Porównując oferty cenowe różnych firm należy zwracać uwagę na koszt nie tylko wybudowania niecki, ale również niezbędnego wyposażenia: rur doprowadzających wodę, filtrów, urządzeń do podgrzewania wody.
Istotne jest, gdzie będzie umieszczona cała instalacja z pompą i filtrami - czy w oddzielnym budynku "technicznym", czy w domu (np. w piwnicy) - oraz, czy zdecydujemy się na wybudowanie wokół basenu tzw. obejścia; jest to rozwiązanie wygodne, ponieważ w razie awarii pozwala na dostęp do basenu z każdej strony, bez konieczności rozkopywania ziemi dookoła i demontażu fragmentów niecki. Niestety, może znacznie zwiększyć koszty.
Prywatne baseny kąpielowe zazwyczaj mają wymiary od 4x6 do 5x10 m i głębokość ok. 1,5 m. Większy basen oznacza większe koszty, i to nie tylko wybudowania, ale też utrzymania - wodę trzeba przecież oczyszczać, dezynfekować, filtrować i podgrzewać. Kosztowne jest zwłaszcza podgrzewanie, szczególnie jeśli korzystamy z energii elektrycznej. Dużo tańsze w eksploatacji jest zamontowanie kolektora słonecznego; możemy również w ogóle zrezygnować z podgrzewania wody.
Gdy nie mamy miejsca na zainstalowanie prawdziwego basenu, lub nie dysponujemy wystarczającymi środkami na ten cel, alternatywą może być minibasen z hydromasażem.
Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Polder