Gdy dom już skończony, działka ogrodzona, ścieżki wyłożone, a trawa „cicho” rośnie, nie pozostaje nic innego jak zbudować zaciszną altankę, na tarasie ustawić wygodne ogrodowe meble, i popijając poranną kawę podziwiać zieleń powoli rozkwitającego ogrodu, a wieczorem po ciężkim dniu odpoczywać…
Czy na budowę altanki trzeba mieć pozwolenie na budowę?
Ażurowe konstrukcyjne słupki altanki nadają jej lekkość i przestronność (fot. Silvpol)
Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym na wolno stojący parterowy budynek gospodarczy, wiatę lub altanę o powierzchni zabudowy do 15m2 nie jest wymagane pozwolenie. Należy jedynie zgłosić budowę w starostwie na 30 dni przed rozpoczęciem budowy. Po upływie tego czasu, jeśli starostwo nie wniesie sprzeciwu można rozpocząć budowę.
Gdzie miejsce na altankę?
Dawniej budowano je w miejscu najbardziej wyeksponowanym, na skrzyżowaniu ścieżek, na wzniesieniu, w miejscu, z którego można było podziwiać okazały ogród.
Dziś altanę stawia się w zacisznym, najlepiej osłoniętym od wiatru miejscu. Zwykle z tyłu działki, w jednym z jej rogów, w oddaleniu od domu, ale z widokiem na cały ogród.
Tradycyjna drewniana, czy może murowana?
Mały drewniany „domek” przy stawie to urocze miejsce relaksu (fot. Silvpol)
Drewniane altanki najczęściej buduje się z drewna sosnowego i świerkowego, rzadziej z jodły, modrzewia i dębu. Bezwzględnie wszystkie elementy muszą zostać zabezpieczone przed szkodnikami grzybami i ogniem specjalnymi impregnatami, które mogą dodatkowo nadać drewnu efektowny kolor, np. zielony. Drewno powinno być pozbawione kory, ponieważ pod nią najchętniej rozwijają się szkodniki drewna.
Drewnianą altankę można zbudować samodzielnie, zlecić jej wykonanie stolarzowi lub kupić gotową, do samodzielnego montażu. Altanki murowane zwykle stawia się w dużych ogrodach. Słupki i filary wykonuje się z cegły, kamienia lub gotowych prefabrykatów betonowych. Często integralnym elementem takiego letniego domku jest grill, również murowany.