Ile kosztuje basen?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ile kosztuje basen?

Najtańsze są niecki ze stali przystosowane do zagłębienia w gruncie oraz baseny do postawienia na ziemi - ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Więcej trzeba zapłacić za basen o niecce aluminiowej, z żelbetu albo z paneli polimerowych: 25-40 tys. zł za model o wymiarach 8 × 4 m.

Baseny

Baseny monolityczne składają się z jednej części, wykonane z włókna szklanego utwardzanego żywicą. Niecka basenu dostarczana jest ze schodkami i całym oprzyrządowaniem – wystarczy wykonać wykop o wymiarach nieco większych od rozmiaru basenu, wstawić nieckę basenu i wypełnić pozostałą przestrzeń żwirem. Baseny monolityczne oferowane są w różnych kształtach i wymiarach.

Baseny ze skimmerem wyposażone są w skimmer z koszem, który pobiera wodę do filtracji i zatrzymuje większe zanieczyszczenia. Rozmiar i liczba skimmerów zależy od wielkości basenu, od jego kształtu oraz od kierunku występowania prądów dominujących. W basenach tych poziom wody jest niższy niż w basenach przelewowych, gdyż skimmer jest umieszczony na ścianie, poniżej brzegu basenu.

Baseny z listwą przelewową. Woda w basenach przelewowych sięga samych brzegów, dzięki czemu uzyskuje się efekt przestronności basenu. Wszelkie zanieczyszczenia są szybko i dokładnie zbierane wzdłuż całej linii brzegowej. Basen przelewowy wymaga dodatkowo zainstalowania urządzenia technologicznego w postaci zbiornika przelewowego, do którego zbierana jest woda, odprowadzana następnie do filtra. Występowanie tego zbiornika sprawia, że basen przelewowy wymaga większej przestrzeni do zagospodarowania.

Budowa basenu na działce to inwestycja, która może pochłonąć każdą ilość pieniędzy. Nie mniej jednak średniej wielkości basen o wymiarach 8x4x1,5 m to minimalny wydatek rzędu  30 tyś zł. Basen taki będzie wyposażony w filtr żwirowy, oświetlenie, skimmer, dysze, oświetlenie i będzie w pełni funkcjonalnym miejscem wypoczynku.

fot. Basenpool


Ile kosztuje basen?

Najtańsze są niecki ze stali przystosowane do zagłębienia w gruncie oraz baseny do postawienia na ziemi - ich ceny zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych. Więcej trzeba zapłacić za basen o niecce aluminiowej, z żelbetu albo z paneli polimerowych: 25-40 tys. zł za model o wymiarach 8 × 4 m. Oczywiście na rynku znajdziemy także droższe baseny, nawet za 150 tys. zł.

Warto wiedzieć, że cena niecki to tylko ok. 60% kosztów całej inwestycji. Pozostałe 40% to koszty wyposażenia basenu, czyli urządzeń do czyszczenia i podgrzewania wody, filtrów, preparatów dezynfekujących, rur doprowadzających wodę, osłon, oświetlenia.

Niemałe są też koszty eksploatacji basenu: roczny koszt w przypadku niecki o wymiarach 4,5 × 9 m wynosi 3500-4500 zł, z czego:

  • 2500-3000 zł - koszt środków chemicznych do pielęgnacji zbiornika,
  • 500-1000 zł - specjalistyczny serwis przygotowujący basen do sezonu letniego,
  • 500 zł - specjalistyczny serwis przygotowujący basen do zimy.

Upusty i rabaty firmy wykonawcze ustalają indywidualnie - zależnie od zakresu robót i liczby elementów dodatkowych w wyposażeniu basenu. Transport jest najczęściej wliczony w cenę niecki, ale koszt wykopu i ewentualnego wywozu ziemi - nie. Większość firm zapewnia serwis wybudowanych przez siebie basenów. Przegląd instalacji hydraulicznej, odkurzanie basenu lub sprawdzenie czystości wody kosztują od 150 zł.

aktualizacja: 2020-09-22 07:13:32
Przeczytaj również
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!