet 45 minut do poziomu 100%. To pozwala znacznie skrócić całkowity czas pracy.

Wygoda pracy

Warto pamiętać, że praca urządzeniami opartymi na silnikach spalinowych wiąże się z pewnymi niedogodnościami eksploatacyjnymi. Konieczność wykonywania regularnych przeglądów, wymiany filtrów, wypalające się świece czy ryzyko przelania przy uzupełnianiu zbiornika - to wszystko ma wpływ na żywotność i koszt pracy kosiarki spalinowej. W przypadku kosiarek akumulatorowych najwięcej zależy od jakości samego źródła zasilania.

Nowoczesne akumulatory pozwalają nawet na 1000 cykli ładowania, zapewniających pracę na tym samym poziomie wydajności - nawet przy różnym poziomie temperatury w środowisku pracy.

Koszenie trawnika

Komfortowo i ekologicznie

Pielęgnacja trawnika to dla wielu osób czysta przyjemność. Czysta, o ile odejmiemy od tego konieczność uzupełniania paliwa, oleju i nieprzyjemną woń spalin. Do tego dochodzą towarzyszące spalaniu szkodliwe substancje. Ten problem eliminują niewymagające wykorzystania paliwa kosiarki akumulatorowe. Co więcej, zapewniają wyższy komfort pracy dzięki różnicom konstrukcyjnym - są lżejsze od modeli opartych na silnikach spalinowych, generują mniejsze drgania, a ich uruchomienie nie wymaga uciążliwego szarpania się z linką zapłonu.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

W nowoczesnych kosiarkach akumulatorowych jak Greenworks G40LM41 wystarczy jedno wciśnięcie guzika do automatycznego uruchomienia urządzenia.

Werdykt: zwycięski akumulator

Wybierając kosiarkę ogrodową należy dobrze sprecyzować swoje potrzeby. Oczekując wysokiej wydajności, a przy tym odpowiedniego komfortu pracy warto postawić na modele akumulatorowe. Dzięki rozwojowi technologii Li-Ion modele akumulatorowe pozwalają na długie, wygodne i tanie koszenie z zachowaniem troski o środowisko dzięki wykluczeniu emisji spalin.

Marcin Salata
ekspert Lange Łukaszuk ds. technologii akumulatorowej

Zdaniem naszych Czytelników

time image

12 Maj 2021, 16:19

Dajcie owadom żyć!!! Koszenie jest niemodne! Nie niszcz trawnikowych kwiatów!  3 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: Pożycz kosiarkę automatyczną, leż na leżaku, pij lemoniadę, czytaj książkę, a trawa sama się skosi.   Niczego ...

Pożycz kosiarkę automatyczną, leż na leżaku, pij lemoniadę, czytaj książkę, a trawa sama się skosi.

time image

Gość Henry

11 Maj 2021, 14:55

Te na aku to takie zabawki tylko. 20-30 min.i klapa bo na tyle wystarcza prądu.

time image

Gość rozsadny

05 Maj 2021, 19:38

W 2021 to tylko prąd albo aku i właśnie aku polecam bo mam i jest rewelacyjna przy 400 metrach zadbanej trawy. Spalina to dla kogoś kto ma jakieś haszcze za stodoła a nie do typowego podwórka.

time image

Gość Robert

26 Lut 2021, 16:00

To chyba artykuł sponsorowany? Bo ciągle nazwa jednego producenta się pojawia.

time image

02 Paź 2019, 12:07

Osobiscie mam do skoszenia dosc rozlegly teren - odleglosc od gniazdka w najdalszym miejscu to ponad 300 metrow. Jesli masz podobnie pozostaje tylko kosiarka spalinowa, nawet jesli chcesz sie bawic w przedluzacze to spadki napiecia moga byc spore

time image

Gość kissaro

01 Paź 2019, 06:47

Hmm… akumulator trzeba ładować. Ładowanie to nie jest kwestia godziny, więc jeśli padnie podczas koszenia, to będziecie musieli je odłożyć na kolejny dzień. Do spalinowej trzeba kupować paliwo, co też jest problemem, ale mniejszym. A jeśli chodzi o paliwo, to radzę ekologiczne ...

time image

Gość mhtyl

01 Sie 2019, 16:27

3 godziny temu, pikuś1 napisał: olej wymieniać co 1- 2 sezony Kryterium wymiany oleju nie jest określane na sezony tylko   na liczbie przepracowanych godzin.

time image

01 Sie 2019, 12:38

jak mała powierzchnia do 200-300  to kosiarka elektryczna / tylko długi przewód elektryczny / .  Przy większych trawnikach to spalinowa- ale  potrzebna benzyna / ok. 3-4 litrów / na  1500 m , olej wymieniać co 1- 2 sezony , konserwacja / swiece, filtry  itd. 

time image

Gość

01 Sie 2019, 07:57

A jak wtedy ustawiać wysokość koszenia? A skoszona trawa do bagażnika? I trzebaby przearanżować ogródek, aby uwzględnić szerokość koszenia i promienie skrętu... Chyba się nie opłaci...   No, chyba że do koszenia łąki...    

time image

01 Sie 2019, 07:17

Dnia 13.07.2019 o 19:29, retrofood napisał: A jakby tak założyć aku od Tesli... A jakby tak założyć ostrza do Tesli i przerobić ją na kosiarkę?  

time image

Gość mhtyl

20 Lip 2019, 18:31

2 godziny temu, Gość szczur333 napisał: Jesli patrząc na nowe to faktycznie - ceny są troche z kosmosu, ale jesli wybierzemy uzywaną to mozna za ułamek ceny naprawde kupic, akumulatory tez nie są wiekszym problemem bo mozna nawet samemu zrobic taki wbudowany. Inna kwestia ...

time image

Gość szczur333

20 Lip 2019, 16:18

Jesli patrząc na nowe to faktycznie - ceny są troche z kosmosu, ale jesli wybierzemy uzywaną to mozna za ułamek ceny naprawde kupic, akumulatory tez nie są wiekszym problemem bo mozna nawet samemu zrobic taki wbudowany. Inna kwestia ze nawet jak aku padnie to najwiekszym kosztem jest ...

time image

13 Lip 2019, 17:29

Dnia 28.11.2018 o 08:47, SkyWalker napisał: W sumie poszczególne kosiarki mogą mieć swoje wady i zalety, ale nie da się ukryć, że w większości przypadków sprawdzą się lepiej kosiarki spalinowe. A jakby tak założyć aku od Tesli...    Dnia ...

time image

Gość mhtyl

13 Lip 2019, 15:53

Nic nie jest wieczne wiadomo, nie było by to przeszkodą gdyby akumulator wymieniać co trzy lata ale biorąc pod uwagę ceny kosiarki akumulatorowej  i samego akumulatora a w zasadzie baterii to za ta cenę owej kosiarki mamy super kosiarkę spalinową która posłuży przy umiejętnej ...

time image

Gość Kamil

13 Lip 2019, 14:57

Artykuły sponsorowany, nie ma ani słowa o tym że akumulator po max 3 latach nadaje się do kosza.

time image

28 Lis 2018, 07:47

W sumie poszczególne kosiarki mogą mieć swoje wady i zalety, ale nie da się ukryć, że w większości przypadków sprawdzą się lepiej kosiarki spalinowe.

time image

Gość Jerzy

28 Lis 2018, 07:14

To reklama akumulatorywych a nie recenzja. Żenada.Na przecietnej akum. kosiarce (za 1500zł)można praktycznie200m2 trawnika max. skosić.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje